Rozmnażanie-Ogólnie

Tematy dotyczące rozmnażania ryb akwariowych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Rozmnażanie-Ogólnie

Post autor: D4ni3l » 2007-07-05, 11:17

ROZMNAŻANIE:

Jest wiele powodów dla których hodowcy chcą rozmnarzać ryby. Czasami jest to chęć ustabilizowania nowej odmiany kolorystycznej lub kształtu; dla innych jest to przyjemność podpatrywania natury w jej wszystkich przejawach; niektórzy traktują to jako sposób na zmniejszenie kosztów swojego hobby. Ważnym, choć czasami niedocenianym powodem jest utrwalenie gatunku - wiele ryb wymiera w ich naturalnych środowiskach. Jeśli ktoś zamierza poważnie zająć się rozrodem, powinien zaopatrzyć się w stosowną literaturę specjalistyczną, a także nawiązać kontakty z doświadczonymi hodowcami. Pamiętać warto, że dokładne notatki na temat rozrodu są bardzo ważne przy ustalaniu wymagań środowiskowych różnych gatunków i pod tym względem hobbiści mogą być ważnym źródłem wiedzy.

TARŁO A ŚRODOWISKO

Wiele czynników wpływa na dojście ryb do kondycji tarłowej. Udany rozród zależeć może od tego, czy potrafimy odtworzyć odpowiednie warunki w kontrolowanym środowisku zbiornika. Niemal zawsze tarło wymaga określonej kombinacji takich czynników, jak temperatura wody, dostępność pokarmu, długość dnia (światła) i zmiany w składzie chemicznym wody.
Zmiany sezonowe
Ryby w swoim środowisku naturalnym podlegają zmianom sezonowym. Na ogół ich cykl życiowy ustabilizowany jest w taki sposób, że wylęg wykluwa się w okresie obfitości pokarmu w wodzie.
Warunki w wodzie
U wielu gatunków ryb pochodzących z rzek równikowej strefy deszczów ważnym czynnikiem prowokującym tarło jest nagłe obniżenie temperatury wody, po silnym deszczu często nawet o parę stopni. Deszcze spływają z terenów otaczających rzekę, uzupełniając bazę pokarmową o nowe składniki odżywcze. Powstają wówczas również inne zmiany; w składzie chemicznym wody, takie jak czasowe zmniejszenie twardości, oraz pH, a nawet wzrost zawartości kwasów humusowych. Wszystkie te czynniki tworzyć mogą kombinację prowokującą tarło. Wiele gatunków ryb z tego regionu odbywa tarło parę razy w roku, a okres inkubacji trwa u nich krótko.
Suma światła dziennego
W przypadku ryb ze strefy umiarkowanej, głównymi czynnikami wyzwalającymi tarło są temperatura i fotoperiod (liczba godzin światła dziennego). W tropikach fotoperiod nie jest taki ważny, gdyż poziom oświetlenia jest tam prawie stały w ciągu roku. Niektóre ryby zimnowodne trą się w zimie, a ikra rozwija się powoli do czasu, gdy temperatura wzrośnie, a wiosenne dni staną się dłuższe.
Odżywianie Odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza dostępność żywego pokarmu wydaje się stymulować rozród. Wynikać to może z dostarczenia wraz ze świeżym pokarmem witamin, stymulacji wywołanej polowaniem na pokarm czy też stworzeniem warunków podobnych do naturalnych.

PODSTAWY

Najważniejszą zasadą w rozrodzie ryb jest łamanie przez nie wszystkich zasad. Oznacza to, że trzeba pogodzić się z faktem, że wszelkie uogólnienia mają skłonność do błędów. Ryby nie przestrzegają zasad, gdy przystępują do tarła. Spotykamy u nich rozmaite typy układów seksualnych, w tym tradycyjny podział samiec/samica. Są gatunki, gdzie ryba jest samicą i samcem w tym samym czasie lub w różnych okresach swego życia. Są nawet gatunki same się zapładniające. Poecilia formosa(amazonka Molly)- efekt naturalnej hybrydyzacji Pocilia latipinna (molinezji szerokopletwej) i Poecilia mexicana - samce obu tych gatunkow potrzebne są do stymulacji podziału jaj, jednakże bez udziału ich materiału genetycznego (forma gynogenezy). W efekcie potomstwo posiada wyłącznie cechy (chromosomy) matki, czyli Poecilia formosa.

