https://adequate.digital/consent-mode-v-2-tryb-uzyskiwania-zgody/

Podmiana wody

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Pecado
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2011-06-10, 05:48
Pojemność akwarium: 112
Imię: Waldek
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Podmiana wody

Post autor: Pecado » 2011-07-07, 10:52

Jako ze jestem nowym akwarystą, a wyszukiwarka na maxa szwankuje na forum ;] zadam pytanie, jesli było wielokrotnie zadawane poprosze o wyrozumiałość.

Mam pytanie o podmianę wody . Zakładajac ze robi sie 30% tygodniowo, jest znaczenie czy bede wymieniał codziennie po 5%, czy lepiej jednorazowo dokonac wiekszej wymiany ?

Pytam, bo logistycznie prosciej trzymac dwa dni wode w 5l baniaku niz 3 wiadra :)

Pytanie tylko, czy ma to znaczenie ?

Awatar użytkownika
zywy
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2008-05-18, 11:10
Pojemność akwarium: 160
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Białystok

Re: Podmiana wody

Post autor: zywy » 2011-07-07, 11:24

Tak ma to znaczenie

Przykład masz litr wody w którym rozpuściłeś 100gr cukru jeżeli zrobisz podmianę 30% to zostanie tylko 70% cukru jeżeli zrobisz 6 podmian po 5% to za pierwsza podmiana zostanie 95% cukru za druga 90% 3 - 86% 4- 81% 5 - 77% 6-73% więc różnica jest mała ale jest. ;)

Jak znam życie to nie będzie Ci się chciało/nie będziesz mógł zawsze podmieniać co dzień.

Jak chcesz podmieniać często ale mniej ja nie widzę przeszkód może ktoś inny powie coś więcej.

Poza tym wodę odstawiamy po to żeby ulotniły się niepożądane związki takie jak chlor w baniaku może to byc utrudnione, otwarte naczynia: wiadro, miska są lepsze.

Jeżeli dużo nie nawozisz i nie masz przerybienia to 25-30% podmiany są w sam raz.

Ja podmnieniam 50% co tydzień bo bawię się nawozami i owszem jest to kłopot uzbierać 80L wody ale wykonalne 3 wiaderka plus miseczka odstawione dzień wcześniej i jest spoko :)
160L (100x40x40);oś: 3x30W / 3h+ 6h /dobe;filtr: tetraEX700, CO2 24h/d z butli przez filtr przepływowy
obsada:4xbocja kubotai ;7x neon czerwony; krewetki

Awatar użytkownika
Pecado
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2011-06-10, 05:48
Pojemność akwarium: 112
Imię: Waldek
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: Pecado » 2011-07-07, 11:53

Zakładam, ze bedzie mi sie chciało bardziej wymienic 5l dziennie niz 30l tygodniowo.
Zapytałem, bo pomyslałem sobie, ze wymienia sie celowo 30% jednorazowo, zeby spowodować zachwianie warunków panujących w akwarium, ale w taki sposób, aby nie było to zbyt duze zachwianie, tylko w granicy bezpiecznego ryzyka :)

A takie wymiany 5% sa własciwie trzymaniem ustabilizowanego trendu w zbiorniku. Z punktu widzenia długodystansowego.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Podmiana wody

Post autor: maol » 2011-07-07, 11:53

A ja jak zwykle napiszę tak: pomiar prawdę Ci powie. Celem podmiany nie jest wymiana wody samej w sobie, a usunięcie z akwarium zbędnych (a czasem wręcz trujących substancji) - a jeszcze dokładniej - obniżenie ich stężeń do poziomów akceptowalnych. Co więcej, stężenia tych substancji nie mogą też być za niskie... Najlepszym przykładem jest tu NO3 (i tak naprawdę to również najlepszy pomiarowy znacznik). Celem podmiany jest obniżenie jego wartości do poziomu ok. 20-30 mg/l - dlatego że jest to stężenie jednocześnie nieszkodliwe dla ryb a będące niezbędnym źródłem pożywienia dla roślin. Pomiar prawdę Ci powie - możesz robić codziennie małe pomiary i trzymać właściwą wartość codziennie. Możesz robić większe podmiany co tydzień - a przy odpowiednich wartościach można nawet nie zwiększając wielkości podmiany robić je rzadziej. Ale trzeba to zmierzyć - walka "na oko" zwykle kończy się porażką. Regulacja poprzez podmiany dotyczy oczywiście nie tylko NO3 - bo w ten sam sposób obniżamy zawartość np. substancji mineralnych, spada też ogólne nasycenie CO2. Ale to mniej istotne.

