Ruch wody w akwarium

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
noras
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 2006-12-10, 15:40
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Ruch wody w akwarium

Post autor: noras » 2007-01-22, 23:29

Co sądzicie o ruchu wody w akwarium? Kiedy szkodzi a kiedy jest dobry...? JEstem ciekaw opini bo sam dzisiaj zlikwidowalem deszczownice, ktora byla nad tafla wody i wsadzilem ja pionowo do wody, co powoduje ruch. Zmienilem to bo mimo dobrego napowietrzenia, wytraca sie zbyt duzo CO2 , a ja mam duzo roslin ktore tego potrzebuja, ponadto ruch tafli wody sprawia ze swiatlo sie zalamuje i rosliny gorzej przechodza proces fotosyntezy, dalej slyszalem ze rośliny lubia sie kołysać i podobno lepiej rosna te ktore sie kolysza niz te ktore stoja w miejscu. I jeszcze jedno, "Screamer" powiedzial mi ze gdy mam duzo roślin w akwa to one poradza sobie z natlenieniem mojego akwarium i nir potrzebuje deszczownicy. Mialem ja jesczze z jednego powodu...desczownica likwiduje pyly i kurz ktore osadzaja sie na tafli wody. Ale jak ruch wody wewnatrz wplywa na ryby?

JAkie sa wasze opinie na ten temat ? Podzielcie sie doświadczenami...

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: Ruch wody w akwarium

Post autor: Ucek » 2007-01-22, 23:45

Ja również posiadam ruch wody w akwarium, akurat tak dobrany że nie kołysze zbytnio roślinami (nie wszystkie rośliny lubią ruch wody). Co do natlenienia to zgadzam się ze Screamer'em - ja mam dość mało roślin, a i tak ryby nie narzekają na tlen. A czy ryby lubią ruch wody to zaobserwowałem w swoim zbiorniku, że niektóre same podpływają do rury wylotowej i centralnie w tym prądzie (gdzie jest największy) siedzą.

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Ruch wody w akwarium

Post autor: Potamotrygon » 2007-01-25, 23:43

zbroniki lubią takie fazy z prądem wylotu filtra ;-) często tam przesiadują przyssane do szyby bo w naturalnych środowiskach zują w duzym prądzie i przysysają sie do kamieni ;-)
Czasem za mały ruch wody powoduje nierównomierne nagrzewanie jej, a poza tym sam ruch wody powoduje jej natlenianie, oczywyscie efektywniejsze przy większej powieżchni lustra wody.

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Ruch wody w akwarium

Post autor: Piwosz » 2007-01-27, 20:10

Sam zauwarzyłem tak jak kolega Ucek że ryby podpływają do miejsca gdzie filtr wypuszcza wode do zbiornika i pływaja pod prąd.

Awatar użytkownika
Marcin N
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 2007-01-02, 16:37
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: limanowa
Kontakt:

Re: Ruch wody w akwarium

Post autor: Marcin N » 2007-01-27, 22:41

No ale to ryby przyzwyczajone do szybkiego ruchu wody takie jak: Danio :-x A pozatym wazne jest to by filter nietrzymac zbyt daleko od grzłki to tyczy sie to dużych zbiorników, poniewaz ciepło z grzałki bedzie nierówno rozprowadzane
:-P

ODPOWIEDZ