Pytanie o bimbrownie i światło.

Moderator: ModTeam

by Maras
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-10-13, 17:49
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marek
Lokalizacja: Leszno & Kalisz

Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: by Maras » 2010-03-26, 23:29

Witam :)

Zdaję sobie sprawę, że jest to temat wałkowany od lat i na forum ukazało się wiele postów na ten temat, ale proszę o wyrozumiałość i w miarę możliwości o konkretne odpowiedzi.

Tak więc, po krótkiej przerwie z akwarystyką postanowiłem zreanimować baniaczek 25 litrowy. Z założenia ma to być akwarium obsadzone roślinami o niskich wymaganiach - tak więc zakupiłem kilkanaście nurzańców, które w chwili obecnej odradzają się po przejściach w sklepie zoo. Zamówiłem już mech jawajski, który odbieram w przyszłym tygodniu. W planach mam również jeden większy korzeń, który będzie głównym elementem w baniaku..., tyle słowem wstępu.

Tak więc obecnie w oryginalnej pokrywie "wromak" zamontowałem zwykłą żarówkę 25w i z góry mówię, że takie oświetlenie mnie nie satysfakcjonuje. Dlatego moje pierwsze pytanie brzmi - jaka będzie najlepsza żarówka na gwint E14, która zmieści się w pokrywie bez potrzeby jej przerabiania? Mam nadzieję, że takowa istnieje, ponieważ po ostatniej próbie z żarówką o mocy 40w moja pokrywa troszkę ucierpiała.

Moje kolejne pytanie dotyczy skutecznego nawożenia, ponieważ jest to bardzo mały litraż, dlatego planuje skorzystać z bimbrowni. Po przeczytaniu większości postów na ten temat sam już nie wiem jaki rodzaj bimbrowni wybrać. Będę wdzięczny jeśli ktoś poda mi parametry na wersje mini, ponieważ 5litrowych baniek przy akwarium nie zmieszczę.

Pozdrawiam i oczekuje na pomocną dłoń :)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: marthinez » 2010-03-27, 10:14

by Maras pisze:Dlatego moje pierwsze pytanie brzmi - jaka będzie najlepsza żarówka na gwint E14, która zmieści się w pokrywie bez potrzeby jej przerabiania?
Przykładowo: http://www.libra-zoolamp.com.pl/index.p ... t&Itemid=1
by Maras pisze:Moje kolejne pytanie dotyczy skutecznego nawożenia, ponieważ jest to bardzo mały litraż, dlatego planuje skorzystać z bimbrowni. Po przeczytaniu większości postów na ten temat sam już nie wiem jaki rodzaj bimbrowni wybrać.
Do takich roślin i z tym światłem spokojnie wystarczy Easylife easy carbo zamiast bimbrowni: http://www.zooplus.pl/shop/rybki/roslin ... fito/61534
Ostatnio zmieniony 2010-04-02, 21:16 przez marthinez, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

by Maras
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-10-13, 17:49
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marek
Lokalizacja: Leszno & Kalisz

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: by Maras » 2010-03-27, 18:14

Bardzo dziękuje za pomocne rady.

Awatar użytkownika
szakallo
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2009-06-19, 18:30
Pojemność akwarium: 60
Imię: Marcin
Lokalizacja: Siedlce

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: szakallo » 2010-03-27, 22:18

Zamontuj żarówkę z biedronki jak chcesz za 7,5zł masz energooszczędną 15W/75W
Ja mam teraz drugi mniejszy baniaczek 60l i nad nim dwie takie żarówki i wszystko rośnie ślicznie
Do tego bimbrownia z 1≈1,5 l zacieru i jakiś nawozik do roślinek + trochę substratu lub kilka kulek nawozowych pod roślinki i wszystko będzie ci rosło jak szalone

koszty nie duże a wszystko będzie ładnie rosło.

Pozdro

Ups :szok:
Nie doczytałem E14 takich chyba niema w biedronie
musisz kupić w elektrycznym i pewnie będzie kosztować 20zł jak przedstawił marthinez
Niestety drogie są wszystkie energooszczędne z E14
Nie wiem czy nie lepiej zainwestować z 10zł więcej i kupić ledową żarówkę z E14
np
http://allegro.pl/item963464469_zarowki ... zedne.html
http://allegro.pl/item964902283_zarowki ... owosc.html
z tym że chyba ta druga będzie miała większy kąt świecenia no i pewnie w akwa masz poziome mocowanie więc obie odpadają

by Maras
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-10-13, 17:49
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marek
Lokalizacja: Leszno & Kalisz

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: by Maras » 2010-03-31, 22:15

Witam ponownie.

Chciałbym się zapytać jakie rośliny mogę hodować w moim 25 litrowym akwarium, które jest obecnie zaopatrzone w:
- świetlówkę kompaktową o mocy 13w (=65w), 2700K - cykl 10h,
- nawożenie w postaci 0,5ml/dzienne - Easy-Life EasyCarbo.

Niecierpliwe oczekuje na odpowiedź i pozdrawiam
Marek

Tofifi

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: Tofifi » 2010-03-31, 22:36

nurzańce, cabomby, rogatka, zwartkę jakąś

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: blue_betta » 2010-04-02, 10:52

Najasa, mchy, wątrobowce, ludwigie, hygrophile polysperme, microzoria, bolbitis, IMO duży heniu też powinien sobie poradzić.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: marthinez » 2010-04-02, 18:23

by Maras pisze:Chciałbym się zapytać jakie rośliny mogę hodować w moim 25 litrowym akwarium
A to czytałeś: http://www.e-akwarystyka.pl/topics5/12665.htm
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

by Maras
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-10-13, 17:49
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marek
Lokalizacja: Leszno & Kalisz

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: by Maras » 2010-04-02, 20:01

marthinez pisze:
by Maras pisze:Chciałbym się zapytać jakie rośliny mogę hodować w moim 25 litrowym akwarium
A to czytałeś: http://www.e-akwarystyka.pl/topics5/12665.htm

Oczywiście, że czytałem i nie ukrywam, iż ten artykuł bardzo mi pomógł w wyborze roślin. Zastanawiam się jednak, czy przy warunkach jakie udało mi się stworzyć w moim akwarium mogę wykroczyć choć w mały stopniu od kanonu roślin "mało wymagających".

Zastanawiam się również, czy nie wymienić mojej żarówki 13w (65w), 2700K - Jeśli istnieje na rynku inna żarówka na mały gwint, która będzie lepsza dla roślin to proszę o taką informację.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pytanie o bimbrownie i światło.

Post autor: marthinez » 2010-04-02, 21:16

by Maras pisze:Zastanawiam się jednak, czy przy warunkach jakie udało mi się stworzyć w moim akwarium mogę wykroczyć choć w mały stopniu od kanonu roślin "mało wymagających".
Możesz próbować.
Tutaj masz wykaz roślin, pogrupowanych z zależności od ilosci potrzebnego światła, trudności uprawy, czy miejscu występowania w naturze: http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... antfinder/
Wybierając 'hardness', wybierasz stopień trudności.
by Maras pisze:Zastanawiam się również, czy nie wymienić mojej żarówki 13w (65w), 2700K
Coś powyżej tych 2700K.
Gwint E14 to w zasadzie tylko max moc 13W.
Przykład podałem w moim poście wyżej. Była by lepsza dla roślin, jak i lepszego wizualnego odbioru akwarium przez Ciebie.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