Co to za glony?

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Co to za glony?

Post autor: Sywi » 2007-03-12, 13:08

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć co to za glony? Jak je zwalczyć? Zbiornik jest nowy (trochę ponad miesiąc). pH: 7,5 GH i KH też w normie. Może po prostu zmniejszyć oświetlenie?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2007-08-06, 17:01 przez Sywi, łącznie zmieniany 1 raz.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Co to za glony?

Post autor: Slanter » 2007-03-12, 13:43

Trudno jest doradzic zmniejszenie oswietlenia skoro nie podalas ile tego oswietlenia masz. Z drugiego zdjecia to slabo mozna cos wywnioskowac. Jesli chodzi o gorne zdjecie to glownie patrze na zwir pokryty glonem w rodzaju zielonego wlosia. Jesli jest to zielony wlos ktory zaczyna gromadzic sie w klebach i przyczepia sie do zwiru to do czynienia masz z glonem ktory po lacinie nazywa sie cladophora. Fatalny, uparty glon. Mozesz go zwalczyc aplikujac wode utleniona. Zaopatrz sie w duza strzykawke lub gruszke, napelnij ja woda utleniona, wylacz filtr, napowietrzacz i inne aparaty powodujace ruch wody, powoli wstrzykuj wode utleniona dokladnie tam gdzie glon rosnie czyli na zwir. Stosuj niewielkie ilosci! Po chwili powinnas zobaczyc pecherzyki powietrza unoszace sie z glonu. Glon w tym momencie zdycha. Po paru godzinach stanie sie on bialy a potem zniknie. Po pol godziny od aplikacji wlacz filtr i wszystko inne. OK, to jest dorazna metoda. Juz teraz moge ci powiedziec, ze glony beda sie nadal pojawialy. Dlaczego? Dlatego, ze po wygladzie twoich roslin juz widze, ze one gloduja. Hygrofila ma juz chloroze i zolknie. Ta czerwona roslina (nie bardzo dokladnie widze co to jest) nie ma szans i niedlugo tez sie rozpadnie. Jesli nie nawozisz CO2 to nie mozesz miec bardzo jasnego swiatla. Ono wlasnie bedzie powodowalo glony.

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za glony?

Post autor: Sywi » 2007-03-12, 13:59

Dziękuję za odpowiedź. Wydawało mi się, że te jasnozielone listki są zdrowe :( Te glony pojawiają się w największej ilości na tej jednej roślince, a czerwona jest już w moim akwarium od prawie dwóch tygodni i trzyma się dobrze. Zaopatrzyłam się już wcześciej w butlę CO2, ale bałam się dozować, bo nie wiem ile. Kupić testy i sprawdzać poprostu? Czyli jedyna metoda to ta woda utleniona, a co z glonami na roślince? Należy ją poprostu usunąć? Dwutlenek węgla w takim razie będzie pomocny tak?

[ Dodano: 2007-03-12, 13:01 ]
Moje oświetlenie to 2x 15W: sunglo i aquaglo

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Co to za glony?

Post autor: Slanter » 2007-03-12, 14:11

Absolutnie! Odsylam do mojego poprzedniego postu "Kilka refleksji". Jesli masz butle to jak najszybciej ja zainstaluj. Zakladam, ze wiesz ze musisz przedtem jakos ten gaz rozspuscic w wodzie. Szklane dyfusory sa najlepsze. Aplikujesz wtedy jeden pecherzyk na sekunde. Jesli masz dostep do dobrych testow to je uzywaj. Ja osobiscie od dawna juz nie uzywam zadnych testow. Po pierwsze sa one drogie a po drugie sa one niedokladne. Rosliny sa najlepszym testem. Po ich wygladzie mozna sie zorientowac czego im brakuje. Jesli powaznie myslisz o roslinach i masz CO2 pod cisnieniem to podam ci dokladnie jak dozowac i co dozowac z obejsciem sie bez testow. CO2 i dobre dozowanie nawozow zalatwi glony.

PS. Co to jest ta czerwona roslina? Althernanthera reineckii? PS. Jezeli glon mocno przyrasta do liscia, ze nie da sie go zetrzec palcem to najlepiej taki lisc usunac.

[ Dodano: 2007-03-12, 04:15 ]
jak duze jest to akwarium?

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za glony?

