Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: werisal » 2007-11-07, 20:22

Ostatnio po długim myśleniu postanowiłem, że zmienie całkowicie wystrój mojego przyszłego akwarium (które powinno wystartować za tydzień - pierwsze odstanie wody :mrgreen: [ale jestem z siebie dumny :-P ]) na zbliżony co do tych zdjęć poniżej (adres: www.aquadesign.plgaleria_48B.htm). Czas nagli bo niedługo zacznie się cała heca z odstaniem wody i samym początkiem akwarium dlatego chce zadać pytanie:

1) Czy znacząco musi się zmienić obsada mojego akwarium (jeżeli zostałby ten pomysł zrealizowany, wtedy byłoby akwarium 52L - to najniższe z akwariów o podstawie 60x30):

a) 2+1 A. Borelli
5 krewetek Amano
15 Neonków
5 Otosków

2) Ja jestem tym pomysłem zachwycony i nie będą przemawiać do mnie argumenty typu, że dla początkujących akwarystów lepiej zacząć od czegoś łatwego. Czy jest to trudne w utrzymaniu?

3) Jakie rośliny do takiego akwarium (w założeniu, że będzie akwarium podobne do tego)? Czy w sprzęcie coś się zmieni?:

a) Filtr kaskadowy - Aqua EL FZN - 1
Oświetlenie 30W
Grzałka z termostatem 50W (tutaj zmagam się między "Skalarem" a "FLUVAL TRONIC)

4) Wasze uwagi, informacje na temat takiego rozwiązania w akwarium.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-07, 21:31

pielegniczki odpadaja.. zle beda sie czuly w takim akwa

reszte mozesz zostawic

jezeli uwaznie czytales ta strone to wiesz co nalezy robic aby miec takie akwa... wiec nie ma co Ci tego tlumaczyc... jezeli tego nie zrobiles.. to radze zrób...

sam planuje coś takiego w 54 litry ale to historia na przyszły rok dopiero...

podpowiem ci ze jezeli chcesz zaoszczedzic na specjalistycznym podlozu to daruj sobie ta trawke z tyłu i skoncentruj się na samych mchach ktore go nie potrzebuja, zaopatrz sie w odpowiednie nawozy i ilosc swiatla i mozesz smialo startowac z takim zbiornikiem... miło byłoby podawać CO2 do takiego akwa ale bez niego uprawa tez jest mozliwa...

Awatar użytkownika
werisal
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2007-09-15, 16:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: werisal » 2007-11-09, 21:48

1) Właśnie mam pytanie odnośnie nawozów... Jakie najlepiej, w jakich dawakach i co ile? A co to jest RO? Już ktoś kiedyś mi to tłumaczył, ale zapomniałem...

2) Z tego co przeczytałem właściciel tych akwarii podzielił podłoże na dwie części z powodów tego, że posadził trawę w tylnej części akwarium... Także czy zamiast tego, mogę zrobić jedno podłoże? Znaczy nie dzielić i zrobić tylko piasek? I jak zrobić? Bo będę miał tylko Java Moss i nie będę potrzebował chyba tej tylnej części podłoża. Tak samo jak na tej stronie? Prawie większości słów nie rozumiem co do podłoża:
W przedniej części zastosowałem piasek kwarcowy, który również został wzbogacony przy dnie Tetra Bactozym i pyłem węglowym.

Nawożenie TMG rozpocząłem od małych dawek (0.4ml) do podmiany.
:oops:

3) Również woda dała mi w kość:
Woda przy starcie pochodziła w 100% z RO i została uzdatniona PGP Hydro-mineral. Filtr został zaszczepiony Hagen Cycle oraz częściowo wypełniony węglem aktywnym, który znajdował się tam przez pierwszy tydzień. CO2 zostało ustalone na poziomie 25-30ppm a nawożenie mikro(TMG) rozpocząłem w drugim tygodniu.
4) To jakie ryby nadawałyby się w takim razie do tego zbiornika? Czy tylko i wyłącznie zostawić Neonki, Otoski i Amano, tyle, że w większej ilości?

