Akwarium kwarantannowe

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Co sądzimy o zbiorniku kwarantannowym?

Mam taki i jest konieczny
15
35%
Mam taki ale jest zbędny
4
9%
Nie mam, ale chcę mieć
8
19%
Nie mam i mieć nie będę
4
9%
Nie interesuje mnie posiadanie takiego
1
2%
Jest za drogi żebym mógł go mieć
0
Brak głosów
Nie wiem co to jest i do czego służy
0
Brak głosów
Nie mam, ale w wypadku nagłej potrzeby mogę mieć
11
26%
 
Liczba głosów: 43

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Akwarium kwarantannowe

Post autor: maol » 2008-06-15, 14:19

... czy jest potrzebne? A może nie? Jakie są korzyści z jego stosowania, jakie widzicie problemy bądź wątpliwości? Podyskutujmy to o zbiornikach kwarantannowych, ich wadach, zaletach, potrzebie stosowania itp.
Ostatnio zmieniony 2008-06-15, 14:52 przez maol, łącznie zmieniany 1 raz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: gizun » 2008-06-15, 14:28

Nie mam takiego i raczej mieć nie będę, choć jest wg mie bardzo przydatny.Zaletą jest głównie ochrona przed chorobą w akwarium głównym.Wadą to, że jak już wprowadzimy docelową obsadę to nie za bardzo jest przydatny.Ja obseruje ryby w sklepie czy są zdrowe, aktywne i takie wybieram.Nie za bardzo mam też miejsce na taki zbiornik.Kaski też trochę trzeba na niego wydać.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: kbtor » 2008-06-15, 14:28

Oczywiście że jest konieczne. Ja mam 50 litrowe z całym osprzętem. Służy do kwarantanny, jako ewentualny szpital, oraz w razie konieczności jako kotnik.

Mam jeszcze 20 litrowy baniaczek na skrajne wypadki losowe.

Osobiście nie wyobrażam sobie akwarium głównego, bez istnienia zbiorników pomocniczych.

Mniejsze akwarium z wyposażeniem to podstawa, bo w kilka minut możemy mieć w pełni funkcjonujące akwarium. Zapewniam że czasami jest to bardzo pomocne, bo zazwyczaj licho przychodzi w weekend lub nocą.
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: maol » 2008-06-15, 14:30

Właśnie - szpital - pomyslcie o tym gdzie będziecie (oby nie) leczyli chore ryby. O ile najczęstsza ospa da się leczyć w akwa ogólnym (sta wziął się pomysł tego wątku), to juz np. choroby bakteryjne nie. I wtedy akwarium kwarantannowe nie jest luksusem - a ostatnia linia obrony przed zagładą obsady...

Drugie wazne zastosowanie - kotnik. Wszyscy checie ryby rozmnażać, ale co zrobic potem z narybkiem? Bo w ogólnym zwykle zostanie pożarty, i tylko właśnie akwarium kwarantannowe daje narybkowi jakiekolwiek szanse.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: hodowca_rybek » 2008-06-15, 14:32

Od razu przyznam się, że nie mam takiego zbiornika. Co wcale nie oznacza, że uważam, że nie jest potrzebny. Po prostu nie mam miejsca na takowy ani środków :(
Ale w związku z jego brakiem, uważam, że można się bez niego obejść. Napewno korzyść jest taka, że jak przynieśliśmy ze sklepu choróbsko lub pasożyta, to mamy czas na obserwację rybki i jej leczenie, a nasza dotychczasowa obsada jest bezpieczna. Można taki zbiornik wykorzystać jako tarłowy lub "szpital".

Ogólnie uważam, że jeśli ktoś ma warunki na taki zbiornik, to jak najbardziej. A jeśli nie, to nic się nie dzieje i z powodzeniem może "jechać na jednym baniaku" ;)

P.S. maol chyba pisaliśmy posty w tej samej chwili ;)
Ostatnio zmieniony 2008-06-15, 14:34 przez hodowca_rybek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: maol » 2008-06-15, 14:34

Nic sie nie dzieje - zwykle do czasu. Poza tym, pamietaj że nie jest to zbiornik na stałe, wykorzystujesz go tylko w razie potrzeby, i moze stać gdziekolwiek, nawet na podłodze.

P.S. prosze wszystkich wypowiadających sie o zabieranie głosu w ankiecie - mam nadzieję, że uwzgledniłem tam wszystkie opcje :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

skillya
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 2008-04-29, 00:27
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kaja
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: skillya » 2008-06-15, 14:35

Ja nie mam, ponieważ cała docelowa obsada u mnie już jest. Owszem, jako szpital może się przydać, ale w takiej sytuacji na szybko mogę coś zorganizować XP A na razie ryb nie planuję rozmnażać XP

Swoją drogą mam pytanie: czy jak robię szpitalik, to muszą w nim być żwirek, roślinki itp. czy samo szkło, grzałka i filtr wystarczą?

maol pisze:mam nadzieję, że uwzgledniłem tam wszystkie opcje
Jak dla mnie brakuje opcji: Nie mam, ale mogę mieć kiedy zajdzie taka potrzeba.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: maol » 2008-06-15, 14:51

Akwarium kwarantannowe to pusty zbiornik - zadnych roslin, zwirku, podłoża, dekoracji itp. Tylko pustka i funkcjonalność.

