selfa.pl/ | sterydy cennik

czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

zuczeka47
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: An
Lokalizacja: skądinad

czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: zuczeka47 » 2008-05-06, 15:31


BARDZO PROSZE WAS O POMOC...
nie znam sie za bardzo na rybach. od niedawna posiadam 3 welonki. jedna z nich tydzien temu zachorowala na martwice pletw, objawiajaca sie bialymy koncami pletw , apatia.... dostala antybiotyk i juz miala sie dobrze... do wczoraj, gdy zauwazylismy u niej czarne obwodki płetw. co to moze byc?

jak jej pomoc?

jesli znacie jakies rady, prosze, pomozcie

szukalam w internecie rad na ten temat, ale niestety nic nie znalazlam, dlatego zwracam sie do WAS

z gory wielkie dzieki


Jeszcze raz użyjesz tak dużej czcionki i dostaniesz ostrzeżenie
Ostatnio zmieniony 2008-05-06, 20:38 przez zuczeka47, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: macio » 2008-05-06, 15:33

Może jakieś informacje na temat akwa jaka filtracja pojemność temperatura jak się opiekujesz tym akwa.
Teraz kostka ;D

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: JARA » 2008-05-06, 15:33

1. Ile litrów ma akwarium?
2. Czy zbiornik ma pokrywę?
3. Czy masz grzałkę/jaką?
4. Jaka jest temperatura?
5. Jaką masz obsadę zbiornika - czy z rybkami są inne rybki/jakie?
6. Czy akwa posiada filtr/jaki?
7. Jakie jest podłoże, rośliny inne dekoracje?
8. Jakie są parametry wody?
9. Jak wyglądają podmiany? Ile litrów podmieniasz? Kiedy była ostatnia podmiana?


Myśle, ze to nadal martwica pletw.
Martwica płetw
Przyczyna: bakterie
Leczenie: kąpiel długotrwała w zbiorniku z roztworem MFC lub Baktopur Direct, można też przetrzeć rany wacikiem zanurzonym w zieleni melanchitowej. Konieczna jest podmiana 50% wody i dbanie o jej jakość.
Okoliczność sprzyjająca: ogólne osłabienie Ryby lub jej zła kondycja, również Ryby z uszkodzeniami mechanicznym są narażone na atak choroby. Inne czynniki to zbyt niska temperatura, awitaminoza, woda złej jakości. Warto tutaj dodać, że Ryby trzymane w dobrych warunkach bardzo rzadko zapadają na tę chorobę, dlatego pojawienie się martwicy powinno być dla akwarysty sygnałem alarmowym.
Uwagi: podczas kąpieli bardzo mocno napowietrzać
Przebieg: na początek płetwy bieleją, stają się cienkie, obumierają, strzępią się, a w końcu odpadają całkowicie. Na zbielałych partiach można często dostrzeć także czerwone wybroczyny. Ryba może również wykonywać kołyszące ruchy i cierpieć na brak apetytu.
Warto pamiętać: strzępiące się płetwy - przy braku innych widocznych śladów infekcji bakteryjnej (bielenie, wybroczyny) - mogą być bezpośrednim objawem ogólnej złej kondycji rybki, stresu, lub wzrostu stężenia amoniaku.
edit:
Nie nabijaj off topow, bo pozniej maja do mnie pretensje. Doskonale zdaje sobie sprawe, ze ma welonki, ale pytania byly skopiowane i wklejone. Bez wzgledu czy to welon czy bojownik obie rybki moga zapasc na martwice.
Ostatnio zmieniony 2008-05-06, 15:59 przez JARA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: macio » 2008-05-06, 15:35

JARA pisze:czy z bojownikiem
JARA, taka uwaga dokładnie czytaj tekst wiadomości ona ma 3 welony a nie bojka
Teraz kostka ;D

zuczeka47
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: An
Lokalizacja: skądinad

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: zuczeka47 » 2008-05-06, 15:58

