glonowa tragedia POMOCY!

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

kolos59
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-03-09, 01:26
Pojemność akwarium: 0
Imię: Xxx
Lokalizacja: Ostrzeszów
Kontakt:

glonowa tragedia POMOCY!

Post autor: kolos59 » 2007-03-09, 01:29

Witam wszystkich! Szukam wśród was pomocy w walce z glonami. Opisze akwa:

-240L
-Oświtlenie 12h/24 :2xOsram Fluora, 2xPHILIPS TLD De Lux pro 6500K
-filtr tetra ex700 standardowe wklady (bez węgla)
-grzałka 200W temp wody ok 26oC
-napowietrzanie 6-22 co godzinę na 15 min uruchamiana pompka.
-żwirek ze żwirowni 5-10mm:)
-gęsto obsadzone roślinami
-ok 20 rybek
-naworzenie Plantamin co 4 tyg, crypto co 4 tyg
-karmienie co 2 dni
-co tydzień podmiana 15% WODY

Ok 2 tyg po założeniu akwa pojawiły się glony wyglądały całkiem normalnie i wydawało mi sie ze łatwo sobie z nimi poradzę. Podiąłem walkę po pierwsze analiza chemiczna wody PH7,5-8 TW-11 azotany 0: wszelkie naturalne metody zawiodły: kosiarki, zaciemnianie, próby zakwaszenia itp. Niechętnie ale sięgnąłem po chemie ponieważ glony pokryłu rośliny szyby dosłownie wszystko! Algumin na początek. Następnie algizit(pomógł marnie) Podiąłem drastyczne środki poniewż akwa wyglądało coraz gorzej: Algostop Depot, Algostop FIX, TO NIEWIARYGODNE ALE NIE POMOGŁY

Opis glonów: Jasnozielone, pod lupą wyglądają jak polip, patyczek z piótopuszem przeźroczystych nitek, łatwo zchodzą z liści i szyb wystarszy potrzeć palcem, pokrywają wszystko: szyby , dno , dekorację ,liście roślin, rury od filtra wewnątrz. W dalszym stadium rozwoju rworzą glutowatą błonę na mchu jawajskim(nie cyjanobakterie!), lub nitki ,szlamowaty nalot na innych ziołach, . Na szybie występują w wyraźnie większej ilości w miejscach intensywnego ruchu wody przy wylocie filtra. Po czyszczeniu szyb rozwijają sie w ciągu 48 godz i są juz widoczne.

Co tydznień czyszcze akwa regularne podmianywody, nawożenie, analiza chemiczna wody ok, staram sie utrzymywać jak najlepsze wraunki a i tak jednymsłowem jest syf jakich mało :cry: . Nigdy jeszcze nie spodkałem sią z taką sytuacją w moim poprzednim akwa czy u kogoś znajomego. Czy ktoś moze mi wskazać mój tragiczny błąd jaki popełniłem? Jakie środki jeszcze zastosować CO2, Lampa UV? Jeżeli są jakieś niedomówienia proszę pytać.

Na tą chwilę akwa jest w stanie tragicznym! Zradukowałem o połowę oświetlenie i czekam.
Dla kogoś gotowego mi pomóc mogę przesłać zdjęcia.
Ostatnio zmieniony 2012-08-27, 13:43 przez kolos59, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: glonowa tragedia POMOCY!

Post autor: D4ni3l » 2007-03-09, 11:26

Mierzyles NO2, a nie mierzyles NO3, ktory jest ostatnim produktem cyklu azotowego.
Zmierz zawartosc NO3 w wodzie i podaj nam wynik.
PS: coraz gorzej jest od tego, ze stosujesz ciagle jakas chemie,a zakwaszanie wody prowadzi do powstawania glonow.
Postaraj sie dalej zaciemniac akwarium i podmieniac 10% wody codziennie.
PS2: Napisz jakie parametry ma woda, ktora dolewasz do akwarium.
Skad ta woda pochodzi?
Jezeli z kranu to czy jest odstana?
Czy stosujesz jakas chemie przed dodaniem wody do akwa?
Pozdrawiam.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

kolos59
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-03-09, 01:26
Pojemność akwarium: 0
Imię: Xxx
Lokalizacja: Ostrzeszów
Kontakt:

Re: glonowa tragedia POMOCY!

Post autor: kolos59 » 2007-03-09, 11:44

No2 i NO3 są 0 nie wykazuje ich na skali. Woda pochodzi z kranu dolewam ją z dodatkiem aqasafe tetry(parametry PH 8, Tw 11). Podmieniłem ok 30% wody i mi zmętniała jest juz tak od tygodnia. Nic nie widać przez nią.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: glonowa tragedia POMOCY!

Post autor: D4ni3l » 2007-03-09, 12:02

To, ze NO3 jest ciagle 0 jest malo prawdopodobne. Moze masz zepsute testy na NO3 ?
To, ze woda zmetniala swiadczy o tym, ze nie masz rozwinietych prawidlowo bakterii w akwarium(oczywiscie tych dobrych).
W takiej sytuacji zdalbym sie na wlasna intuicje i bym dodal jakies bakterie tetry, odczekal tydzien nic nie robiac. Pozniej bym co tydzien zmienial 20% wody.
Oczywiscie rob jak chcesz, badz moze jakis inny uzytkownik Ci doradzi, bo ja nie mam pojecia:(
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

kolos59
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-03-09, 01:26
Pojemność akwarium: 0
Imię: Xxx
Lokalizacja: Ostrzeszów
Kontakt:

Re: glonowa tragedia POMOCY!

Post autor: kolos59 » 2007-03-09, 12:41

stosuję bactozym

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: glonowa tragedia POMOCY!

Post autor: RAMZES » 2007-03-13, 00:01

Prawdopodobnie masz zbyt bogatą, wode w substancje odżywcze spróbuj wymienić maksymalnie dużo wody i przestań na jakiś czas nawozić ja bym jeszcze wprowadził jakiś tępicieli glonów coś, co pasuje do obsady akwarium.

ODPOWIEDZ