Filterek do 720L

Moderator: ModTeam

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Filterek do 720L

Post autor: marti » 2011-02-15, 21:50

Wszystko zależy od wkładów w filtrze. Oryginalne nie są za rewelacyjne.

Proponuję jeden zostawić na wkładach oryginalnych a drugi zasypać lawą eheima " substrat pro " i na wierzch czyli ostatni kosz dać watę bądź włókninę.

[ Dodano: 2011-02-15, 20:53 ]
nightelf pisze:Chodzi o odpowiednie wkłady w filtrze, gąbka i wata to mechaniczny, natomiast jakaś ceramika, czy węgiel aktywny to biologiczny.
Nie każda ceramika to biologia, większość rurek ceramicznych to wkład do wstępnej filtracji mechanicznej a w szczególności te dawane przez producentów filtrów do zestawów.

Awatar użytkownika
nightelf
Forumowicz
Posty: 62
Rejestracja: 2008-07-29, 19:38
Pojemność akwarium: 50
Imię: Micha³
Lokalizacja: Olsztyn, Warszawa
Kontakt:

Re: Filterek do 720L

Post autor: nightelf » 2011-02-15, 21:54

marti pisze:
Nie każda ceramika to biologia, większość rurek ceramicznych to wkład do wstępnej filtracji mechanicznej a w szczególności te dawane przez producentów filtrów do zestawów.
Dobrze wiedzieć, ze mnie to dopiero początkujący akwarysta :)

noucamp
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2011-02-12, 18:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filterek do 720L

Post autor: noucamp » 2011-02-15, 22:35

nightelf pisze:Chodzi o odpowiednie wkłady w filtrze, gąbka i wata to mechaniczny, natomiast jakaś ceramika, czy węgiel aktywny to biologiczny.
to teraz wszystko jasne :D

Dziękuje wszystkim za konkretne odpowiedzi

edit:
Czy mając 2 filtry mam je umieścić po jednej stronie ? czy z dwóch ??

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Filterek do 720L

Post autor: marti » 2011-02-15, 23:28

Generalnie lepiej jak będą po przeciwległych stronach wloty jak i wyloty ;)

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Filterek do 720L

Post autor: Plewek01 » 2011-02-16, 00:59

A czy węgiel też się zbytnio nie nadaje? I chciałbym prosić o rozwinięcie tematu
marti pisze:Nie każda ceramika to biologia, większość rurek ceramicznych to wkład do wstępnej filtracji mechaniczn

Czy nie chodzi o powierzchnię dla rozwoju bakterii? I w jaki sposób ceramika ma czyścić mechanicznie?

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Filterek do 720L

Post autor: marti » 2011-02-16, 09:45

Plewek01 pisze:I w jaki sposób ceramika ma czyścić mechanicznie?
a w jaki sposób gładka ceramika bądź z dużymi porami ma czyścić biologicznie :?:

Ceramiczne rurki typy jak wyżej umieszczone w dolnych warstwach filtracji pozwalają uchronić resztę wkładów filtracyjnych przed szybkim zabrudzeniem. Taka ceramika wyłapuje grubsze frakcje zanieczyszczeń.

Nie wiem czy widziałeś typowe media filtracji biologicznej. Aquael ma dosyć fajne pod nazwą BioCeraMax UltraPro1600, Eheim substrat pro, Ada bio rio.
Są to wkłady typowo biologiczne o bardzo dużej powierzchni kolonizacji bakterii nitryfikacyjnych.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Filterek do 720L

Post autor: maol » 2011-02-16, 13:06

Widać, że pojęcie o filtracji Marti i Nightelf macie mizerne. Jedyny wkład mający na celu tylko i wyłącznie filtrację mechaniczną to wata filtracyjna. Wszystkie inne - tzn. gąbki, włókniny i ceramika to wkłady biologiczne. Oczywiście - śmieci też się na nich zatrzymają - ale to nie jest ich rola. Poza tym, filtracja mechaniczna w dobrze utrzymanym zbiorniku... praktycznie nie jest potrzebna. Bo co chcesz mechanicznie filtrować? Czystą wodę? Wielokrotnie za to ważniejsza jest filtracja biologiczna, gdyż to od niej zależy właściwe funkcjonowanie zbiornika.

A co do wkładów do filtra do tego konkretnego zbiornika - co chcesz w nim trzymać?

I co do sposobu instalacji - daj je "na przemian" to znaczy z jednej strony zbiornika wylot, z drugiej strony wlot, odwrotnie dla każdego filtra.

P.S. Nie polecam węgla jako złoża biologicznego. Ma to pewne zalety, ale ma też bardzo duże wady. Moja praktyka pokazuje, że tych wad jest więcej.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

noucamp
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2011-02-12, 18:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filterek do 720L

Post autor: noucamp » 2011-02-16, 16:32

Czyli do jednego filtra kupuje wate i tylko tam ja tam wkładam, do drugiego wkladam caly srodek z pierwszego i usówam węgiel, ewentualnie jak jest miejsce dokupuję cekramiki i wypełniam ją luki. Zgadza się ??