2 welonki plywaly do dzis w awkwarium 10-litrowym. dzis zostaly wszystkie 3 przeniesione do akw. o pojemnosci 63l. jesli chodzi o jedzenie- maja 4 pokarmy,w tym jakies robaczki w galarecie, wiec jedzenie maja zroznicowane. jesli chodzi o leczenie- rybka miala przeprowadzona 5-dniowa kuracje z lepiem baktopur. po tym czuje sie dobrze, odzyskala swoja witalnosc, tylko wczoraj ( 6 dnia) zauwaylismy u niej te czarne obwodki pletw. co to moze byc?

o czystosc wody dbam, choc dowiedzialam sie wczoraj, iz nie powinno sie podmieniec wody rybom czesciej niz co 2 tyg. w akwarium rybki maja filt. grzalki nie maja, ale za ok 2 dni beda ja miec. w akwarium nie mam innych ryb poza welonkami. temp wody wynosi 20stopni C. podloze jest wysypane kamieniami, a jesli chodzi o roslinnosc- mialy 2 roslinki, nie wiem jakie, ale na pewno przystosowane do akwa dla welonek.
tyle informacji wystarczy? :/

[ Dodano: 2008-05-06, 16:00 ]
co zrobic z ta rybka, odizolowac ja? znow zastosowac baktopur? poki co maja wsypana sol kamienna... moze to cos pomoze... :/

Awatar użytkownika
justynka918
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 2008-04-15, 17:04
Pojemność akwarium: 126
Imię: Justyna
Lokalizacja: Stargard szcz

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: justynka918 » 2008-05-06, 18:37

Welonki to raczej nie potrzebują grzałki są to rybki które można trzymać w nieogrzewanym akwarium. Potrzebuja wydajnego filtrta bo to ogromne brudaski. Może rybki zachorowały bo akwarium było niedojrzałe (za szybko zostały wpuszczone do nowego akwarium) A może czarne zabarwienie jest normalne niektóre welonki maja czarno zabarwione płetwy ja takie miałam i teraz po wpuszczeniu do większego akwarium dopiero prawidłowo się wybarwiły
Justyna

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: JARA » 2008-05-06, 18:47

Narazie co 5-7dni podmieniaj 25% wody (15l).

nero
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-15, 19:51
Pojemność akwarium: 54
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: nero » 2008-05-06, 20:18

Po pierwsze i najważniejsze WeLONKom NIE POTRZEBA GRZAłKI. Jest to ryba zimnolubna, tylko pogorszysz sytuacje, dodając grzałkę, chyba nawet je zabijesz.

Po drugie, jeśli obwódka jest kolorem, nie jest płetwa w miejscu czaqrnego zniszczona, a czarny to kolor tej płetwy, możliwe że ta rybka zmienia ubarwienie. Mi nie raz ryby zmieniały ubarwienie, ale wątpie że na czarno.

Akwarium 10L to nie jest akwarium, a już na pewno nie dla trzech welonów. nawet ta 60 jest za mała, rybą nic nie będzie, ale pomyśl nad wiekszym zbiornikiem, bo w pewnym czasie po prostu zdechną,

Nie pokoją mnie te robaczki w galarecie, może co więcej,jaka firma nazwa, albo co to jest dokładnie.

Nie wiem co im jest, może nic,

a ogólnie jak sie czują ryby, ja się tam nie przejmowałem takimi duperelami, jak mi chorowały to je leczyłem, tym co trzeba, albo były zdrowe i rosły.

