Wyposażenie mojego akwa - prośba o radę i ocenę sytuacji

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

luke128
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-03-02, 23:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Gliwice

Wyposażenie mojego akwa - prośba o radę i ocenę sytuacji

Post autor: luke128 » 2007-03-03, 00:12

Postaram sie w miarę szybko nakreślić sytuację. Jeden z moich krewnych bardzo na serio wziął sobie do serca pojęcie oryginalności prezentu urodzinowego i postanowił mi sprawić na urodziny akwarium, wyposażając je od razu. Przyjmując prezent stwierdziłem, że może on być naprawdę dobrą formą zabawy i ozdobą mojego pokoju. Jednak po pewnym czasie obserwacji stwierdziłem że chyba coś jest nie tak. Mianowicie filtr a własciwie cześć napowietrzająca za mocno "tryska" w kierunku roślin co powoduje jakby ich odchylenie, kołysanie. Zauważyłem także, że pewne roślinki są po prostu nadszarpnięte. Pozatym zauważyłem że niektóre rybki, głównie neonki bądź inne mniejsze, jakby się troszeczkę męczyły podczas pływania.

Żeby było nieco jaśniej podam teraz parametry moich urzadzeń:

1) Akwarium 112l (profilowane choć w tym wypadku to chyba nie ma znaczenia)
2) Filtr wewnętrzny wraz z napowietrzaniem francuskiej firmy Penn Plax Cascade 600
(dla rozjaśnienia sytuacji podam, że filtr niemal zajmuje całą wysokość akwa sięgając niemal dna. Proszę poprawić jeżeli się mylę, ale tego chyba do zalet zaliczyć nie można. Do tego napowietrzać robi duże fale na powierzchni wody)
3) Grzałka 150W z termostatem
4) Oświetlenie zwykłe 2 X 18W (pokrywa była dopasowana do akwa)
5) Grubość żwirku ok 4-5cm (żwirek drobno i średnioziarnisty na tyłach)
6) obecna obsada to 17 rybek

Chciałbym prosić o jakiekolwiek porady. Najbardziej zależy mi na ocenie filtra i na podaniu ewentualnej alternatywy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W grę mogą wchodzić także filtry zewnętrzne (cena do max: 400zł)

Za wszelkie porady z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Wyposażenie mojego akwa - prośba o radę i ocenę sytuacji

Post autor: darek » 2007-03-03, 00:24

skoro filtr ma taka wydajnosc to jest to powod do radosci.
Przyjrzalem sie temu filtrowi na stronie producenta... czy nie ma tam mozliwosci zmiany kierunku strumienia, oraz natezenia strumienia? Tak zeby nie powodowal tak duzego ruchu wody. Nieraz wystarczy skierowac strumien wody np. w strone najblizszej sciany i problem znika ... musisz troszke poprobowac.
O filtrach mozna duzo pisac, ja osobiscie jestem zwolennikiem filtrow zewnetrznych.
W moich postach mozesz znalezc kilka informacji i porad na ten temat
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Wyposażenie mojego akwa - prośba o radę i ocenę sytuacji

Post autor: Piwosz » 2007-03-03, 15:04

jeżeli chodzi o filtr zewnetrzny to najlepszym rozwiązaniem będzie filtr Aquael Unimax 150. cena ok200zł

GREG121
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-02-14, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Slask

Re: Wyposażenie mojego akwa - prośba o radę i ocenę sytuacji

Post autor: GREG121 » 2007-03-12, 12:35

Wyjmij wkład z węgla aktywnego z filtra. Z tego co wiem jest na wyposażeniu seryjnym :->
Stosujemy go tylko po kuracji lekami.

ODPOWIEDZ