Co to za pielęgnica?

Moderator: ModTeam

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Co to za pielęgnica?

Post autor: Sib » 2009-12-07, 01:37

Witam,
czy ktoś potrafi zidentyfikować pielęgnice przedstawione na zdjęciach?
Jestem nowy w temacie i proszę o wyrozumiałość. Spędziłem, wiele, bardzo wiele czasu w necie próbując rozwiązać tą zagadkę.
Moja wiedza ogranicza się jedynie do tego, że pielęgnica "kolorowa" ;) ma około 10-11 cm, natomiast ta druga 5-6 cm. Obie rybcie są wysmukłe, podobne w zachowaniu, terytorialne, ta "kolorowa" nawet trochę kłótliwa. Wcale nie twierdzę, że to Malawi, więc jeszcze raz proszę o wyrozumiałość.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: bercia289 » 2009-12-07, 13:17

kolorowa: haplochromis obliguidens-z jeziora Wiktorii

tą drugą poszukam jeszcze:)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: Sib » 2009-12-07, 14:41

Wielkie dzięki. Zaczęło się od zbiornika 50 litrów z gupikami, mieczykami, etc. Po dwóch dniach, tj. od środy stoi już drugi baniak 180 litrów, w którym pływają pyski ;) Zebry 4 pary, kolorowa ;), śledzik ;) sum drewniak - bardzo rzadki okaz, 3 glonojady (na moje oko niebieskie) - w tym samiec z ogromnym porożem i jeszcze jeden pysio, którego nie potrafię zidentyfikować. Nie chcę nadwyrężać Twojej uprzejmości, prosząc o identyfikację i tego cuda. Odbiło mi na maxa ;) Codziennie siedzę do 3-4 rano na necie i próbuję zidentyfikować co pływa u mnie. Szkoda mi jedynie, że zamiast poznawać moje pyski to ja siedzę przed kompem. Jeszcze raz wielkie dzięki, a jak by co to chętnie skorzystam z pomocy odnośnie tej trzeciej rybki. Rano na 8 do roboty, ale jestem tak podkręcony, że zasuwam, jak po 12 godzinach snu ;) Już myślę o baniaku 450 literków. Dziś zmieniam wystrój, dorwałem lawę wulkaniczną, skamieniałe drewno. Jak mi się ustoi woda to podeślę fotki z moimi pysiami.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: bercia289 » 2009-12-07, 14:51

Hmm ta pielęgniczka jest dość rzadka(mało ryb jest wyławianych z jeziora Wiktorii(moim zdaniem) a powiem Ci, ze są tam piękne ryby-cuda.) Hmm ja znalazłam tę rybę w Mergusie(księga) i tak nic innego nie mam do roboty. Daj większą fotkę tej szarej rybki jak możesz:)

Hmm tak spytam skąd masz te rybki???(ciekawość:)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: Sib » 2009-12-07, 15:13

Już wysyłam. Wziąłem wolne i cały dzień taplam się w wodzie. Jak już wpuszczę rybki to poczytam w necie o tym moim cudzie. Jest rewelacyjna, nie tylko z wyglądu, jest niesamowicie kontaktowa.

Cholera, albo zaślepłem, albo nie widzę opcji wstaw załącznik ;)
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: bercia289 » 2009-12-07, 15:20

Hmm i od razu zdjęcie całości, bo widzę, ze masz troszkę misz-masz w akwa:)

Dokładnie chodzi mi o statek

(może spowodować okaleczenie ryby lub jej utknięcie w nim(a wyciagnięcie ryby z tego to tylko młotek i modlita by jej nie pokaleczyć(otos mi w zamku kiedyś utknął i wyleczyłam się z takich rzeczy ładnie na półce obok akwa wyglądają:P) i nie wygląda naturalnie:)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: Sib » 2009-12-07, 16:28

Statku już nie ma, zmienił się wystrój. Akwarium jest nie do poznania. Jak woda się wyklaruje to wrzucę fotki ;)

[ Dodano: 2009-12-07, 15:34 ]
Bercia289 zidentyfikowała oba moje pyszczaki. "Kolorowa" to haplochromis obliguidens-z jeziora Wiktorii , natomiast druga to samiec aulonocara hansbaenschi(malawi).
Wielkie dzięki Bercia289, dodałem Ci punkt "pomogła" ;)

[ Dodano: 2009-12-07, 19:11 ]
Co to za pysia?

