Obsada akwarium 63l

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Koniu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-20, 00:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Elbląg

Obsada akwarium 63l

Post autor: Koniu » 2010-02-20, 01:01

Witam. Jestem początkowym akwarystą, jednakżę posiadam kawałek wiedzy na ten temat bo tata niegdyś posiadał jakieś rybki :) Na start dostałem małe akwarium bo około 60 litrów. Z czasem chce powiększyć swoje akwarium do 100 + litrów. Postanowiłem właśnie, że od przyszłego tygodnia startuje z rybkami. I tu pojawiają się moje pytania. Postaram się ładnie wszystko opisać o co mi chodzi :) Ktoś na forum powiedział kiedyś, żebym lepiej zapytał przed założeniem akwarium niż w czasie, więc pytam.
Wymyśliłem sobię, że chce trochę ciekawsze akwarium niż kiedyś. Na początku wymyśliłem pyszczaki, jednak szybko zdałem sobie sprawe, że nie te warunki na te rybki, 60l to za mało. Chciałbym do mojego akwarium wpuścić jakieś ciekawe, może troche większe rybki. Tak żeby nie były to proste rybki. Chce żeby to było coś ciekawego. Oczywiście gupiki mogą być, jak najbardziej. Chce żebyście mi pomogli w doborze rybek do mojego akwarium. Narazie to co chciałbym mieć to wiem, że to gupiki (nie wiem jaka ilość), piskorki (nie wiem ile), oczywiście jakiś glonojad. Myślałem o trzciniaku (chyba tak się to piszę), ale nie wiem czy to odpowiednia rybka;) Chciałem wpuścić taką malą żabkę, ale to sami oceńcie. Prosze, więc was, doświadczonych już w tym temacie o pomoc w doborze mojej obsady. Czy da się zrobić z tego coś fajnego. Coś ciekawego ? Dobór roślinek również mile widziany. A no i jak w poniedziałem bym postawił akwarium to słyszałem, że woda i włączony filtr mają odstać 2 tygodnie. Czy to prawda ? I jaki filtr dla mojego akwarium będzie odpowiedni ? W miare przystępnej cenie, na początek. W zoologicznym widziałem naprawdę fajne rybki, ale sądzę, że wy się lepiej będziecie na tym znać. Nie chce wybierać rybek od tak. Chcę mieć pewność, którą mam nadzieję dacie mi wy :)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: blue_betta » 2010-02-20, 01:12

1. Tak - akwarium ma dojrzeć (filtr, grzałka, światło) przez 2 tygodnie. Ponadto możesz skropić wkład filtra sera nitrivec.
2. Rośliny sadzimy w ten sam dzień/na drugi dzień od zalania. Na początek kupujemy szybko rosnące. Ale żeby cokolwiek więcej napisać potrzebowałbym informacji dotyczących planowanego oświetlenia, nawożenia, podłoża.
3. Ryby - wymieniony przez Ciebie glonojad (zapewne zbrojnik niebieski) do 60l się nie nadaje. Piskorki mogą być w małym stadku, np. 5 szt, ale tylko wtedy, kiedy nie będziesz mieć za ostrego podłoża (spotkałem się z przypadkiem gdzie piskorki były trzymane w akwarium + bazalt średniej granulacji i nic złego się nie działo). Żabki - chodzi o karliki szponiaste? Jeśli tak to trzebaby było trzymać je w stadku i akwarium max 30cm wysokości.
Może bojownik + 15 rasbora klinowa + 5 piskorków?
4. Filtr - najlepiej kubełek albo jakaś kaskada, ale ja (bądź co bądź mam 40l) mam w akwarium aquaszut turbo z wymienionym "wkładem" na sporą gąbkę i całkiem dobrze się spisuje.

Koniu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-20, 00:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Elbląg

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: Koniu » 2010-02-20, 01:19

Więc tak.
Właśnie co do roślinek to chce mieć bujną zieleń. Podłoża jeszcze nie zaplanowałem. Są jakieś szczególnie dobre dla tych rybek ?
Co do żabek to widziałem takie malutkie i różowe były. Akwarium będzie miało chyba z 50 cm wysokości to jakoś bardzo szkodzi ?
Co do rybek to chciałbym mieć troche więcej gatunków niż np. 3. Chciałbym, żeby było kolorowo :)

Lanusiek
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2009-07-22, 11:09
Pojemność akwarium: 112
Imię: Martyna
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: Lanusiek » 2010-02-20, 11:37

nie jestem doświadczonym akwarystą jednak spróbuję się wypowiedzieć. Te małe żabki to zapewne karliki szponiaste. Jednak często się słyszy niestety o tych różowych o których mówisz. Z tego co udało mi się wyczytać to są one tatuowane! nie jest to ich naturalny kolor ;/
Ja mam te żabki w akwarium 112l ,ma ono wysokośc większą niż te 30cm jednak żabki dają sobie rade ;] sądzę jednak że to zasługa żabienic na których przesiadują.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: blue_betta » 2010-02-20, 12:25

Lanusiek - te "różowe" żabki to mogą być platyny.
Żwir tylko taki, żeby nie zmieniał parametrów wody i żeby nie był to piasek (niektóre rośliny będą miały problem z ukorzenieniem się). Ja polecam bazalt dość drobnej granulacji (ale bez przesady).
Odnośnie roślin - napisz proszę jakie chcesz mieć światło. Bez tego ani rusz.
Z obsadą się poddaję, może ktoś inny coś zaproponuje.