Post autor: Sywi » 2007-03-12, 14:19

Posiadam butlę filtusa i dyfuzor, ale niestety plastikowy. Słyszałam również że można butle podłączyć bezpośrednio pod filtr, żeby zamiast powietrza zasysała dwutlenek węgla. Akwarium ma 54l. A roślinka niestety nie wiem jak się nazywa:( Ale później postaram się to sprawdzić.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Co to za glony?

Post autor: Slanter » 2007-03-12, 14:23

Jesli chodzi o te listki hygrofili to przynajmniej ze zdjecia wygladaja blado. Jesli sadzisz, ze sa zdrowo zielone to nie ma sprawy. Acha i dwa tygodnie to nie jest jeszcze czas na smierc rosliny. Gdy ja kupujesz ma ona w sobie zmagazynowane pozywienie (N,P,K) i poczatkowo wszystko wyglada fajnie. Po pewnym czasie jednak roslina zuzywa wszystko co miala i wtedy zaczyna sie rozpadac.

[ Dodano: 2007-03-12, 04:28 ]
Nie polecalbym wpuszczania CO2 do filtra. Rozpuszczanie nie jest bardzo efektywne. gaz gromadzi sie w filtrze i co jakis czas "beka" duzymi jego ilosciami. Ponadto filtr staje sie glosny. Niektorzy rowniez twierdza, ze wplywa to zle na impeler. Nie wiem jak wyglada dyfuzor plastikowy. Czy wyglada tak jak fajka z ceramiczna plytka u wylotu? Plastikowy tez moze byc dobry.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co to za glony?

Post autor: D4ni3l » 2007-03-12, 17:04

Jezeli chodzi o testy na zawartosc CO2 w wodzie to sa one zbedne. W internecie znajdziesz "tablice rozpuszczalnosci CO2" a jak nie uda ci sie znalesc to pisz na gg: 5407715.
Na podstawie takiej tablicy mozesz odczytac z PH i KH zawartosc dwutlenku wegla w akwarium.
Pozdrawiam.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za glony?

Post autor: Sywi » 2007-03-12, 20:59

Jak byś mógł zamieścić tu link to bym była bardzo wdzięczna ;) narazie zastosowałam się do tego co było napisane na butli. KH mam dość niskie, a pH 7,5 więc myślę że wszystko będzie OK. Za jakiś czas sprawdzę jeszcze raz wartości. No nic teraz pozostaje mi tylko czekac na efekty, ale gdyby nie Slanter to bym się chyba nigdy nie odważyła założyć tego dyfuzora ;) Jeszcze raz dzięki za porady. Mam jeszcze pytanie. Jeśli w podłożu mam nawóz w formie żwirku to stosować dodatkowo płynny czy narazie zostawić tak jak jest?

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co to za glony?

Post autor: D4ni3l » 2007-04-18, 15:07

Prosze bardzo;)
Obrazek
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za glony?

Post autor: Sywi » 2007-04-18, 16:20

Dzięki, a macie pomysł jak bez środków chemicznych obniżyć pH?

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Co to za glony?

Post autor: Doma » 2007-04-18, 17:10

Możesz kupić barwiący wodę na kolor herbaty korzeń kyóry uwolni grabniki i spowoduje obniżenie pH, wyjmij też wszystkie wapienne skały i kamienie( jak nie wiesz które takie są to wylej łyżkę octu na skałę i jak będzie piana to to skała wapienna. Muszle też podwyższają pH.
Ostatnio zmieniony 2007-08-06, 17:05 przez Doma, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Co to za glony?

Post autor: kasia2005 » 2007-04-18, 17:21

mnie zastanawia o innego mianowicie : dlaczego chcesz obniżac PH w swoim zbiorniku ? jeśli zaczniesz podawac co2 PH spadnie na pewno
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Co to za glony?

Post autor: Doma » 2007-04-18, 17:33

A właśnie o tym nie pomyślałam, ale może pH spadnie niedostatecznie? Ale nie będę się bawić w detektywa, niech odpowie Sywi.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to za glony?

Post autor: Sywi » 2007-04-18, 17:34

Podaję dwutlenek węgla za pomocą dezodorantu filtusa, a pH utrzymuje się cały czas na stałym poziomie. Około 7.8, a żadnych skałek nie mam w akwarium. Poprostu moja woda z kranu ma takie pH.

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Co to za glony?

Post autor: kasia2005 » 2007-04-18, 17:36

nadal podtrzymuje pytanie : dlaczego chcesz obniżyc PH ? jak się maja ryby ? nie bierz wyników testów tak bezkrytycznie, czasami różne rzeczy wychodzą
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

ODPOWIEDZ