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Filterek do 720L

Post autor: marti » 2011-02-16, 17:06

maol pisze:Widać, że pojęcie o filtracji Marti i Nightelf macie mizerne.
To kolego teraz zaszalałeś. Jeżeli tak twierdzisz to wytłumacz mi jak gładka ceramika czyści biologicznie i gdzie tam się osiedlają bakterie. Nie mówię tu o jednej czy stu bakteriach tylko o znacznie większej ilości.

Filtracja mechaniczna owszem wata ale czy na pewno tylko :?: reszta to biologia :?: Proszę o jakieś przykłady.
maol pisze:A co do wkładów do filtra do tego konkretnego zbiornika - co chcesz w nim trzymać?
noucamp pisze:
dodam że w akwarium będą same tropheusy około 50 sztuk
Myślałem, że kolega wypowiada się w temacie śledzonym od początku a nie od końca ;)
maol pisze: P.S. Nie polecam węgla jako złoża biologicznego. Ma to pewne zalety, ale ma też bardzo duże wady. Moja praktyka pokazuje, że tych wad jest więcej.
Proszę o przykłady skoro masz tak bogate doświadczenie z węglem w filtrze. Chętnie wysłucham opinii gdyż nigdy nie stosowałem tego wkładu u siebie w filtrach.

Troszeczkę informacji zaczerpnąłem o węglu lecz tak jak wyżej nigdy go nie stosowałem.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Filterek do 720L

Post autor: marthinez » 2011-02-16, 18:07

maol pisze:Jedyny wkład mający na celu tylko i wyłącznie filtrację mechaniczną to wata filtracyjna. Wszystkie inne - tzn. gąbki, włókniny i ceramika to wkłady biologiczne. Oczywiście - śmieci też się na nich zatrzymają - ale to nie jest ich rola.
Zgadzam sie w 99%.
Nie wiem tylko co rozumiesz pod pojęciem włókniny? Dla mnie to, to samo co wata.

Każda ceramika to filtracja biologiczna.
marti pisze:Jeżeli tak twierdzisz to wytłumacz mi jak gładka ceramika czyści biologicznie i gdzie tam się osiedlają bakterie. Nie mówię tu o jednej czy stu bakteriach tylko o znacznie większej ilości.
Marcin wytłumacz mi jak na gładkie biobale czyszcza biologicznie?

Ceramika nie jest gładka - posiada mikropory i to one stanowią główne siedlisko bakterii.
marti pisze:Aquael ma dosyć fajne pod nazwą BioCeraMax UltraPro1600, Eheim substrat pro, Ada bio rio.
To akurat chwyty typowo marketingowe, by wyciągnąć więcej kasy za coś co w praktyce powinno kosztować dosłownie grosze. ;)
marti pisze:Proszę o przykłady skoro masz tak bogate doświadczenie z węglem w filtrze.
Przypomina mi sie tylko ten temat: http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... ht=papuzie
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Filterek do 720L

Post autor: marti » 2011-02-16, 19:09

marthinez pisze:Każda ceramika to filtracja biologiczna.
Czyli idąc tym tokiem wypowiedzi każda ceramika jest taka sama :?: i służy tylko i wyłącznie do filtracji biologicznej.
marthinez pisze:marti napisał/a:
Jeżeli tak twierdzisz to wytłumacz mi jak gładka ceramika czyści biologicznie i gdzie tam się osiedlają bakterie. Nie mówię tu o jednej czy stu bakteriach tylko o znacznie większej ilości.
Marcin wytłumacz mi jak na gładkie biobale czyszcza biologicznie?
Wiem do czego zmierzasz ale biobale są tak skonstruowane że w sztuczny sposób mają zwiększoną powierzchnię osadzania się bakterii. Zresztą doskonale wiesz jak wygląda ceramiczne rurka a jak wygląda biobal. Im większa powierzchnia skuteczna tym lepsza filtracja biologiczna.
marthinez pisze:Ceramika nie jest gładka - posiada mikropory i to one stanowią główne siedlisko bakterii.
Czyli tak jak wyżej - każda ceramika jest taka sama i tak samo skuteczna ;)
marthinez pisze:marti napisał/a:
Aquael ma dosyć fajne pod nazwą BioCeraMax UltraPro1600, Eheim substrat pro, Ada bio rio.
To akurat chwyty typowo marketingowe, by wyciągnąć więcej kasy za coś co w praktyce powinno kosztować dosłownie grosze. ;)
Czyli bio rio i substrat pro to także tylko chwyty reklamowe :?:
marthinez pisze:marti napisał/a:
Proszę o przykłady skoro masz tak bogate doświadczenie z węglem w filtrze.
Przypomina mi sie tylko ten temat: http://www.forum.eakwarys...ghlight=papuzie
Na temat węgla się za bardzo nie wypowiadam bo praktycznie nie mam z nim żadnych doświadczeń. Wiem jedno, że skuteczność działania czyli absorpcji leków i substancji szkodliwych przez węgiel to ok 2 tyg. Później podobno oddaje z powrotem do wody to co wchłonął czyli po nasyceniu oddaje z powrotem wszystkie składniki.
Jeżeli tak jest to dla czego niektórzy akwaryści z powodzeniem stosują węgiel w filtrze cały czas jako złoże biologiczne.