RYBY JAJORODNE I ŻYWORODNE

Podział ryb na jajorodne i żyworodne jest podziałem podstawowym. W ramach tych grup różne gatunki w różny sposów starają się zapewnić przeżycie co najmniej części swego potomstwa. U żyworodnych przejawia się to w rozmaitych metodach odżywiania zarodków wewnątrz ciała samicy. Potomstwo żyworodne zdolne jest pływać i troszczyć się o siebie natychmiast po urodzeniu, podczas gdy u jajorodnych wylęg jest mniejszy i początkowo całkowicie bezradny. Jajorodne dzielą się na dalsze grupy zależnie od tego, jak postępują z własną ikrą. Mogą rozrzucać ją gdziekolwiek, mogą złożyć go w jednym (wybranym) miejscu, a następnie pozostawić, mogą pilnować ikry po złożeniu. Niektóre gatunki z ostatniej grupy inkubują ikrę w pysku, zapewniając jej pełne bezpieczeństwo.
Rozrzucające ikrę
Rzadko zdarza się udany rozród tych ryb we wspólnym akwarium hodowlanym, głównie dlatego, że zarówno one same, jak i inne ryby zjadają nie pilnowaną ikrę. Aby doprowadzić do rozrodu tych ryb, rozdzielamy samce od samic tak wcześnie, jak to możliwe i przygotowujemy je do tarła osobno, zanim połączymy pary w specjalnych akwariach tarłowych. Do grupy rozrzucających ikrę należą popularne kąsaczowate, jak bystrzyk Axelroda (Paracheirodon axelrodi) i jego kuzyni, oraz brzanki, jak brzanka sumatrzańska (Barbus tetrazona). Ryby te tolerują na ogół dość różnorodne warunki środowiskowe w wodzie, w przygotowaniach do tarła pomagają jednak pewne zmiany składu wody, zbliżające warunki do typowych dla ich naturalnego środowiska. Oba te gatunki lubią w okresie tarła wodę bardziej kwaśną i miękką; dla bystrzyka jest to pH 5,5-6,0 i twardość 18-36 mg CaCO3/l, dla brzanki zaś pH 6,5 i twardość 90-140 mg CaCO3 /l. Brzanki lubią też wodę o parę stopni cieplejszą niż 24 stopnie Celsjusza. Dla gatunków tych pomocny jest ekstrakt humusowy i pierzasta roślinność, wśród której mogą rozrzucać ikrę. Niektórzy hodowcy rozrzucają na dnie szklane kulki lub okrągłe kamyki, tak że ziarna ikry wpadając pomiędzy nie stają się bezpieczne. Danio pręgowany (Brachydanio rerio) i jego krewniacy potrzebują również zbiornika z roślinami i kamykami, natomiast temperatura, której wymagają, to 28-29 stopni Celsjusza. Ryby te nie są natomiast specjalnie kapryśne, jeśli chodzi o skład chemiczny wody. Są to oczywiście idealne warunki dla tych ryb również na cały rok, szczególnie jednak ważne w okresie tarłowym. Większość ryb rozrzucających ikrę zjada ją, tak więc należy usuwać rodziców jak naj szybciej po tarle. Wylęg ryb rozrzucających ikrę jest drobny, karmimy go pierwotniakami lub specjalną paszą dla wylęgu do czasu, aż osiągnie rozmiary pozwalające na podawanie mu pokruszonych płatków i innych rodzajów pokarmu.

------------------------------------------
info:http://www.akwaria.piwko.pl
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Zablokowany