Folia lustrzana - dobry pomysł?

Moderator: ModTeam

Szogan
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 2011-03-07, 20:30
Pojemność akwarium: 45
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Gdynia

Folia lustrzana - dobry pomysł?

Post autor: Szogan » 2011-03-22, 23:28

Witam

Niedawno zamontowałem lampki LED (2x15W) do pokrywy , lecz nie wiem czy wystarczy to moim roślinom(Szczerze to nie wiem jakie mam :P) . Na wieczór w akwarium jest jasno , a na dzień światła led nie widać ,bo akwarium stoi równolegle do okna (promienie słoneczne na nie nie pada). Takie pytanie , czy zamontowanie foli lustrzanej spowoduje większą jasność? Światła led są skierowane na wodę ,więc folia odbijała by tylko odbite światło od wody.

Rośliny mam już 2 tyg i nie gniją.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
siwus9222
Stały bywalec
Posty: 206
Rejestracja: 2010-12-30, 15:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Przemek
Lokalizacja: Bytom

Re: Folia lustrzana - dobry pomysł?

Post autor: siwus9222 » 2011-03-23, 00:17

Sluchaj napewno bedzie lepiej niz gozej a folia kosztuje moze 2 zl max ja bym montowal

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Folia lustrzana - dobry pomysł?

Post autor: maol » 2011-03-23, 09:19

Folia nic nie da. A "zwykłe" lampki LED nie mają w akwarium sensu. Rośliny jeszcze nie gniją - ale wkrótce zaczną.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Folia lustrzana - dobry pomysł?

Post autor: Akwarybka » 2011-03-23, 11:22

Tak, zamontowanie foli lustrzanej zwiększy jasność. Będzie po prostu działała jako odbłyśnik.

Nie jestem pewna, czy piszesz o oświetleniu LED + świetlówki czy same LED?

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Folia lustrzana - dobry pomysł?

Post autor: Suja » 2011-03-23, 12:06

Szogan pisze: lampki LED (2x15W)
Jakiś konkret? Co to jest?
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Folia lustrzana - dobry pomysł?

Post autor: maol » 2011-03-23, 14:19

Szogan pisze: Takie pytanie , czy zamontowanie foli lustrzanej spowoduje większą jasność? Światła led są skierowane na wodę ,więc folia odbijała by tylko odbite światło od wody.
Jeszcze raz napiszę - nic się nie zwiększy. Przyczyn jest kilka:
- folia jest nierówna, a co za tym idzie, nie kierunkuje strumienia, tylko go rozprasza. Dla oka światła jest więcej, ale... nie tam gdzie trzeba.
- od powierzchni wody odbija się ze 20% padającego na nią światła. Folia j.w. rozproszy to, i odda ze 2% tej wartości z powrotem w kierunku zbiornika. O ile zwiększy się wobec tego strumień "w wodzie"? O jakieś 0,5% wartości początkowej - o ile... nie uwzględnimy innych strat.
- tzw. "lampki LED" są zwykle wyposażone w reflektory (bo rozumiem że są to ledowe odpowiedniki żarówek) które same z siebie kierunkują optymalnie strumień światła. To zresztą jedna z metod "energooszczędności" - mniejszy ale ukierunkowany strumień to "jaśniej" w stosunku do dużego, ale dookólnego strumienia z żarówki.

Odbłyśniki mają sens tylko wtedy, jeżeli część światła jest bezproduktywnie kierowana w inną stronę niż lustro wody, gdyż jest to marnowana na wielokrotne odbicia część strumienia - czyli np. można a wręcz należy robić to w wypadku świetlówek, które przecież 50% strumienia kierują w strony w akwarium zbędne. Co więcej - to musi być wypolerowany, gładki ODBŁYŚNIK, a nie pomięta, rozpraszająca we wszystkich kierunkach światło folia. Osobom sceptycznym sugeruję wykonanie doświadczenia ze światłomierzem, w stałych warunkach różniących się tylko obecnością folii.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Szogan
Forumowicz
Posty: 80
Rejestracja: 2011-03-07, 20:30
Pojemność akwarium: 45
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Gdynia

Re: Folia lustrzana - dobry pomysł?

Post autor: Szogan » 2011-03-23, 16:01

Wypowiedź maol'a wyjaśniła , że montowanie foli nie ma sensu... Temat można zamknąć , bo zamontuje żarówkę/świetlówkę.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi

ODPOWIEDZ