Glonojad i ...?

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

Olunia
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2008-06-09, 19:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Olunia
Lokalizacja: Inowrocław

Glonojad i ...?

Post autor: Olunia » 2008-06-09, 20:00

Moi drodzy,interesuje mnie hodowla glonojadów , ale właśnie ich samych w sobie. W sensie : chce ograniczyć do minimum inne rybki/stwory. w jakie rybki i w jak duże akwarium musiałabym się zaopatrzyć? czy z jakimiś filtrami i napowietrzaczami? dodam jeszcze , że skoro glonojad ma być głównym ośrodkiem uwagi to są może jakieś takie wyjątkowe gatunki? z góry dziękuję i pozdrawiam :)




Przeprowadzono cenzurę treści niezgodnych z regulaminem.
Ostatnio zmieniony 2008-06-10, 21:45 przez Olunia, łącznie zmieniany 2 razy.
Olunia Michasia :)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Glonojad i ...?

Post autor: matmax426 » 2008-06-09, 20:06

ja bym polecał ci zamowic durzy zbiornik (min 250l) o nietypowych wymiarach, znaczy o durzej powierzchni dna ale niewielkiej wysokości, do tego nie durzo roślin w wystroju (najlepiej pływajace oraz inne zaciemniające zbiornik), filtr kubełkowy lub nawet dwa żeby zapewnić odpowiednia cyrkulacje wody, korzenie, kamienie, groty w wystroju

określ sie też jakie dokladnie zbrojniki chcesz trzymać?
pamietaj że jest ich ponad 400 gatunkow

Olunia
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2008-06-09, 19:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Olunia
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Glonojad i ...?

Post autor: Olunia » 2008-06-09, 20:16

250 :szok: matkobosko! ja tu myślałam o czymś mozliwie jak najmniejszym aczkolwiek mając i tak najbardziej na uwadze dobro zwierzaczków.... a tu 250. lekki kolos. tymi 400 gatunkami też mnie dobiłeś :D ale ja nawet nie mam pomiędzy czym się wahać bo nie znam żadnych gatunków. w tym celu zresztą pisze tutaj , bo sie kompletnie nie znam a nie chciałam kupić i potem się dowiedzieć , że się źle opiekowałam. może po tym poście zaproponujecie coś mniejszego (o ile oczywiście się da). ewentualnie mogą być jakieś rybki łatwe w obsłudze i śliczne (to koniecznie). Pozdrawiam
Olunia Michasia :)

piklas
Forumowicz
Posty: 81
Rejestracja: 2008-06-09, 20:09
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Ścinawka Średnia

Re: Glonojad i ...?

Post autor: piklas » 2008-06-09, 20:25

Olunia pisze:ja tu myślałam o czymś mozliwie jak najmniejszym aczkolwiek mając i tak najbardziej na uwadze dobro zwierzaczków
To wystarczy Ci nawet 100 l, ale zależy to oczywiście od tego jakie glonojady byś chciała hodować. Najbardziej pospolitym oczywiście jest zbrojnik niebieski (dorasta on niby do 15 cm.)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Glonojad i ...?

Post autor: matmax426 » 2008-06-09, 20:40

piklas pisze:zbrojnik niebieski (dorasta on niby do 15 cm.)
nie niby tylko dorasta :)

jeszcze innym popularnym jest gibbiceps, dorasta do 50cm ale w zoologu ci tego nie powiedzą ;)

jesli chodzi o małe zbrojki to tylko otoski, dorastają do 5-6cm i trzyma sie je w stadkach po kilka sztuk

bez durzego zbiornika nie wychowasz zbrojnika, ze tak zarymuje ;)

a tu 250. lekki kolos

pamietaj że to minimum, tak najlepiej to ok 500l

piklas
Forumowicz
Posty: 81
Rejestracja: 2008-06-09, 20:09
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Ścinawka Średnia

Re: Glonojad i ...?

Post autor: piklas » 2008-06-09, 20:44

matmax426 pisze:nie niby tylko dorasta
Kumpel miał nawet większego niż 15 cm. ;)

Olunia
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2008-06-09, 19:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Olunia
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Glonojad i ...?

Post autor: Olunia » 2008-06-09, 21:13

no nieee :( to szkoda , że się tak wypowiem. nie chce czegoś , aż tak dużego. to co proponujecie w zastępstwo? myślałam też nad żabkami albo po prostu duuużo roślinek w akwarium żeby to ładnie wyglądało ale dość mało info na ten temat. jeżeli bym zasadziła to jaki osprzęt do tego? orientuje się ktoś? (coś czuję że skończę na bojownikach-niestety?)

zazdroszcze wam tych akwariów :zly:
Olunia Michasia :)

piklas
Forumowicz
Posty: 81
Rejestracja: 2008-06-09, 20:09
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Ścinawka Średnia

Re: Glonojad i ...?

Post autor: piklas » 2008-06-09, 21:16

Olunia pisze:(coś czuję że skończę na bojownikach-niestety?)
Wcale nie musisz skończyć na bojownikach i pustym akwarium. :) Ja proponowałbym Ci krewetki z małymi rybkami dla Twojego małego akwarium. Jeżeli chodzi o roślinki to sporo mchów i masz śliczne akwarium. ;)

Olunia
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2008-06-09, 19:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Olunia
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Glonojad i ...?

