Ranny danio

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

justynatita
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-17, 13:56
Pojemność akwarium: 250
Imię: Justyna
Lokalizacja: Kalwaria Zeb.
Kontakt:

Ranny danio

Post autor: justynatita » 2010-12-25, 23:22

Witajcie :)

Posiadam takie oto danio:
KLIK
(fotka z internetu)
Z tego co wiem, to danio malabarskie. Rybka ładna, towarzyska.
Jest jeden problem, u jednej z nich na boku zauważyłam ranę. Wygląda jak odłupany kawałek ciała. Jest płytka, nie jest rozległa (max 2mm) na 10cm danio to nie tak tragicznie, ale źle. Co powinnam zrobić? Nie zauważyłam zmiany w zachowaniu rybki. Może podać sól do wody? W jakiej proporcji na 100l? Nie wydaje mi się konieczne podawanie lekarstw... Chyba nawet nie będę jej izolować. Jest żywa, kolorowa, je. Wiem jednak, że nie powinnam sprawy bagatelizować. Nie wiem, skąd wzięła się rana. Mam tylko jednego guramina dwuplamistego, na dodatek nie powalających rozmiarów. Chyba jej nie zaatakował? Mogła jedynie zranić się o jakiś kamień, chociaż wydaje mi się, że nie ma ostrych krawędzi...
Jak te rybki podchodzą do tarła? Może w ten sposób się zraniła? Nie jestem pewna, czy mogło do niego jednak dojść, bo nie wiem jak odróżnić u nich płeć :kwasny: (nie ma ikry) Co powinnam robić? Lub czy powinnam. Póki co jest pod obserwacją.

Doradźcie mi ;)


PS. jest wieczór i fotki wyjdą nie za bardzo, więc może jutro dodam :D
Pozdrawiam
justynatita ;)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Ranny danio

Post autor: Akwarybka » 2010-12-25, 23:30

Puki nie będzie zdjęć, nic nie możemy zrobić...

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ranny danio

Post autor: Kaef » 2010-12-26, 02:30

Standardowe 100 litrów dla malabarów to dużo za mało. Są to spore, stadne ryby wymagające dużej przestrzeni do pływania. Do tego nie dosypuj żadnej soli, to nie są morskie ryby. I na koniec, tak jak napisała Akwarybka, bez fotki nie ustalimy co jej jest.

Awatar użytkownika
MickeyMo0use
Stały bywalec
Posty: 172
Rejestracja: 2010-11-05, 23:05
Pojemność akwarium: 112
Imię: Kuba :)
Lokalizacja: Z Tarnobrzega ;)

Re: Ranny danio

Post autor: MickeyMo0use » 2010-12-26, 16:18

Kaef pisze:nie dosypuj żadnej soli, to nie są morskie ryby
Niestety Kacprze, nie moge się z Tobą zgodzić.
Sól ma właściwości odkarzające i w odpowiednich proporcjach rybkom zaszkodzić nie może - wręcz przeciwnie.
Jeśli w akwarium masz jakąś chorobę np. ospę rybią to możesz wsypać, pod warunkiem że sól jest niejodowana. Można też kupić sól akwarystyczną.
Dawka :
- 1 łyżeczka na 10 l wody

Justyno, niewiem czy będzie to bezpieczne, z dosypywaniem soli. Jest to rana otwarta?
Hmm... Pewnie nie raz miałaś otwartą ranę. Znasz ten ból gdy dostanie Ci się do niej sól/coś kwaśnego?
Nie jest to przyjemne i człowiek ma chęć uciąć sobię to miejsce. Nie jestem pewien czy nie będzie tak samo z Twoim Danio (nasilenie bólu).

A tak apro-po-po Danio Malabarskie dorasta do 10cm...
Jest to ryba dość ruchliwa. Minimalny litraż to przynajmniej 150l, ew. 120cm długości...

Pozdrawiam
Mickey

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ranny danio

Post autor: Kaef » 2010-12-26, 16:27

Wiem jakie właściwości ma sól :) Spróbuj leczyć zbrojniki solą, zobaczymy czy nie może zaszkodzić :) Póki się nie zna powodów choroby i się jej nie zdiagnozuje to niczego się noe dosypuje/dolewa i nie poleca. Ospę leczy się wysoką temperaturą, u bardziej delikatnych ryb specjalnymi preparatami, nie solą.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Ranny danio

Post autor: Akwarybka » 2010-12-26, 22:36

A czy to wygląda tak?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