A opcje dodaję.

[ Dodano: 2008-06-15, 14:54 ]
Jeszcze do szpitala - jak to mówia, licho nie śpi. Można mieć mozliwosć zorganizowania zbiorniczka na jutro, gorzej, jak jest sobota 10 wieczór, a ryby mają podejrzenie np. posocznicy. I wtedy moze byc trudna organizacja "na szybko"
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: Kyle » 2008-06-15, 15:17

Już Wam tu odpowiem :P
Nie mówię, że akwarium do kwarantanny nie jest potrzebne, nigdy tak nie twierdziłem, nie twierdzę, że Wy nie macie racji itd. itp. Więc nie najeżdżać na mnie :wstyd:
Ale to też jest koszt, też trzeba znaleźć na niego miejsce. Nie mówię, że nie chciałbym mieć np. 30 l kotnika/kwarantanny (bo chyba będę miał, ale to tylko dlatego, ze miałem kiedyś taki akw i teraz go odzyskać chcę :P).
kbtor pisze:Oczywiście że jest konieczne. Ja mam 50 litrowe z całym osprzętem.
Masz 50 l kwarantannę, a ja główny akw mam 54 :]

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: marthinez » 2008-06-15, 15:58

Posiadacze małych akwari z rybkami hmmm....powiedzmy pospolitymi nie mają raczej problemów z brakiem kwarantanny. Poprostu kupują rybkę, wpuszczają do ogólnego i licza na szczęście, ze nic się nie stanie.
Natomiast wyobraźcie sobie akwarystę, który hoduje paletki, albo skalary. Dochował się już pięknych dużych sztuk. Myślicie, ze chciał by ryzykować cenną obsadę wpuszczając swieży zakup bez sprawdzenia go.
Nie wspominając już o leczeniu tych drogocennych ryb(dość częste zakażenia pasożytnicze). Po prostu bez leczenia w kwarantannie ryby te skazane są na śmierć.

Sam posiadam 45 L. Przydaje się do wielu rzeczy np. trzymam w nim roślinki z przycinki :D , które idą na sprzedaż/rozdanie.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: kbtor » 2008-06-15, 16:16

Wiem że wielu akwarystów ma akwaria w granicach 30 do 60 litrów. Ja akurat mam takie akwarium i to od wielu lat. Stoi w piwnicy w pudle i w domu nie zajmuje żadnego miejsca.

Ja w żadnym wypadku nie twierdzę że należy ciągle utrzymywać w domu drugie w pełni funkcjonujące akwarium, bo w 98% przypadków, była by to paranoja.

Nawet 10 litrowy baniaczek jest wielce przydatny. Właśnie w takim małym baniaczku uratowałem lebeo, które zostało pogryzione i zaatakowane przez pleśniawkę. W ogólnym, ryby zaczęły labeo obgryzać niemiłosiernie, a po przełożeniu d 10 litrów rybka miała spokój i po tygodniu wróciła do ogólnego.

Wystarczy mieć mały zbiornik, tak około 15 litrów z jakąś pokrywą i filtrem wewnętrznym. To daje sporo możliwości w nagłych wypadkach.
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: maol » 2008-06-15, 17:08

Dokładnie - i tak jak pisałem, nie trzeba mieć na nie specjalnego miejsca. To zbiornik uzywany tylko przy "wypadkach", "porodach", lub zakupach - i wtedy ja np. stawiam je po prostu na podłodze - można postawić je w dowolnym miejscu :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: matmax426 » 2008-06-15, 17:13

ja jako kwarantannę używam obecnie mojego starego 25l ale w obwodzie mam jeszcze 12l
jeszcze za czasów 25l uratowałem wiele ryb podczas wielkiego wymierania dzięki 12l

obecnie mam akwa 80l ale 25 ciągle działa, żyją w nim neony czarne których nie mogę sie pozbyć ale w razie czego moge zrobić szybką przeprowadzkę w razie jakiegokolwiek problemu z głównym zbiornikiem (obym nie musiał)

reasumując: dodatkowy zbiornik z pełnym wyposażeniem jest niezbędny dla każdego akwarysty czy to młodego czy doświadczonego :)

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: JARECZEK » 2008-06-16, 00:15

Ja posiadam taki zbiorniczek o pojemności 25l. Głównie wykorzystuje go do odstawiania wody, ale w razie potrzeby jest gotowy na wpuszczenie ryb. Uwarzam, że drugie mniejsze akwarium jest potrzebne w razie nagłych wypadków.

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Akwarium kwarantannowe

Post autor: hodowca_rybek » 2008-06-16, 10:07

Chyba pojawiła się jeszcze jedna opcja, której nie było. mianowicie ostatnia (Nie mam, ale w wypadku nagłej potrzeby mogę mieć), do której chyba najbardziej bym się przychylił. Mam aktualnie 30L zbiornik zamieszkiwany przez młode bojowniki. Ale kwarantanny nigdy nie stosowałem i pewnie stosował nie będę. Póki co wszystko zawsze przebiegało ok.

Do dostawiania wody mam wiadro 20L ;) + filtr "prawie" RO własnej roboty :P

ODPOWIEDZ