kilka pytań o denitryfikator do speców

Moderator: ModTeam

luthor
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2007-08-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa

kilka pytań o denitryfikator do speców

Post autor: luthor » 2007-10-20, 14:25

Witam. Mam kilka pytań, gdyż zamierzam zrobić sobie denitryfikator. Wiem, że trzeba mieć długość ciemnego węża zależną od produkcji azotanów i od wartości jaką się chciałoby uzyskać. Denitryfikacja przebiega w warunkach beztlenowych. Posiadam filtr kaskadowy Aquael FZN-2.
1. Czy woda płynąca do węża koniecznie musi płynąć z filtra, a nie może prosto z akwarium??
2. Jaki filtr wewnętrzny najlepiej kupić do denitryfikatora(wydaje się mi, że z najwolniejszym przepływem - najmniejsze jakie znalazłem to 40-50l/h :-/ - czy to za dużo??
3. Czy zamiast filtra wewnętrznego można do "trójnika"(3 końcówki w jednej), podłączyć pompkę napowietrzającą o najmniejszej wydajności?? - pytanie czy tłoczenie nie będzie powodowało napowietrzania wody w wężu denitryfikacyjnym...??
Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: kilka pytań o denitryfikator do speców

Post autor: maol » 2007-10-20, 16:13

Nie polecam tego rozwiązania. Co prawda daje świetne efekty, ale... jest strasznie trudno doprowadzić taki denitryfikator do stabilności. Co do Twoich pytań:

1. Tak, musi być z filtra. Filtracja mechaniczna i wstępna biologiczna jest niezbędna dla działania denitryfikatora. Inaczej uzyskasz tylko wąż pełen odpadków.

2. Wewnętrzny - nie znam chyba takiego rozwiązania. Denitryfikatory używa się raczej tylko z filtrami zewnętrznymi.

3. Nie możesz napowietrzać wody która ma być poddawana procesom z założenia beztlenowym. Rozwiązanie z brzęczykiem odpada.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

luthor
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2007-08-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa

Re: kilka pytań o denitryfikator do speców

Post autor: luthor » 2007-10-22, 22:48

maol, a co sądzisz o filtrze Aqua Szut mini 3W 50-250l/h?? żeby pod niego podpiąć denitryfikator na najmniejszych obrotach...

[ Dodano: 2007-10-23, 20:49 ]
Jeszcze jedno wpadło mi do głowy :roll: . Jeden z końców długiego węża denitryfikacyjnego będzię wychodził z góry filtra kaskadowego, natomiast pod koniec drugiego podłączę trójnik w kształcie litery Y http://mcs.pc.pl/shop_img/Y10_big.jpg . Drugi koniec węża będzie podpięty pod trójnik, obok równolegle mam zamiar podpiąć brzęczyk najmniejszej mocy, aby powietrze z niego wychodzące zasysało wode z drugiego końca węża. Ciekawe czy uda się regulacją mocy brzęczyka ustawić odpowiednią prędkość kilkanaście kropel w ciągu minuty i czy ogólnie uda sięcoś takiego zrobić :-D poeksperymentować może sie uda??

ODPOWIEDZ