Filtr RO co i jak.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Filtr RO co i jak.

Post autor: lolek » 2007-11-14, 19:43

Witam was

Mam bardzo twardą wodę w akwarium. Żeby rozwiązać ten problem potrzebuję filtr RO, niestety nigdy nie miałem do czynienia z tym urządzeniem i kompletnie nie wiem "z czym to się je"
Jak i gdzie montuje się taki filtr
Na ile on starcza i jak długo napełnia się wiadro 16l.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: D4ni3l » 2007-11-14, 19:49

lolek, podłącza się do sieci wodociągowej (stosunkowo łatwo). Wiadro 16l.. nigdy nie mierzyłem, ale wydaje mi się, że na membranie 100GPD około 40 minut.
Jak się regularnie (co 3 miesiące) zmienia wkłady wstępne (mechaniczny, węglowy) to powinien starczyć na 2 lata.
Ja wkłady wstępne zmieniam co pół roku.
U siebie mam tak, że kładę wiadro do wanny, jedna rurka do wiadra, a druga (ściek) do wanny.

Pozdrawiam.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: lolek » 2007-11-14, 19:51

Ile kosztują te wkłady????
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: D4ni3l » 2007-11-14, 20:00

lolek, wkład węglowy do filtra RO kosztuję ok. 10-15zł. Wkład mechaniczny podobnie.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: OneBlood » 2007-11-14, 20:18

a mozna wiedziec na jakiej zasadzie działa filtr RO ? Z tego co widziałem (na allegro) sa dosc drogie :-/

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: lolek » 2007-11-14, 20:22

OneBlood co to za pielęgniczka na avatarze???

No właśnie jestem ciekawy jak podłączyć ten filtr do wodociągu???
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: OneBlood » 2007-11-14, 20:28

lolek pisze:OneBlood co to za pielęgniczka na avatarze???
To jest moja pielęgiiczka Kakadu (Apistogramma cacatuoides) :mrgreen:

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: D4ni3l » 2007-11-14, 20:58

lolek pisze: No właśnie jestem ciekawy jak podłączyć ten filtr do wodociągu???
instrukcja obsługi jest dołączona do każdego filtra. Podłączenie wymaga czytania ze zrozumieniem i nie jest trudne :)
Filtry RO właśnie staniały ostatnio!
http://allegro.pl/item266099678_osmoza_ ... atis_.html

189zł... to mało w porównaniu do ceny która było pół roku temu.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: croc » 2007-11-15, 10:34

trochę teorii:
Zjawisko odwróconej osmozy występujące w technologii oczyszczania wody, uwarunkowane jest obecnością półprzepuszczalnej błony. Ciśnienie z sieci wodociągowej powoduje, że jedynie cząsteczki wody zostają "przeciśnięte" przez półprzepuszczalną błonę pozostawiając wszystkie zanieczyszczenia po jej drugiej stronie. Następuje zatem przepływ wody z roztworu o stężeniu większym (brudna woda) do roztworu o stężeniu mniejszym (czysta woda) - jest to efekt owróconej osmozy, gdyż osmoza normalna przebiegała by w przeciwnym kierunku - czyli roztwór o stężeniu większym migrowałby do roztworu o stężeniu mniejszym.

A teraz trochę praktyki:
wydajnośc filtra (ta rzeczywista) zalezy od ciśnienia wody w instalacji oraz czystości wkładów. W praktyce należy raczej przyjmować, że wydajnosć rzeczywista to 50-80% wydajności nominalnej.
10-16l na godzinę, to raczej max jaki można osiągnąć z filtrów domowych (tzn, o rozsądnych wymiarach).

Podłączenie:
trochę trzeba pogłówkować, jeśli nie chce sie prowizorki uprawiać. Najlepiej umieścić blisko zlewu, lub pralki . Podłączenie wymaga zarazem dojścia do wody jak i do kanalizacji. W większości filtrów, w zestawie są niezbędne elemwenty: przelotla 1/2" lub 3/4" z nagwintowanym otworem, w który wkręca się kruciec z zaworem do poboru wodu do RO. Przelotkę najłatwiej umieścić na kraniku poboru wody do pratki. Zrzut ścieków równie łatwo można odprowadzić do rzutu wody z pralki.

