białe wino półsłodkie

Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Monkey
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-09, 18:08
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: brzesko

Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: Monkey » 2008-04-13, 14:23

Witam mam problem z młodymi gupikami mam 25l akwarium w nim narybek: ok 60 gupików 20 molinezji i 5 zmienniaków jakieś 2 tygodnie temu zauważyłem że jeden gupik ma złożoną (szpiczastą) płetwe ogonową i pływa jakby wężowatym ruchem (kołysze sie)
teraz ok 20% moich gupików już na to choruje a molinezje i zmienniaki są normalne
temp w akwarium wynosi ok 28 stopni bo podniosłem , filtr pracuje ok 20 godz na dobe.
kiedyś miałem podobną sytuacje tylko że wtedy zaczeły zdychać i straciłem ok 100szt. nie wiem co mam robić prosze o pomoc czym to leczyć i co to za choroba z góry dziękuje.

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: Danio12345 » 2008-04-13, 18:53

nie jestem specem od rybek ale miałem tą chorobę już dwa razy.

Za pierwszym razem padł mi cały narybek. Dałem MFC ale nie skutkowało (pewnie za późno leczyłem). Za drugim razem (miesiąc temu) gdy tylko to zauważyłem podmieniłem 50% wody, podniosłem do 28*C i dałem MFC. Chyba poskutkowało bo już tego nie mam. Do tego moje rybki traciły barwy.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

maniaa_k
Zainteresowany
Posty: 30
Rejestracja: 2008-04-04, 01:54
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marysia
Lokalizacja: Warszawa

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: maniaa_k » 2008-04-14, 02:43

Twoim problemem jest zła jakość wody w akwarium.
Michuj pisze: filtr pracuje ok 20 godz na dobe.
Filtr ma zawsze pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 30/31 dni w miesiącu, 365/366 dni w roku.
Ponadto w zbiorniku z narybkiem codziennie podmienia się część wody, a przy tym odciąga się
odchody i resztki pokarmu.

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: RAMZES » 2008-04-14, 13:14

maniaa_k,musze Cię zmartwić nie masz racji filtr można wyłączać (nawet trzeba jeśli jest dobra filtracja w akwarium ) na czas karmienia u mnie jest zawsze wyłączony co nierzadko trwa nawet 10godzin na dobę (w przypadku karmienia żywym pokarmem) ale w takich przypadkach podmieniam po 10% wody w akwarium 2 razy w tygodniu.

Michuj proponuje sprawdzić parametry wody u mnie to właśnie było przyczyną zwężonych płetw u gupików,oraz zmienić akwarium na większe masz za małe akwarium na taką liczbę odchowywanych rybek w tym przypadku przydało by się minimum 80L, chociaż ja proponuje ok120L wiadomo zawsze coś można dołożyć a 25L wykorzystaj jako banieczek do podchowania młodzieży do czasy aż będziesz mógł je przenieść do tego większego akwarium.

Optymalne parametry wody według Wikipedi to :

Optymalna temperatura to 20-23°C (pH ok. 7), rasowe odmiany są bardziej wrażliwe i wymagają wyższej temperatury (nawet do 27°C). Zalecana twardość wody to >11°N, a pH 6,5-8.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: maol » 2008-04-14, 14:11

Ramzes, tu chodzi o akwarium 25l. Filtr zdecydowanie 24h. To co piszesz, jest prawdą, ale dla dużych filtrów, w dużych akwariach, a nie w słoiku :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: RAMZES » 2008-04-14, 14:27

maol, dlatego poniżej pisze o zmianie akwarium na większe i ewentualnym wykorzystaniu tego akwarium w pierwszych tygodniach życia narybku.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: maol » 2008-04-14, 14:54

Zgadam sie w 100%. Chodziło mi tylko o pracę filtra w tak małym zbiorniku - żeby nikt nie zrozumiał, że można go wyłączyć na 10 godzin.
A zmiana akwarium na większe jest wg mnie, jak zwykle zresztą twierdzę, konieczna...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Monkey
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-09, 18:08
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: brzesko

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: Monkey » 2008-04-14, 16:56

dzięki za pomoc te rybki chciałem tylko pdchodować i niedługo będe je wpuszczał do akwarium 220l. spróbuje wyczyścić akwarium i wleje troche mfc zobaczymy jak będzie.
mam jeszcze 100 litrowe akwarium które ma ok 30lat i cały osprzęt do niego tylko że nie mam już miejsca w pokoju może uda mie sie je gdzieś urządzić to wpuszcze tam młode

[ Dodano: 2008-04-14, 16:00 ]
Dzięki za pomoc w tym akwarium chciałem tylko podchować młode i niedługo je przeniose do 220l akwa. spróbuje wyczyścić całe akwarium i wleje troche mfc zobaczymy co będzie . mam jeszcze 100 litrowe akwarium które ma ok 30lat tylko że nie mam już miejsca w pokoju, może uda mi sie je urządzić to przeniose tam narybek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: maol » 2008-04-14, 17:00

... i to 30-letnie akwarium jest jeszcze szczelne? Było używane przez ten czas czy tylko stało? Bo moze sie okazać, że trzeba je skleić od nowa....
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Monkey
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-09, 18:08
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: brzesko

Re: Narybek gupika ma złożone(szpiczaste) płetwy ogonowe

Post autor: Monkey » 2008-04-14, 17:03

jest to akwarium ramowe mój tata zrobił je w wieku 13 lat ( teraz ma 43) stało nieużywane z 15 lat ale wyciągnąłem je uszczelniłem silikonem sanitarnym i miałem w nim ryby przez trzy lata i nadal jest szczelne ale mam 220l więc stare było mi zbędne a teraz znów może sie przydać

[ Dodano: 2008-04-19, 15:20 ]
kurde mfc i wymiana wody nie pomogło zdechło mi z kilkanaście młodych a prawie wszystkie są chore tylko molinezjom zmienniakom i większym gupikom nic nie jest dziwna ta choroba nie wiem co mam już robić wyciągnołem to 100l akwa i już je przygotowuje także te zdrowe rybki przeniose niedługo

ODPOWIEDZ