Odmładzanie kęp roślin

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Danio12345 » 2008-11-10, 20:07

Witam,

jak dobrze odmładzać kępy roślin? Po jakimś czasie dolne partie roślin stają się bardzo brzydkie (szczególnie u hemianthusa i rotali r.). Czy można je wyrwać z korzeniami i posadzić wierzchołki? Jak Wy odmładzacie kępy o ile w ogóle odmładzacie?

U mnie hemianthus w dolnych partiach nie ma liści i wygląda to tak, jak nitka ua u góry trochę liści. Z rotalą jest lepiej, ale tam pędy przy dnie stają się czarne a liście dziurawe.
Pewnie to też są jakieś niedobory mikro z którymi mam problemy.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Slanter » 2008-11-11, 02:33

Z cala pewnoscia niedobory. Swiatlo prawdopodobnie tez nie jest najlepsze skoro rosliny traca liscie. Hemianthusa nie powinno sie przycinac i wkladac nowe pedy gdyz wtedy nigdy nie wyglada on tak jak powinien. Hemianthusa przycina sie periodycznie i pozwala na zageszczenie dzieki nowym odrostom.

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Raperzu » 2008-11-11, 03:17

Jeśli są to dziury w dolnych liściach, problem leży w niedoborach makro.Zobacz ile nasz NO3,PO4 i ile dozujesz potasu tygodniowo

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Danio12345 » 2008-11-11, 10:03

PO4 1
NO3 15
K dodaję dziennie 3ppm a do podmiany 5ppm.
światła 72W/100l, ale właśnie dlatego, że światło nie dochodzi do dolnych partii roślin zmieniam na 70W HQI.

Też mi się wydaje ze to niedobory, ponieważ nie umię dobrać dobrej dawki mikro (PG classic). Zmieniam nawóz na Tropicę to zobaczę jak będzie.

Ale wracając do tych dolnych liści. Jeśli chodzi o hemianthusa to jak byłem w SRWIA to tam było jeszcze gorzej.
A jak się teraz pozbyć takich przydkich liści? Może przyciąć raz niżej roślinę lub powycinać co drugi pęd przy samym podłożu? Przy następnej przycince i tak się zrobią nowe pędy.


jeszcze dodam, żę ten hemianthus jest bardzo słabo ukorzeniony :/ Wystarczy go lekko pociągnąć i wychodzi z podłoża. Dlatego to chyba jest najlepszy moment na przesadzanie, bo jak dam mu HQI i inny nawóz to się może mocniej korzenić i już go bez rozwałki podłoża nie wyciągnę.

Zdjęcia:
Rotala:
Obrazek
Rotala:
Obrazek
Cała kępa rotali po przycince:
Obrazek
rotala:
Obrazek

Hemianthus cała kępa przed przycinką:
Obrazek

Hemianthus:
Obrazek
Hemianthus:
Obrazek
Skarłowaciałe liście hemianthusa (pewnie spowodowane słabym ukorzenieniem i brakiem składników pokarmowych z podłoża:
Obrazek

Ja bym stawiał właśnie na słabe ukorzenienie i złe proporcje mikro (z tym się mam nadzieję uporam, ponieważ już mam RO więc nie będę lał syfu z kranu i w tym tygodniu będę miał już nowy nawóz mikro). Słabe korzenienie pewnie spowodowane jest też mikro. Ogólnie to rotala po przycince fajnie rośnie, tylko bardzo długo trzeba czekać na nowe odrastanie stożków.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: macio » 2008-11-11, 14:29

U rotali takie niszczenie liści u spodu rośliny jest wg mnie normalne. Ponieważ do dolnych liści nie dociera tyle światłą jak do wierzchołków , i to tam (wierzchołki) roślina przekierowywuje najwięcej składników odżywczych. Co jakiś czas trzeba roślinę wyjąć odciąć dolne partie łodygi i posadzić wierzchołki na nowo :)
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 14:34

macio pisze:U rotali takie niszczenie liści u spodu rośliny jest wg mnie normalne. Ponieważ do dolnych liści nie dociera tyle światłą jak do wierzchołków , i to tam (wierzchołki) roślina przekierowywuje najwięcej składników odżywczych. Co jakiś czas trzeba roślinę wyjąć odciąć dolne partie łodygi i posadzić wierzchołki na nowo
:ok: Lepiej bym tego nie ujął.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Danio12345 » 2008-11-11, 14:37

dzięki :) a u hemianthusa też można tak zrobić? Kiedyś właśnie słyszałem o takim odmładzaniu kęp, ale wolałem się upewnić :)
z tego co wiem, to lepiej najpierw zrobić jedną kępę, potem odczekać trochę czasu i dopiero następną? Dobrze słyszałem?
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 14:44

Danio12345 pisze:u hemianthusa też można tak zrobić?
Oczywiście, że można, ale nie zaleca się tak jak napisał Slanter.
Jednak od czasu do czasu tak się robi.
Danio12345 pisze:z tego co wiem, to lepiej najpierw zrobić jedną kępę, potem odczekać trochę czasu i dopiero następną?
Ja pierwsze słyszę.
A jaki to ma niby cel?
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Danio12345 » 2008-11-11, 15:32

marthinez pisze:Danio12345 napisał/a:
z tego co wiem, to lepiej najpierw zrobić jedną kępę, potem odczekać trochę czasu i dopiero następną?
Ja pierwsze słyszę.
A jaki to ma niby cel?
jeśli się nie mylę, to nie odmładza się wszystkich kęp razem, by nie zachwiać znacząco równowagi zbiornika. Tak gdzieś czytałem i pamiętam, że nie jedna osoba tak twierdziła.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 16:03

macio pisze:Co jakiś czas trzeba roślinę wyjąć odciąć dolne partie łodygi i posadzić wierzchołki na nowo
Tak to się chyba generalnie skraca też rośliny, nie?

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: macio » 2008-11-11, 18:01

Drottnar pisze:Tak to się chyba generalnie skraca też rośliny, nie?
To zależy co chcemy po skróceniu uzyskać. Jeśli przycinamy rośline od dołu to tylko ją skracamy (i przy okazji odmładzamy) a jeśli przycinamy wierzchołki to łodygi będą się rozgałęziać.
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 18:09

Hm, z drugiej strony, przycięcie od góry powoduje, że najsilniejszy fragment łodygi odcinamy, a pozostawiamy ten słabszy, czy nie?

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: macio » 2008-11-11, 18:48

Drottnar pisze:Hm, z drugiej strony, przycięcie od góry powoduje, że najsilniejszy fragment łodygi odcinamy, a pozostawiamy ten słabszy, czy nie?
W sumie tak, ale bo odcięciu tej mocniejszej części (i ew posadzeniu gdzie indziej) ta słabsza część będzie otrzymywać przez pewien okres o wiele więcej składników odżywczych niż wcześniej, przez co wypuści za jakiś czas młode silniejsze pędy w większej ilości.
Teraz kostka ;D

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: Slanter » 2008-11-11, 19:52

Drottnar pisze: przycięcie od góry powoduje, że najsilniejszy fragment łodygi odcinamy, a pozostawiamy ten słabszy, czy nie?
Najsilnieszy? Nie zapominajmy, ze ten stary kawalek jest ukorzeniony i taka wlasnie ma przewage nad fragmentem odcietym. Chyba, ze mowa o podgnilych dolnych czesciach.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odmładzanie kęp roślin

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 20:15

No, mi cały czas wydawało się, że to dolna część z systemem korzeniowym jest "silniejsza".
Góra to przeci8eż kawałek łodygi ze stożkiem wzrostu. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