A prawda jest taka, że w profesjonalnych hodowlach zwykle stosuje się system ciągłych podmian. Tyle że nie za pomocą wiadra, a całkiem skomplikowaną hydrauliką. No i dotyczy to zbiorników naprawdę dużych, po co najmniej kilkaset litrów wody.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Pecado
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2011-06-10, 05:48
Pojemność akwarium: 112
Imię: Waldek
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: Pecado » 2011-07-07, 12:11

maol pisze:pomiar prawdę Ci powie
W sumie racja. ;]

Dzięki !

Awatar użytkownika
SooB3k
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2011-03-25, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krystian
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Podmiana wody

Post autor: SooB3k » 2011-07-07, 16:39

maol pisze:A prawda jest taka, że w profesjonalnych hodowlach zwykle stosuje się system ciągłych podmian. Tyle że nie za pomocą wiadra, a całkiem skomplikowaną hydrauliką. No i dotyczy to zbiorników naprawdę dużych, po co najmniej kilkaset litrów wody.
Wlasnie, na YT jest filmik koles trzyma 3 plaszczki w akwarium i ma straszne problemy z NO3 i zbudowal w domu system co mu sam wymienia wode w akwarium, akwa ponad tysiac litrow i sobie regulowal jaka ilosc ma mu podmnieniac, regulacja mechaniczna.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Podmiana wody

Post autor: maol » 2011-07-11, 09:04

Tyle że prawda właśnie w zbiornikach po tysiąc litrów. W 60l nie ma to ani sensu, ani szans na powodzenie.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Rybka97
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-03-17, 20:21
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ola
Lokalizacja: Pułtusk

Re: Podmiana wody

Post autor: Rybka97 » 2012-03-19, 20:18

Podłączę się pod temat :) Mam ok.10l kulę ze złotym welonkiem. Jak często myć akwarium? A jak wymieniać wodę o wyjmować wszystko, myć akwarium i wlewać nową? :niewiem:
ola:)

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: matrix82 » 2012-03-19, 22:30

Po pierwsze - kula po prostu się nie nadaje do trzymania ryb.
Po drugie, "złoty welonek" potrzebuje minimum akwarium 100l.

Co do podmian wody, powinno się to robić mniej więcej co tydzień. Wylewa się jakieś 30-40% wody i wlewa świeżą. Ale wszystko zależy od filtracji, ilości fauny.

Ale tak jak piszę, najpierw mocno zastanowił bym się nad zmianą kuli, na normalne akwarium, a potem myśleć o podmianach.
Obrazek

Paqu
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 2011-12-21, 23:20
Pojemność akwarium: 375
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podmiana wody

Post autor: Paqu » 2012-03-20, 10:46

Matrix - zwróć uwagę, że Ola (Rybka97) jest totalnym świeżakiem w tej materii :)


Olu, więc najlepiej, jakw kuli będziesz trzymac cukierki a welonka daj do minimum akwarium 40 litrów jeśli jest mały. Jak już większy to jak kolega wspomniał te 100 litrów będzie wymagane.

Do podmian dawaj nie wodę prosto z kranu. Jesli chcesz robić szybkie podmiany dawaj do wody specjalny preparat Tetra AquaSafe Goldfish (jest to preparat uzdatniający wodę specjalnie dla ryb zimnolubnych - zawiera dodatkowo witaminę B więc rybka mniej się stresuje przy podmianie).

Złote rybki sa jednymi z największych fabryk zanieczyszczeń więc i filtracja jest wymagana. Z wewnętrznych filtrów mogę polecić Tobie filtry z serii Tetra IN. Dopasujesz wielkość filtra do swojego akwarium (tak, aby w godzinę był w stanie przefiltrować ok 6 razy Twoje akwarium czyli jak masz 60 litrów wydajność filtra powinna być ok 300-400 l/h). Tetra IN ma tą zaletę, że nei trzeba wyciągać całego filtra z wody a odpina się jedynie pojemnik z wkładami. Miałem, używałem i byłem bardzo zadowolony,

Robko - zaufaj, chcemy dla Twoich rybek jak najlepiej a Ty, żebyś cieszyła się w pełni akwarystyką :)

Rybka97
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-03-17, 20:21
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ola
Lokalizacja: Pułtusk

Re: Podmiana wody

Post autor: Rybka97 » 2012-03-20, 18:28

Filtr w akwarium posiadam :) Jak będę zmieniać wodę raz na tydzień to mi rybka w tych brudach zniknie :( Ona robi się mętna i zaczyna śmierdzieć już po 2 dniach. :niewiem:
ola:)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Podmiana wody

Post autor: Morter » 2012-03-21, 10:47

w akwarium 100l wystarczyło by raz na tydzień przy dobrej nadfiltracji.
w 10l kuli, możesz ze 2 litry nawet codziennie pewnie wymienić.. i koniecznie jak odlewasz starą wodę to rób to odmulaczem, żeby brud z dna zebrać, a świeża dodawaj odstaną min 24h żeby chlor się ulotnił
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

ODPOWIEDZ