ospa rybia

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

syjon
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-10, 23:12
Pojemność akwarium: 0
Imię: Syjon
Lokalizacja: Łódź

ospa rybia

Post autor: syjon » 2008-02-10, 23:22

Witam wszystkich.....mam pytanko dotyczące stosowania ichtiosanu na ospę....czy po podaniu po trzech dniach drugiej dawki....muszę podawać trzecia? ile ma teraz czekać? dodam że kaszka juz znikneła z ciała rybek, i sprawa podastawowa to czy moge zrobić podmianę wody bo juz czas..i może włożyć wegiel do filtra zeby oczyścił wodę z leku?
Syjon 170l 4 skalar,3 ramirezy,3 żałobniczki, 4 kosiarki,2 otoski,zbrojnik

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: ospa rybia

Post autor: maol » 2008-02-11, 14:55

Po to jest przepis na kurację, żeby ją stosować. Trzecia dawka jest niezbędna, żeby zakończyć proces leczenia. Węgiel do filtra możesz dać w tydzień po ostatniej dawce leku, na jakieś 2-3 dni - ale nie jest to konieczne.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

syjon
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-10, 23:12
Pojemność akwarium: 0
Imię: Syjon
Lokalizacja: Łódź

Re: ospa rybia

Post autor: syjon » 2008-02-11, 18:31

aha...ale co z podmianą wody ?czekać ?
Syjon 170l 4 skalar,3 ramirezy,3 żałobniczki, 4 kosiarki,2 otoski,zbrojnik

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: ospa rybia

Post autor: maol » 2008-02-12, 09:22

Oczywiście że poczekać do końca kuracji. Celem kolejnych dawk leków jest utrzymanie odpowiedniego jego stężenia, wykonując w międzyczasie podmianę zaburzasz ten proces. Dlatego też zawsze zaleca się leczenie w akwarium kwarantannowym, również po to, żeby w ogólnym utrzymać regularność cyklu podmiany.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

JAJOO
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: 2007-07-01, 21:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Tomek
Lokalizacja: Toruń

Re: ospa rybia

Post autor: JAJOO » 2008-02-16, 15:12

podlacze sie ;]
czy jak nie mam malego zbiornika to czy duzym ryzykiem jest podawanie MFC w ogolnym zbiorniku? moj kirysnik ma biale kulki, zalobniczka ma na pletwach a inne ryby sie ocieraja o pzredmioty :/ dodam ze juz mi padly dwie ramirezy. jestem w trakcie zarybiania a raczej je koncze wiec ryby nie sa dlugo u mnie pomimo ze akwa pracuje od 4miesiecy. moze zamiast MFC podac lepiej sol?tylko ze sol bede mogl kupic dopiero w poniedzialek :/

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: ospa rybia

Post autor: maol » 2008-02-17, 09:00

Po pierwsze, dlaczego chcesz leczyć ospę MFC? Są do tego lepsze preparaty, np. Costapur SERY albo Ichtiosan. MFC skutecznie zabije florę bakteryjną zbiornika. Druga sprawa, to dawka - w dużym zbiorniku będzie ze 20x większa, niż w kwarantannie - ze względu na większą ilość wody oraz wchłanianie preparatów przez podłoże i rośliny. Na jedną dawkę zużyjesz tyle leku, co na 5 całych kuracji.... Taniej wyjdzie po prostu kupić zbiorniczek kwarantannowy...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