[ Dodano: 2009-12-07, 19:21 ]
I jeszcze jedno zdjęcie. Tutaj też jestem bezradny. O rybce mogę powiedzieć jedynie tyle, że ma około 4 cm długości. Nie wiem, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Mimo, że maluch to nie daje sobie w kaszę dmuchać. Tak jak widać na zdjęciu (?) rybka jest blado różowa, z wyraźnie bardziej wybarwioną dolną partią brzucha. Przepraszam za te łączone posty. Jutro wrzucę na forum zdjęcia zbiornika po zmianie aranżacji. Bardzo wszystkim dziękuję i jednocześnie proszę o wyrozumiałość.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: RAMZES » 2009-12-08, 17:51

[ Dodano: 2009-12-08, 16:51 ]
Sib pisze:
I jeszcze jedno zdjęcie. Tutaj też jestem bezradny. O rybce mogę powiedzieć jedynie tyle, że ma około 4 cm długości. Nie wiem, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Mimo, że maluch to nie daje sobie w kaszę dmuchać. Tak jak widać na zdjęciu (?) rybka jest blado różowa, z wyraźnie bardziej wybarwioną dolną partią brzucha. Przepraszam za te łączone posty. Jutro wrzucę na forum zdjęcia zbiornika po zmianie aranżacji. Bardzo wszystkim dziękuję i jednocześnie proszę o wyrozumiałość.
Pielęgnica zebra (Archocentrus nigrofasciatus) odmiana albinotyczna jest to samica

do identyfikacji ryb jest specjalny dział kliknij tu

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: Sib » 2009-12-09, 01:35

RAMZES pisze:Pielęgnica zebra (Archocentrus nigrofasciatus) odmiana albinotyczna jest to samica
Mam dylemat. Wyczytałem, że albinos powinien mieć oczy czerwone, natomiast jeżeli oczy ryby są ciemne to jest to odmiana ksantoryczna. http://www.akwarystyka.com.pl/showthrea ... 65&page=50 (Identyfikacja gatunku - Strona 50 - Forum akwarystyczne) Moja pysia ma ciemne oczy. Sorry, że tak drążę temat, ale dopiero się uczę ;)

Poniżej obiecane zdjęcie mojego zbiornika po zmianie aranżacji ;)

[ Dodano: 2009-12-09, 00:43 ]
Jeszcze raz zdjęcie akwarium
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: RAMZES » 2009-12-11, 21:31

Sib pisze:Mam dylemat. Wyczytałem, że albinos powinien mieć oczy czerwone, natomiast jeżeli oczy ryby są ciemne to jest to odmiana ksantoryczna. http://www.akwarystyka.co...t=61565&page=50 (Identyfikacja gatunku - Strona 50 - Forum akwarystyczne) Moja pysia ma ciemne oczy. Sorry, że tak drążę temat, ale dopiero się uczę ;)
starałem się operować potoczną nazwą i stąd zamiast odmiana ksantoryczna pojawiła się odmiana albinotyczna którą to nazwę większość osób kojarzy a oceniając odmianę wizualne jedyną różnicą jaka miedzy nimi istnieje są właśnie wspomniane przez Ciebie oczy pozostałe różnice są tylko na poziomie genetycznym ;) które dla przeciętnego akwarysty nie są aż tak istotne

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co to za pielęgnica?

Post autor: Sib » 2009-12-11, 22:56

Ok. Dzięki RAMZES. Moje pytanie świadczy o postępach jakie robię w akwarystyce, choć jeszcze długa droga przede mną ;)
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

ODPOWIEDZ