jak się pozbyć glonów brunatnych

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

katafiej
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2007-02-28, 20:36
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Białystok

jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: katafiej » 2007-03-05, 22:01

jak się pozbyć tych glonów one wzasadzie mają kolor czarny. Dołączam fotos
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mundek_78
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 2007-01-30, 23:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: rajmund
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: mundek_78 » 2007-03-05, 23:05

Masz krasnorosty i to w kolosalnej ilości. U mnie miałem tylko kilka kępek i zatrzymałem rozwój. Podobno to nie uleczalne.
Na dzień dobry tnij rośliny a najlepiej wywal całe. Innego wyjścia nie ma.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: Slanter » 2007-03-06, 13:27

Jeszcze nie widzialem tak rozrosnietych krasnorostow. Przede wszystkim zacznij od przeprowadzki tego welona. To dzieki niemu masz taki wykwit. Welony produkuja masywne ilosci rybiej kupy bogatej w NH3. Kup dla niego osobne akwa a najlepiej go oddaj. Welony naleza do karpowatych i wymagaja zimnej wody. Neony to ryby tropikalne i wymagaja wody cieplej. Nastepnie, aby nie stracic roslin ktore masz moge doradzic dwie opcje. Pierwsza to zakupienie kilku kosiarek. Jest to jedyna ryba ktora zjada krasnorosty. Opcja druga, znacznie tansza, to zanurzenie zainfekowanych lisci w roztworze bielinki przez 1 minute. Bielinke rozprowadzasz w proporcji 1:20 czyli 1 czesc bielinki na 20 czesci wody. Po minucie (nie dluzej) wyplukujesz dokladnie cala rosline pod bierzaca woda. Krasnorosty umieraja niemal natychmiast. Mechaniczne usuniecie zywych krasnorostow jest praktycznie niemozliwe. Predzej rozerwiesz lisc niz oderwiesz krasnorost. Powodzenia.

mundek_78
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 2007-01-30, 23:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: rajmund
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: mundek_78 » 2007-03-06, 14:46

Na podstawie własnego "podwórka" wiem, że dobrze wyrośnięte krasnorosty nie za bardzo a właściwie wogóle nie interesują kosiarki. Co innego małe lub powiedzmy średnie ale nie takie "Krzaczki". Ale powinieneś mieć koniecznie. Może u Ciebie się uda...
Ja powicinałem zajęte przez krasnorosty rośliny. One sobie odbiją. Polecił bym Ci kilka roślin szybko rosnących. To naprawdę działa. One poprostu zabierają pożywienie glonom.

katafiej
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2007-02-28, 20:36
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Białystok

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: katafiej » 2007-03-06, 15:57

Dziękuje za rade

[ Dodano: 2007-03-06, 14:59 ]
spróbuje z roztworem bielinki

[ Dodano: 2007-03-06, 15:26 ]
co to jest roztwór bielinki i gdzie to można kupić

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: Slanter » 2007-03-07, 08:10

mundek_78 pisze:Na podstawie własnego "podwórka" wiem, że dobrze wyrośnięte krasnorosty nie za bardzo a właściwie wogóle nie interesują kosiarki. Co innego małe lub powiedzmy średnie ale nie takie "Krzaczki". Ale powinieneś mieć koniecznie. Może u Ciebie się uda...
Ja powicinałem zajęte przez krasnorosty rośliny. One sobie odbiją. Polecił bym Ci kilka roślin szybko rosnących. To naprawdę działa. One poprostu zabierają pożywienie glonom.
Tak to prawda. Kosiarki nie rusza dojrzalych krasnorostow. "Kosza" one natomiast mlode zarodniki tego glonu co w rezultacie zapobiega ich rozrostowi. Glony jako rosliny bardzo prymitywne, maja krotki okres zywotnosci czyli zyja krotko i szybko. Jezeli pozbawi sie je mozliwosci rozmnazania, dojrzale glony dozywaja swego czasu i wymieraja. Prosty cykl. To znam ze swego "podworka".

[ Dodano: 2007-03-06, 22:22 ]
katafiej pisze:Dziękuje za rade

[ Dodano: 2007-03-06, 14:59 ]
spróbuje z roztworem bielinki

[ Dodano: 2007-03-06, 15:26 ]
co to jest roztwór bielinki i gdzie to można kupić
Wiesz, nie wiem jak to teraz sie nazywa. Nie mieszkam w Polsce od 17 lat wiec wiele nazw moglo sie zmienic. Gdy jeszcze w Polsce mieszkalem byl produkt ktory nazywal sie bielinka. Jest to po prostu plynny chlorek uzywany do w praniu do wybielania bielizny. Jestem przekonany, ze znajdziesz to w kazdym wiekszym sklepie w dziale z proszkami do prania tylko moze pod inna nazwa. Bielinka nazywalo sie to w PRL-u ;-)
Pamietaj jednak musi byc rozcienczony w proporcji 1:20 i zanurzenie nie moze byc dluzsze niz 1 minuta. Zbyt dlugie zanurzenie uszkodzi lub zniszczy rosline. Pamietaj o przeniesieniu tego welona. To on karmi te krasnorosty. Dodanie wiecej roslin rowniez wplynie na lepsza jakosc wody.

aurea
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 2007-02-23, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: tychy

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: aurea » 2007-03-07, 08:31

Preparaty Tetra aqua Algizit lub Algu min słuza do zwalczania i zapobiegania glonom

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: Slanter » 2007-03-07, 08:38

Zwalczanie glonow preparatami to ,moim zdaniem, zadne rozwiazanie. Preparaty nie tylko wplywaja negatywnie na zdrowie roslin, ale rowniez nie usuwaja glownej przyczyny rozrastania sie glonow. Kupowanie preparatow to zamiatanie brudu pod dywan czyli wyrzucanie pieniedzy i zatruwanie akwarium.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: D4ni3l » 2007-07-19, 19:19

Ja kupilem biel+ standard z biedronki. Zawiera 15-30% środki wybielające na bazie chloru. <5% wodorotlenek sodu, <5% Tetrasodinium EDTA.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: KrZyWy » 2007-07-20, 10:03

Welonka jest zimnolubna! a Neon ciepłolubny!
to po 1 a po 2 to Najwięcej będzie wiedział Maol bo niedawno zwalczył ponoć :D
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: jak się pozbyć glonów brunatnych

Post autor: maol » 2007-07-20, 13:39

Zwalczył. Parametry wody, oswietlenie, szczotka i czas, czas - naprawdę pomoże :)
Ostatnio zmieniony 2007-08-06, 16:54 przez maol, łącznie zmieniany 1 raz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