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: macio » 2008-05-06, 21:00

nero pisze:Po pierwsze i najważniejsze WeLONKom NIE POTRZEBA GRZAłKI. Jest to ryba zimnolubna, tylko pogorszysz sytuacje, dodając grzałkę, chyba nawet je zabijesz.
A jak będzie np atak kulorzęska.
nero pisze:Nie pokoją mnie te robaczki w galarecie, może co więcej,jaka firma nazwa, albo co to jest dokładnie.
To zapewne tetra freshdelica.
nero pisze:rybą nic nie będzie,
A właśnie że będzie dla trzech welonów akwarium powinno mieć jakieś 150-160l zbyt długi czs przebywania ryb w takim zbiorniku spowoduje ich karłowacenie.
Teraz kostka ;D

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: JARA » 2008-05-06, 21:21

nero pisze:Po pierwsze i najważniejsze WeLONKom NIE POTRZEBA GRZAłKI. Jest to ryba zimnolubna, tylko pogorszysz sytuacje, dodając grzałkę, chyba nawet je zabijesz.
Choroby u ryb mozna leczyc podwyzszona temperatura, wiec jakby na cos zachorowaly (odpukac) to grzalka zawsze sie przyda.
nero pisze:Nie pokoją mnie te robaczki w galarecie, może co więcej,jaka firma nazwa, albo co to jest dokładnie.
A co tu niepokojacego? Pokarm, popularny.
nero pisze:a ogólnie jak sie czują ryby, ja się tam nie przejmowałem takimi duperelami, jak mi chorowały to je leczyłem, tym co trzeba, albo były zdrowe i rosły.
Wedlug Ciebie to pierdola? A moze to poczarek martwicy pletw? Lepiej olac i jak juz pletwy beda sie rozwarstwiac to zaczac cos robic?

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: kbtor » 2008-05-06, 21:25

Proszę o zachowanie spokoju.

Według mnie, z welonami jest pewna prawda że tak powiem życiowa ;)

Wystarczy trzymać te ryby w odpowiednich warunkach, a wszystko będzie dobrze.
Obrazek

nero
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2008-03-15, 19:51
Pojemność akwarium: 54
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: nero » 2008-05-06, 21:34

kbtor ma całkowitą rację, między innymi oczywistą rzeczą jest że te ryby potrzebują duże go zbiornika, co też napisałem.

Ja miałem ospę rybią, łuski nastroszone, ryby przejedzone pływające bokiem. i je wyleczyłem bez, nie twierdze że grzałka nie pomoże oczywiście lepiej z grzalką,
WIEM że leczy sie w podwyższonej temp. Pisze tylko ż ja umiałem bez.

Nie piszmy takich banałów, i spamów, takie oczywiste rzeczy można sobie poczytać w książkach, zaimijmy się tym czego nie wyczytamy w poradnikach dla akwarystów.

zuczeka47
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 2008-05-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: An
Lokalizacja: skądinad

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: zuczeka47 » 2008-05-07, 09:02

po pierwsze- rybka miala zloty kolor bez zadnych przebarwien, chcac dla nich jak najlepiej kupilam grzalke, bo tak polecili mi akwaryscie w sklepie zoologicznym, jak rowniez polecili akwarium 60 litrowe jak odpowiednie, a nawet za duze dla 3 welonek.Złota rybka na poczatku choroby- martwicy pletw- miala biala ich obwodke.. po leczeniu baktopurem obwodka zmienila kolor na czarny. takie sa objawy i jesli wiecie, czy to prawidlowe po chorobie, czy to poczatek wybarwiania sie kolorow, czy to moze objaw kolejnej choroby,. ogolnie wybka jest zywa i plywa po calym akwarium. wiecie cos na ten temat?

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: JARA » 2008-05-07, 10:37

zuczeka47, Co 5 dni podmieniaj 15l wody, dobrze filtruj wode i dobrze odmulaj dno. To jest najlepsza recepta na zdrowie u rybek.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: czarne obwódki płetw u welonki- co to? POMOcY proszę!!

Post autor: maol » 2008-05-07, 10:42

zuczeka47, tak na szybko zauwazyłem że sypiesz tym rybom sól kamienną. Mam nadzieję, że jest to sól niejodowana, bo zwykła sól spozywcza bardzo pomaga rybkom... zapadac na różne dziwne i w większości nieuleczalne choroby. A najlepsza w takich wypadkach jest specjalna sól akwarystyczna.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