5) A czy przy takim akwarium będzie nie potrzebne przerobienie pokrywy? Czy wystarczy zostawić 1 x 15W? Chyba, że potrzebna będzie 18W... Jeżeli tak, to czy ona ma taką samą długość co 15W?
Obrazek

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Sil » 2007-11-09, 22:21

werisal pisze:Czy znacząco musi się zmienić obsada mojego akwarium
A. borelli - tak jak napisał Piotr - nie będą w tym akwarium czuły się zbyt komfortowo. Pozostała część obsady - jak najbardziej. W dotychczasowej ilości, ewentualnie krewetek możesz dać więcej.
werisal pisze:Czy jest to trudne w utrzymaniu?
Utrzymanie to pół biedy... najpierw trzeba dojść to stanu przedstawionego na fotce. Nie wróżę powodzenia, choć próbuj oczywiście. Btw, poniższe sformułowania/definicje powinieneś znać na pamięć:
- piasek kwarcowy to piasek kwarcowy... taki biały, o małej granulacji ;-) ;
- Tetra Bactozym - biostarter z kulturami bakterii; akurat Norbert zastosował go do aktywacji biologicznej podłoża jako tańszy substytut Bacter100;
- pył węglowy, węgiel aktywny - absorbuje nadmiar substancji organicznych na starcie i wspomaga pojawienie się baterii nitryfikujących;
- TMG = Tropica Master Grow - nawóz;
- PGP Hydro Mineral to uzdatniacz do wody z filtra RO, który wzbogaca ją w mikroelementy i minerały;
- Hagen Cycle - kolejny biostarter, tym razem do filtra;
- ppm = parts per million - cząsteczek na milion
werisal pisze:Filtr kaskadowy - Aqua EL FZN - 1
Radziłbym solidniejszą filtrację. Eheim Classic 2211 (lub nawet 2213), a przynajmniej FZN-2.
werisal pisze:A co to jest RO?
Woda z filtra odwróconej osmozy (ang. Reversal Osmosis].
werisal pisze:Właśnie mam pytanie odnośnie nawozów... Jakie najlepiej, w jakich dawakach i co ile?
Na takie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nawet zastosowanie najlepszych nawozów nie gwarantuje sukcesu. Ja zamierzam za miesiąc-dwa zrobić baniak na produktach ADA... tak, żeby przekonać się, czy są warte swojej ceny. Z polskich produktów może być np. seria Planta Gainer Aqua Artu.
werisal pisze:A czy przy takim akwarium będzie nie potrzebne przerobienie pokrywy? Czy wystarczy zostawić 1 x 15W? Chyba, że potrzebna będzie 18W... Jeżeli tak, to czy ona ma taką samą długość co 15W?
15W - żartujesz tak :?: [18W nie wejdzie, bo to świetlówka 60cm, a trzeba ją jeszcze wcisnąć do pokrywy]. Wątpię, aby 2x15W wystarczyło - ja poszukałbym jeszcze mocniejszego rozwiązania - nawet typu podwieszanej lampy ATMAN AT 2x24W T5 (najlepiej na niezależnym zasilaniu obu świetlówek, aby jedna świeciła krócej, po 4-6 godzin dziennie, a druga 10-12).
Pozdrawiam,
Krzysiek

Tom_Scavo

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Tom_Scavo » 2007-11-09, 22:48

Podłącze się pod temat :mrgreen:
Sil pisze: - Tetra Bactozym - biostarter z kulturami bakterii; akurat Norbert zastosował go do aktywacji biologicznej podłoża jako tańszy substytut Bacter100;
- pył węglowy, węgiel aktywny - absorbuje nadmiar substancji organicznych na starcie i wspomaga pojawienie się baterii nitryfikujących;
Czy te bakterie należy wyspać do podłoża?
Jaki węgiel można użyć? np.: takie jak do filtrów?

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-10, 00:28

na to moge ja odpowiedziec....

bacterie tetra sa w kapsulkack, ktore nalez rozgniesc a proszek wysypac wraz z sproszkowanym weglem aktywnym na dolna warstwe podloza specjalnego np. tetra complete substrat

na to warstwa zwirku

Tom_Scavo

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Tom_Scavo » 2007-11-10, 01:09

Ile takich kapsułek powinienem użyć? Czy te kapsułki nadają się do zaszczepienia bakterii w filtrze?
Co do tego węgla to może być węgiel używany do filtrów? Bo mam węgiel, który był dodatkowo do filtrze. Czy z takim węglem w podłożu nie będzie problemów jak z węglem w filtrze?