Wyczytałem także że węgiel ma ogromną powierzchnię kolonizacji bakterii. Czy to nie jest czasami z tym węglem tak jak z lampą UV:?:

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Filterek do 720L

Post autor: marthinez » 2011-02-16, 21:13

marti pisze:Czyli idąc tym tokiem wypowiedzi każda ceramika jest taka sama :?: i służy tylko i wyłącznie do filtracji biologicznej.
Nie jest taka sama, ale tak, służy do filtracji biologicznej.
marti pisze:Wiem do czego zmierzasz ale biobale są tak skonstruowane że w sztuczny sposób mają zwiększoną powierzchnię osadzania się bakterii. Zresztą doskonale wiesz jak wygląda ceramiczne rurka a jak wygląda biobal. Im większa powierzchnia skuteczna tym lepsza filtracja biologiczna.
Biobale są tak skonstruowane, by w odpowiedni sposób wzbudzać zawirowania przez nie przepływającej wody, dzięki czemu bakterie żyjące na nich posiadają optymalne warunki bytu (lepsze natlenienie i odpowiednio szybki/wolny przepływ).
marti pisze:Czyli tak jak wyżej - każda ceramika jest taka sama i tak samo skuteczna ;)
Nie jest taka sama, bo różni się powierzchnią umożliwiającą osadzanie się bakterii.
Jest to mierzone w m2 na litr medium.
Czym bardziej chropowata powierzchnia tym więcej bakterii - mówiąc bardzo prosto.
To tak jak byś powiedział, ze podłoże składające się z gładkiego żwiru (zadna ceramika nie jest tak gładka) nie spełnia funkcji filtracji biologiczej, bo to nieprawda i doskonale o tym wszyscy wiemy.
Swoja droga starzy akwarysci pamiętają szklane kaskady napędzanie powietrzem, gdzie za filtracje biologiczną odpowiadał zwykły żwirek, bo nie było nic innego. Jeden z moich lepszych filtrów jakie kiedyś posiadałem.
marti pisze:Czyli bio rio i substrat pro to także tylko chwyty reklamowe :?:
Oczywiście.
Różnią się powierzchnia filtracyjna, ale posiadając dość dobry kubeł/odpowiednio wydajny/ jakie to ma znaczenie?
Nie wspominając, że są dużo tańsze odpowiedniki o niemal takich samych parametrach.

To tak jak ze szklanymi akcesoriami. Czym różni się adowski lily pipe za 650 zł od takiego no name za 50 zeta?
marti pisze:Jeżeli tak jest to dla czego niektórzy akwaryści z powodzeniem stosują węgiel w filtrze cały czas jako złoże biologiczne.
A kto używa?
Ciężko znaleźć takie osoby, niemniej podobnie jak Ty czytałem o takich przypadkach.
Na ten temat nie mam zdania, a link podrzuciłem, bo maol wspominał o swoich niemiłych doświadczeniach z węglem.
marti pisze:Czy to nie jest czasami z tym węglem tak jak z lampą UV:?:
Pewnie tak.
Jedno i drugie mogło by dla mnie nie istnieć, bo to zbędna rzecz. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

noucamp
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2011-02-12, 18:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Filterek do 720L

Post autor: noucamp » 2011-02-17, 00:51

Tak podsumowując co do mojego pytania :)
w jednym filtrze mam wsadzić samą watę, do drugiego upchać ceramikę, gąbki i wywalić węgiel, zgadza się ?? jako że czytałem na tym forum że węgiel jest spoko ale zabija wszystkie bakterie i te dobre i złe i stosuje się go w czasie leczenia i po,

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Filterek do 720L

Post autor: marthinez » 2011-02-17, 08:20

noucamp pisze:w jednym filtrze mam wsadzić samą watę, do drugiego upchać ceramikę, gąbki i wywalić węgiel, zgadza się ??
Ja bym w każdym filtrze zastosował gąbki.
Czyli pierwszy filtr - gąbki i ceramika
Drugi filtr - gąbki i wata.

Wegiel nic nie zabija. Poczytaj dobrze.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Filterek do 720L

Post autor: maol » 2011-02-17, 08:48

Co do tej włókniny - są specjalne materiały (inne niż wata :) ) - coś jak dość gęsty kłąb splecionych nitek. Mam taka w filtrze, służy doskonale jako złoże biologiczne.


...a co do ceramiki i pozostałych kwestii - w 100% zgadzam się z Marthinezem. Szczególnie z tym że każda ceramika jest bardzo porowata. Nawet jak pod palcem tego nie czujemy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