Czyszczenie filtra eheim 2213 Problem operacja raz na tydz.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
MamFajnyNick
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2007-11-11, 23:15
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Grudziądz

Czyszczenie filtra eheim 2213 Problem operacja raz na tydz.

Post autor: MamFajnyNick » 2007-12-16, 14:08

Panowie, aiwęc jak wiecie jestem dośc świeżym akwarystą i tak filtr posiadam jak wyżej napisałem Eheim 2213 zbiornik jest niby 112l., bo profil-dlatego też niby.

Filtr miałem odkupiony, a więc prawie nic oryginału tam nie było zakupiłem, więc do niego ceramikę i biokulki

Wkład filtra wygląda następująco:
Najpierw mam ten oryginalny plastikowy ruszt,
dalej ceramika 1000 ml. odjołem może ze 100 ml.
potem ma gąbke tą co już miałem w nim kwadratowa obciołem do 5 cm
następnie 800 ml. biokulek odjołem może 100 ml.
Jedna saszetka liści migdałowych KETAPANG
Wata była warstwa 4 cm ale zaczołem odejmowac

Teraz tak jeżeli w niedzielę zrobię czyszczeni filtra to w piątek już spada jego wydajnosc, a w niedzielę muszę zrobic już porządek z filtrem
Wyczułem po czyszczeniach wielokrotnych już bo przy 4 cm warstwy waty to miałem te czyszczenie, co 3 dni, że głównym problemem jest wata akwarystyczna
Jak to zorganizowac sensownie bo tą gąbkę niestety ale mam kwaadratową i zostają po bokach luki nie chciałbym się pozbywac waty, ale wolałbym czyścic filtr chociaz raz na dwa tygodnie przy podmianie, a nie co tydzień, albo dwa razy w tygodniu. Z góry wam dzięki.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czyszczenie filtra eheim 2213 Problem operacja raz na tydz.

Post autor: croc » 2007-12-17, 00:37

możesz na próbę wyjąć watę całkowicie. Obserwuj, czy jakość wody będzie ok. Wata w zasadzie wyłapuje jedynie drobinki mechaniczne. Jeśli woda będzie klar, to znaczy, że wata nie potrzebna. Tak czy inaczej będziesz mógł porównać długość działąnia filtra z wartą i bez. Możesz też spróbować zakupić watę innej firmy. Może mieć trochę inną strukturę. Używam wat Eheima i nie zatykają się tak bardzo. Mam paczkę waty JBL i jest ona zdecydowanie inna.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Czyszczenie filtra eheim 2213 Problem operacja raz na tydz.

Post autor: Morter » 2007-12-17, 08:51

jakimś rozwiązaniem jest też prefiltr z gąbki na wężu wlotowym. Wtedy najpierw zapycha się prefiltr, dopiero potem wata. Można też pokombinować z kolejnością wkładów, tak, aby wata chroniła np 2 wkład bio, a nie była zaraz na początku, bo wiadomo, ze wata zapycha się najbardziej, zwłaszcza jeśli jest pierwsza... Jeśli będzie prefiltr, to będziesz czyścił właśnie jego co tydzień np. Ale to robisz bez rozkręcania kubełka, więc zawsze łatwiej...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czyszczenie filtra eheim 2213 Problem operacja raz na tydz.

Post autor: croc » 2007-12-17, 11:16

ale z tego co zrozumiałem, to wata tu była na końcu (??)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Czyszczenie filtra eheim 2213 Problem operacja raz na tydz.

Post autor: dzidek1983 » 2007-12-17, 11:48

tutaj na zdjęciu masz oryginalny układ wkładów http://www.marinedepot.com/IMD/fl_classic_media.jpg

jezeli nie jestes pewny jak dawać to najlepiej trzymać się instrukcji

osobiście w podobnym filtrze mam (od dołu) ceramika + ceramika + gąbka + wata...
działa bez zarzutu, raz w przeciągu 3 miesięcy watę wymieniłem... odkąd nie mam przerybienia (parka barwniaków na 54 litry) nie robie z filtrem nic... na rurce mam prefiltr z gąbki od filtra wewnętrznego Aquael Fan

gąbkę czyszczę sporadycznie max 2 razy w miesiącu

Awatar użytkownika
MamFajnyNick
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2007-11-11, 23:15
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czyszczenie filtra eheim 2213 Problem operacja raz na tydz.

Post autor: MamFajnyNick » 2007-12-18, 13:40

Tak wata jest na końcu wlaśnie, po zmniejszeniu jej objętości narazie jest dobrze odpukac, ale mamy dopiero wtorek do niedzieli daleko. Byc moze to właśnie problem z rodzajem waty croc, może miec racje. Narazie poczekam, bo to moja pierwsza wata wiec niewiem jak to ma wyglądac ze zdjecia nie dojde, czy zła czy dobra. Jak narazie to nie pomoże zastosuje trefiltr kupię jakąs małą gąbeczke do filtra kaskadowego i włoże w ten koszyczek przy rurce na dole.
dzidek1983, wiesz przy dziecku 3 letnim w domu to raz karmisz Ty raz ono, wiec tu też może tkwic problem poczekam z czasem dojde jakby cos sie zmieniło to napisze co i jak, a wiec pomagas dla wszystkich :-)

[ Dodano: 2007-12-18, 12:44 ]
O ja patrząc na to zdjecie od dzidek1983, to ten filtr jest cały zatytkany ja to tam zostawiam lużno przy końcu no ale pewnie tez jakas wydajnosc od nowosci mu spadła

[ Dodano: 2007-12-20, 16:56 ]
No i długo nie czekałem, mamy dzis czwartek, a ja dziś znowu wieczorynkę muszę zrobic w akwarium. Wydajnośc spadła z deszczownicy bardzo mało wody się wydostaje i zrobie dzis operacje, ale zakupię jeszcze tak jak mówiłem od kaskady jakis małą gąbka i zastosuje prefiltr. Zacznę od tego są święta to mogę sie wrazie czego za 5 dni pobawic spowrotem.

ODPOWIEDZ