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Sil » 2007-11-10, 17:20

Tom_Scavo pisze:Ile takich kapsułek powinienem użyć?
Wszystko zależy od podstawy dna akwarium. Na opakowaniu zapewne jest sposób "dawkowania", a przedawkować się nie da, więc nie ma problemu ;-)
Tom_Scavo pisze:Czy te kapsułki nadają się do zaszczepienia bakterii w filtrze?
Tak.
Tom_Scavo pisze:Co do tego węgla to może być węgiel używany do filtrów?
Może być, ale wskazane, aby był to węgiel dobrej jakości. Ponoć Aquamedica jest całkiem dobry.
Tom_Scavo pisze:Czy z takim węglem w podłożu nie będzie problemów jak z węglem w filtrze?
Jakie problemy masz na myśli :-?
Pozdrawiam,
Krzysiek

Tom_Scavo

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Tom_Scavo » 2007-11-10, 17:45

Sil pisze: Przedawkować się nie da, więc nie ma problemu ;-)
To miłe:D
Sil pisze:Jakie problemy masz na myśli :-?
Chodziło mi o to, że w filtrze po okresie około 3 tygodni siup wyrzucamy.
Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-10, 17:50

w opakowaniu jest chyba 10 albo 12 kapsułek

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Sil » 2007-11-10, 18:37

Tom_Scavo pisze:Chodziło mi o to, że w filtrze po okresie około 3 tygodni siup wyrzucamy.
Usunięcie tego węgla z podłoża byłoby problematyczne - nie sądzisz ;-) ? Nie ma takiej konieczności, bo nie dajesz tego węgla w jakiś dużych ilościach... Zresztą - w filtrze stosowany jest przede wszystkim jako wkład absorbujący szkodliwe substancje lub leki i dlatego należy go usunąć po spełnieniu swojej roli po to, aby nie narazić się na ich uwolnienie. W podłożu ma wspomagać przede wszystkich rozwój bakterii nitryfikacyjnych.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-10, 18:58

dokładnie... zgadzam się z Silem

wyglada to tak

od samego spodu:
- podłoże specjalistyczne - 1 do 2 cm
- pył węgla aktywowanego - niemierzalne :mrgreen:
- był bactozym - j.w. ;-)
- torf <wersja opcjonalna - nieprzetestowana przeze mnie> 0,5 cm
- siateczka ogrodnicza zielona, drobniuteńkie oczka - 1 mm :mrgreen: :mrgreen:
- zwirek - moze byc lepszej jakosci jak floran, a moze byc zwykly bazaltowy, w zaleznosci od portfela 3 do 5 cm w zaleznosci w której czesci akwa przód czy tył
- piasek - opcjonalnie 2 cm

nalezy pamietac aby oddzielac plaze od reszty podłoża, gdyz nie ma sensu marnowac specjalistycznego podloza pod piach w którym nic nie bedzie rosło... logiczne... ;-)

Tom_Scavo

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Tom_Scavo » 2007-11-15, 23:45

Sil pisze:Może być, ale wskazane, aby był to węgiel dobrej jakości. Ponoć Aquamedica jest całkiem dobry.
Jeśli nie znalazł bym Aquamedic to mogę np użyć JBL
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... 03594.html

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: Sil » 2007-11-16, 11:29

Tom_Scavo pisze:Jeśli nie znalazł bym Aquamedic to mogę np użyć JBL
Szczerze powiem Tom, że nie wiem - nie używałem ani jednego, ani drugiego. AquaMedic polecił mi znajomy, który ma spore doświadczenie i stosował go u siebie. Sądzę jednak, że JBL to na tyle rzetelna firma, iż również węgiel aktywowany mają dobrej jakości.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Całkowita zmiana planów co do akwarium!

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-16, 11:38

tak naprawde jakosc tego wegla w tym przypadku nie ma wiekszego znaczenia...

tu niechodzi o to by byl dlugo aktywny.. on ma tylko ulatwic stabilizacje zbiornika na poczatku i byc miejsce dobrego osadzania sie bakterii nitryfikacyjnych...

jak ktos chce super jakos wegla aktywnego to niech sobie najlepiej w aptece kupi dwa pudełka wegla na biegunke.. to tez wegiel aktywny a jedza go ludzie wiec musi byc wspanialy ;-) koszt 10 zł :mrgreen:

ODPOWIEDZ