Post autor: Olunia » 2008-06-09, 21:21

a same krewetki mogą sobie żyć? bo chyba wolałabym coś innego niż rybki ale do hodowania w akwarium (wolnożyjących już za dużo). a co do pojęcia "małe akwarium" to jakie masz na myśli? ja czaję się na ... nie wiem nawet ile :D jak wymyślę co chcę mieć to wtedy będę się martwić o pojemność. ale kuszą mnie te krewetki...
Olunia Michasia :)

piklas
Forumowicz
Posty: 81
Rejestracja: 2008-06-09, 20:09
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Ścinawka Średnia

Re: Glonojad i ...?

Post autor: piklas » 2008-06-09, 21:29

Krewetki możesz nawet trzymać w 10 litrowym akwarium. To już zależy od Ciebie. Ja proponowałbym akwarium ok. 50 litrów. Jeżeli chcesz mieć krewetki bez wysokich roślin to najlepiej by było postarać się o dosyć niskie akwarium.

Olunia
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2008-06-09, 19:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Olunia
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Glonojad i ...?

Post autor: Olunia » 2008-06-09, 21:36

a czemu akurat bez wysokich roślin? tak po prostu czy to jakieś ich przystosowanie? dalej już całe wyposażenie jak dla rybek?
Olunia Michasia :)

piklas
Forumowicz
Posty: 81
Rejestracja: 2008-06-09, 20:09
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Ścinawka Średnia

Re: Glonojad i ...?

Post autor: piklas » 2008-06-09, 21:38

Olunia pisze:a czemu akurat bez wysokich roślin? tak po prostu czy to jakieś ich przystosowanie? dalej już całe wyposażenie jak dla rybek?
Krewetki bardzo lubią drobniutkie roślinki. Możesz np. zrobić fajne podłoże z Glossostigmy albo Hemianthusa. To zależy jakie roślinki Ci się podobają... ;) Każdy ma inny gust.

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Glonojad i ...?

Post autor: Tamcia » 2008-06-10, 08:34

Jeśli nie chciałabyś wysokoch roślin w akwarium,to możesz kupić zbiornik niski a długi...Z kolei jednak jeśli rośliny mają rosnąć mocno w górę to kup akwarium o standardowych wymiarach...
Co do krewetek,to faktycznie nie wymagają dużego akwarium-stawiam tak od 20litrów w górę,gdyż minimalna ich ilość to 5sztuk(lubią żyć w grupie)Co do samych kreweci to sporo informacji o gatunkach i warunkach trzymania można znaleźć w necie...
Moje krewetki trzymam bez żadnych ryb,ale można wpuścić kilka mniejszych o ile masz dobrze przystosowany zbiornik(to zależy jeszcze oczywiście od litrażu,poza tym sporo kryjówek,uwielbiają grzebać w mchu)Co do hodowli,to nie ma większych problemów,wyposażenie takie samo jak dla ryb,tylko trzeba zadbać nieraz o filtr,żeby nie był za silny i nie wciągał młodych maleńkich krewetek(ale i na to jest wiele sposobów,żeby "uspokoić"filtr) :P
Krewecie fajna sprawa-serdecznie polecam...

Awatar użytkownika
lotusmar
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2008-04-28, 14:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: markoni
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Glonojad i ...?

Post autor: lotusmar » 2008-06-10, 08:54

:) troszkę nie którzy tu polecieli mocno z fantazją 500litrów.
Słuchajcie zauważam, że dużo ludzi tu myśli, że wszyscy akwaryści powinni mieć minimum 250 l akwarium inaczej ryb trzymać nie można.
Ręczę Wam, że jeśli byłby taki przymus to nie mieli byście z kim tu pisać na tym forum, bo 80% ludzi nie miała by warunków na takie zbiorniki.
Wracając do tematu proponuję właśnie te najbardziej popularne glonojady, czyli Zbrojniki Niebieskie i myślę, że musisz mieć akwarium minimum 50l. obsadę proponuję 1 samiec i ok. 3 samic.
Roślinki takie które rzucają cień i najlepiej z szerokimi liśćmi, aha i 2 rurki PCV jedna na stojąco z zaklejonym dnem np. plastikowa zakrętka od słoika, a druga rurka niech sobie leży to będzie kryjówka dla samic, można w tej rurce zrobić, ze 2 otwory, ale to według uznania. Jeśli chodzi o rurkę stojącą (w niej będzie urzędował samiec i tam będą się trzeć) to musi mieć ona wysokość 80% całego akwarium (ok. 5 cm. między górą rurki, a powierzchnią) i na wysokości 1/3 rurki (patrząc od dołu) musi być otwór przez który będzie wchodził samiec i samice jak je oczywiście zaprosi :).
I gwarantuje, że przy dobrych parametrach wody i dobrym odżywianiu (parzona sałata i gotowana marchewka) na pewno dochowasz się małych glonojadków.
Aha i nie piszcie, że to za małe akwarium na trzymanie i rozmnażanie Zbrojnika, bo sam rozmnażam w dokładnie 50 litrach i to regularnie co 1-2 miesiące.
Pozdrawiam Wszystkich

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Glonojad i ...?

Post autor: kbtor » 2008-06-10, 10:37

lotusmar pisze:Zbrojniki Niebieskie i myślę, że musisz mieć akwarium minimum 50l. obsadę proponuję 1 samiec i ok. 3 samic.
lotusmar pisze:Aha i nie piszcie, że to za małe akwarium na trzymanie i rozmnażanie Zbrojnika, bo sam rozmnażam w dokładnie 50 litrach i to regularnie co 1-2 miesiące.
Jeszcze kilka takich propozycji i zakończysz przygodę z tym forum. Jeśli lubisz męczyć zwierzęta, to poszukaj sobie innego miejsca do głoszenia swoich teorii.

W celi więziennej ludzie też potrafią się rozmnażać.
Obrazek

ODPOWIEDZ