papier pakowy

Akwarium narożne 140 litrów

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

woOKie_CRU

Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: woOKie_CRU » 2007-01-20, 01:38

Witam!
Zakupiłem akwarium narożne 140 litrów, z szafką i pokrywą. Pod spod akwarium wsadziłem idealnie docięty kawałek karimaty :mrgreen: Jaki filtr wsadzić do tego zbiorniczka? Wewnętrzny (od razu z napowietrzaczem) Czy zewnętrzny (tylko kubełkowy wchodzi w grę, bo na te wiszące obok zbiornika nie mam miejsca)? Szczerze powiedziawszy to obstawałbym przy wewnętrznym, bo odrazu napowietrza i kabel tylko zasilający do niego leci. Co wy o tym sądzicie? Chciałbym poznać Wasze zdania na ten temat zanim pojdę do sklepu. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :mrgreen:

PS. To mój pierwszy post na tym forum więc mnie nie karćcie za bardzo;-) Chciałbym może Wam zaprezentować to jak powstanie i będzie egzystowało moje akwa. Ale to może kiedy indziej.;]
pzdr

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: Ucek » 2007-01-20, 10:41

Witam na forum ;-)
O filtrach można się dużo rozpisać ale tak w skrócie postaram Ci odpowiedzieć, może wyciągniesz z tego wnioski i w jakimś stopniu pomoże Ci przy wyborze filtra.
Jak wiadomo filtry wewnętrzne mają odrazu funkcję filtrowania i napowietrzania akwarium. Są niezastąpione jako filtr mechaniczny (czyści z kawałków roślin, resztek pokarmu itp.), lecz łatwiej jest wyczyścić akwarium ręcznie z tego typu śmieci, niż oczyścić wodę biologicznie - i tu najlepszę są filtry zewnętrzne kubełkowe (filtrują również mechaniczne, ale nie z takim powodzeniem jak filtry wewnętrzne). Jednak filtry wewnętrzne szpecą akwarium swoim wyglądem, co u zewnętrznych się nie zdarza, ponieważ w akwarium znajdują się tylko dwie rurki. Filtry kubełkowe mają większy przepływ wody 1200-1300 litrów/godzine (a nawet i więcej). Minusem filtrów kubełkowych jest ich cena, ale są warte swojej ceny.
Więc tak:
Filtry wewnętrzne:
Zalety filtrów wewnętrznych:
-niska cena
-mały pobór mocy
-niezastąpiony jako filtr mechaniczny

Wady filtrów wewnętrznych:
-mała powierzchnia wkładów filtracyjnych
-niewielka wydajność jako filtr biologiczny
-szpeci akwarium

Filtry kubełkowe:
Zalety filtrów kubełkowych:
-duża pojemność wkładów filtracyjnych
-możliwość zastosowania różnych wkładów
-nie zajmuje miejsca w akwarium

Wady filtrów kubełkowych:
-wysoka cena
-większy pobór mocy

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: Piwosz » 2007-01-20, 15:00

Ja bym proponował wewnętrzny. odrazu napowietrza nie trzeba kupować dodatkowo pompki. Fakt, faktem że troche mniej wydajne ale zaoszczędzisz troche pieniędzy. a jeśli go umiejetnie ukryjesz to niebedzie szpecił akwarium.

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: Ucek » 2007-01-20, 22:48

Jeżeli nie trzyma się ryb, które potrzebują dużego natlenienia (Pyszczaki, Pielęgnice itp). To filtr kubełkowy w zupełności wystarczy bez dodatkowego napowietrzania.

Awatar użytkownika
noras
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 2006-12-10, 15:40
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: noras » 2007-01-21, 00:16

do filtra kubelkowego tez nie trzeba pomki kupowac.....mozna zrobic deszczownice z rurek u wylotu wody i napowietrzenie jak znalazl!! :) pozdr

woOKie_CRU

Re: Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: woOKie_CRU » 2007-01-21, 01:56

No, no... Tyle odpowiedzi ;-) Super, po uważnym przestudiowaniu Waszych wypowiedzi bardziej skłonny byłbym do wersji wewnętrznej :mrgreen: Teraz tez mam taki filtr i jestem zadowolony, aczkolwiek może kiedyś zmienie na kubełkowy :-P Jak na razie polatałem po allegro i tam zainteresowały mnie następujące filtry:

Filtr 1

Duży przepływ,

Filtr 2

Tu zainteresowała mnie możliwość dodania w ukladzie dodatkowego stopnia filtracji np. torf, gabka, ceramika...

Filtr 3

W tym także ponoć można zmienić wkłady na węglowe itp, no i ma ten UV (czy to działa czy to tylko bajer dla zwiększenia atrakcyjności produktu??)

Który wg Was jest najlepszy? Może jeszcze inny moglibyście polecić?

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: Potamotrygon » 2007-01-25, 23:23

to uv jest to bardziej bajer. Jest to dioda UV koszt takiej diody to 1 max 2 zł wiec samamu można zrobić sobie takie uv ;-) nawet prostu układ 10 diod i zasilacz np od gierki elewizyjnej ;-)

A co do głównego atku tematu. Może kubełek i filtr podżwirowy? jeśli nowy kubełek to najtańsze chyba będą filtry aqua szut

http://www.aquaszut.pl/?kat=186&gr=208&prod=434
ciekawe rozwiązanie to odpowietrzenie filtra za pomocą wbudowanej ręcznej pompki

http://www.aquaszut.pl/?kat=186&gr=208&prod=231
ten tańszy ale mniej wydajny no i coraż trudniej dostępny.

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Akwarium narożne 140 litrów

Post autor: darek » 2007-02-09, 18:38

zaden filtr wewnetrzny nie zastapi filtra zewnetrznego, , nieprawda jest tez , ze filtry kubelkowe musza zuzywac wiecej pradu. Zasada jest prosta: im czesciej czyszczony filtr tym bardziej niszczy sie rownowage biologiczna calego zbiornika. Wklady w filtrach zewnetrznych maja powierzchnie jednego , dwoch litrow ( moj ma 5 litrow ). Pomysl sam ktory bedzie sie wczesniej zanieczyszczal. A zbiornik masz nie maly. dioda UV do zabawka nie przynoszaca zadnej korzysci w zbiorniku ( lampa UV zamontowana na wezu wyjsciowym z filtra kubelkowego tak, ale nie zadna dioda). Przy odpowiednim przeplywie wody ( filtr kubelkowy) niepotrzebne jest zadne dodatkowe napowietrzanie.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

ODPOWIEDZ