Awatar użytkownika
kiszczu
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 2008-04-05, 00:04
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marek
Lokalizacja: Slough UK
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: kiszczu » 2008-04-15, 00:57

Siemka tez mnie inetresuje taki filtr bo mam w kranie wode o ph 9 :-/ i nic praktycznie nie pomaga mi w zmniejszeniu a kwasow nie chce uzywac. Chcialem sie dowiedziec czy po dolaniu takiej wody trzeba ja wymieniac co jakis czas czy utrzyma sie ona na poziomie przez dluzszy okres??
I wiem ze to pytanie nie tutaj ale nie chcialem otwierac nowego tematu ;-). Jak sprawdza sie octem kamienie i np zamki czy ruiny bo nie wiem co i jak sie wtedy dzieje :-)?? Niestety chemie mielem w podstawowce i tego tam nie uczyli ;-)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: croc » 2008-04-15, 14:34

A to dziwne, że woda w okranie ma pH 9. Czy jest to na pewno pomiar kranówy, czy wody z akwarium?
Wody z RO trzeba regularnie używać do cotygodniowych podmian. Dla organizmów w akwarium najwazniejsza jest stabilnośc parametrów, w tym pH i kH. Jeśli będziesz raz stosował RO, a raz nie, to tej stabilności nie utrzymasz.

Lejesz ocet na budowle i patrzysz, czy sie pieni. Jeśli tak, tzn kwas wszedł w reakcję ze związkami wapnia (głównie węglan), a to oznacza, że budowla ta będzie zatrwardzała i alkalizowałą wodę.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: maol » 2008-04-15, 14:37

Poza tym, być może bedziesz chciał wykorzystać to wysokie ph - i pewnie twardosć też. To doskonała woda dla malawi i tanganiki.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kiszczu
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 2008-04-05, 00:04
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marek
Lokalizacja: Slough UK
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: kiszczu » 2008-04-16, 01:05

W akwarium mam pomiedzy 8 a 8,5 no i obnizam ja regulatorami ph ale tak do 7 a 7,5. Tanganiki nie lubie za bardzo poniewaz mam akwarium z duza iloscia roslin i rybki amazonskie . Ale dlugo nie pociagna jesli bede je tak kwasil :-/ no i musze sprawdzic te ruinke bo nie wiem czy to nie przez nia ;-) mam taka wode.
Myslalem takze o torfie do filtra ale nie wiem jaki i czy pomoze??

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: croc » 2008-04-16, 22:59

torf przy tak wysokim pH nie pomoże. Musiałbyś zrobić z wody herbatę, a to z kolei spowoduje, że spadnie efektywność naświetlania i trzeba będzie coś z lampami pomyśleć.

Cały czas mnie nurtuje to pH9 w kranie. Muszę jutro sprawdzić jaka jest norma dla wody pitnej, bo mam obawę, że chyba nie aż tyle.

Awatar użytkownika
kiszczu
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: 2008-04-05, 00:04
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marek
Lokalizacja: Slough UK
Kontakt:

Re: Filtr RO co i jak.

Post autor: kiszczu » 2008-04-17, 11:59

Heh moze przesadzilem z tym ph ale jest pomiedzy 8,5 a 9 w kranie i na wyspach to chyba normalne. Moje testy (2 rozne) pokazuja tak samo. Czekam jeszcze bo zamowilem testy TETRY przez neta i zobaczymy kiedy przyjda.
Dzieki chyba jednak pomysle o RO lub ewentualnie Tanganika na przyszlosc :-)

[ Dodano: 2008-04-18, 08:35 ]
Hmmm i teraz sie zdziwilem ;-) Przyszly mi testy z Tetry i co ? Woda idealna ;-)
pH 7,2-7,5
KH 8
GH 6
Troche zawyzone NO ale dzisiaj i tak robie podmianke wody :) i podlaczam drugi filtr

Juz sam nie wiem ktorym testom wierzyc. Moze kiedys zamowie jeszcze z jakiejs innej renomowanej firmy i wtedy porownam ale na razie dam se spokoj z RO ktore jest w miare drogie.
dz

ODPOWIEDZ