Czarne kępki na roślinach...?

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

pawcio1017
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 2007-07-05, 21:07
Pojemność akwarium: 40
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Czarne kępki na roślinach...?

Post autor: pawcio1017 » 2008-04-10, 17:29

Witam. Mam akwarium 40l. Oświetlenie to 2xT8 Philips Aquarelle 15W, co daje łącznie ok 0,75W/l. Nawóz to kulki nawozowe w żwirku firmy Filitus oraz cotygodniowe nawożenie Aquaplant B firmy Tropical. W akwarium mam następujące rośliny:

-Echinodorus Joanna,
-Rotala rotundfolia,
-Echinodorus Harbich,
-Cryptocoryna nana,
-Echinodorus rose,
-Ludwigia natan,
-Kabomba,

Niedawno u większości roślin (oprócz kabomby) zauwazyłem, że krawędzie liści porastają takie małe, czarne kępki... Tak jakby króciutkie, czarne, gęste włoski w małych kępkach... Co to może być i jak leczyć? Wlałem już Aqua - Kali Tropical'a ale efektu nie przyniosło. Prosze więc o wszelkie sugestie i porady :roll:
P@weł

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: Czarne kępki na roślinach...?

Post autor: lolek » 2008-04-10, 17:35

Masz w akwarium krasnorosty. Temat tych glonów był niedawno na forum, znajdziesz go w "glony".
pawcio1017 pisze:Wlałem już Aqua - Kali Tropical'a
Czym mniej chemii w akwarium, tym lepiej, więc lepiej zapytać się na forum niż pochopnie podejmować decyzję .


P.S. Wymień jedną Aquarelle na daylight.
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Czarne kępki na roślinach...?

Post autor: maol » 2008-04-11, 09:18

A mozesz nam zdradzic, jaki był cel wlania Aqua-Kali? I czy nie prościej byłoby najpierw poszukać, a potem działać?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

pawcio1017
Forumowicz
Posty: 87
Rejestracja: 2007-07-05, 21:07
Pojemność akwarium: 40
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Re: Czarne kępki na roślinach...?

Post autor: pawcio1017 » 2008-04-11, 10:38

Aqua-Kali działa odkażająco, dezynfekująco, więc raczej nie zaszkodzi. Aha i zaraz ktoś powie, że desynfekując zabiłem bakterie... 8-) Aqua - kali ponoć tego nie robi... :mrgreen:
P@weł

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Czarne kępki na roślinach...?

Post autor: Slanter » 2008-04-11, 10:55

pawcio1017 pisze: Aha i zaraz ktoś powie, że desynfekując zabiłem bakterie...
Slowo "dezynfekcja" znaczy usuwanie bakterii wiec nie dziwie sie potencjalnemu "ktosiowi" jesli powie, ze zabiles bakterie :lol:

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Czarne kępki na roślinach...?

Post autor: maol » 2008-04-11, 11:55

Super, odkażanie i dezynfekcja glonów :-) masz teraz akwarium z glonami nie przenoszącymi żadnych chorób. I, jako ten "ktoś" napisze - i również bezpieczny biologicznie filtr, szkoda że z zabitą florą baktryjną... Ale spokojnie, glonom to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, będą lepiej rosły :-)

A na poważnie - poszukaj w dziale "Glony" wątków związanych z walka z krasnorostem. Znajdziesz tam dużo informacji co i jak. A na szybko, natychmiast usuń z akwarium (czytaj: po prostu wyrzuć) wszystkie zaatakowane przez ten glon części roślin.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