Lanusiek
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2009-07-22, 11:09
Pojemność akwarium: 112
Imię: Martyna
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: Lanusiek » 2010-02-20, 12:28

Bądź co bądź.. jeśli to karliki to tatuowane żabki bym odradzała wiadomo z jakich względów.. A platany to już chyba raczej do większego akwa. niby na niektórych stronach internetowych jest napisane że dla dorosłej pary 45l. Ale to raczej bez ryb

Koniu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-20, 00:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Elbląg

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: Koniu » 2010-02-21, 19:31

Witam. Zobaczcie taką moją propozycje
1+2x prętnik karłowaty/ramirez/pielęgniczka żółta borelli
10x neon
2x zmienniak plamisty/razbora/drobnoustek
5x kirysek panda ( i tu moje pytanie czy zrobić tak, że 5x pandy i 5x ostosków, czy albo albo, czy jakieś inne ich proporcje ?) Myślałem o 3x piskorki albo 3x żaby. Mogę coś z tych dołożyć ? Skorygujcie moją obsadę bardzo proszę Jak jest to kilka możliwości bym poprosił

Awatar użytkownika
kamilGTi
Stały bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 2010-02-14, 13:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: kamilGTi » 2010-03-03, 18:10

Moim zdaniem by była dobra obsada taka:
- 15 neonów czerwonych
- 6 kirysów spiżowych
- możesz dać do tego np. 6 krewetek red cherry :D
Zawsze pomogę jak będę znał odpowiedź ! ;)

NIGDY NIE UWAŻAŁEM SIĘ ZA NAJLEPSZEGO I NIGDY NIE BĘDĘ!! ;)

Koniu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-20, 00:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Elbląg

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: Koniu » 2010-03-03, 22:27

Na forach wyczytałem, że dobre filtry to od Aquaela np. Fan-1 czy Fzn-1 (jak do mojego akwarium). Dzisiaj byłem w zoologicznym i tutejszy Pan odradził mi wyboru tej firmy. Polecił Aqua Szut. Stwierdził, że Fany się często psują itp. Czy popieracie jego zdanie ? Jaki filtr będzię najlepszy do mojego akwarium ?

Zastanawiam się co włożyć pod roślinki, żeby dobrze rosły. Będzie piasek i żwirek, ale czy pod tym coś musi być ?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: blue_betta » 2010-03-03, 23:46

Tutaj Pan ze sklepu miał absolutną rację co do FAN'ów. U mnie po jakimś czasie filtr zaczął niemiłosiernie buczeć, etc.
Z filrami AquaSzut mam bardzo dobre "układy" - polecam jakieś turbo i wymienić koszyczek na np. dużą gąbkę ;)

Pod żwirem może coś być, ale nie jest to absolutnie koniczne.
Jeżeli Cię to interesuje mógłbyś sypnąć ziemi pod spód i zrobić LowTech'a.

Awatar użytkownika
kamilGTi
Stały bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 2010-02-14, 13:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: kamilGTi » 2010-03-04, 14:04

Zakup pod podłoże takie tabletki już nie pamiętam nazwy ale są bardzo dobre .
Zawsze pomogę jak będę znał odpowiedź ! ;)

NIGDY NIE UWAŻAŁEM SIĘ ZA NAJLEPSZEGO I NIGDY NIE BĘDĘ!! ;)

Koniu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-20, 00:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Elbląg

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: Koniu » 2010-03-04, 14:27

Czyli Aqua Szut jest lepszy od Fan-1 ? A gdybyś miał porównać Aqua Szuta z Fzn ? Nie wiem, który teraz kupić do mojego akwa :(

Awatar użytkownika
kamilGTi
Stały bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 2010-02-14, 13:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: kamilGTi » 2010-03-04, 15:08

JA mam fana 1 od 5 lat i działa bez zarzutu.
Zawsze pomogę jak będę znał odpowiedź ! ;)

NIGDY NIE UWAŻAŁEM SIĘ ZA NAJLEPSZEGO I NIGDY NIE BĘDĘ!! ;)

Koniu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-02-20, 00:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Elbląg

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: Koniu » 2010-03-04, 15:30

Jak często go czyścisz, jak często się zapycha ? Jakie masz akwarium ?

Awatar użytkownika
kamilGTi
Stały bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 2010-02-14, 13:55
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Obsada akwarium 63l

Post autor: kamilGTi » 2010-03-04, 18:46

Czyszczę go co miesiąc . Nigdy mi się nie zapchał . Mam 60l.

[ Dodano: 2010-03-04, 17:46 ]
Czyszczę go co miesiąc . Nigdy mi się nie zapchał . Mam 60l...
Zawsze pomogę jak będę znał odpowiedź ! ;)

NIGDY NIE UWAŻAŁEM SIĘ ZA NAJLEPSZEGO I NIGDY NIE BĘDĘ!! ;)

ODPOWIEDZ