Odkryj najnowsze promocje Drogerii Natura - gazetki promocyjne Natura!

Akwarum OTTO.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-01, 14:13

Pozwole się podpiąć :)
A ja mam takie pytanie, bo walczę od jakiegoś czasu z krasnorostami i widzę że mech jest najbardziej zaatakowany również przez jakieś glony nitkowate, czy nie lepiej wywalić ten mech ? Jakie on ma właściwości oprócz wyglądu ? Jest pożyteczny w akwarium ?
Załączam fotkę obrośniętego mchu:
Obrazek

Co do walki z krasnorostami to ja stosuję podmianę wody co 3 dni plus zielona herbata-ale zatrzymuje to rozwój roślin, a czy całkowite wyłączenie światła tez pomoże ?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-01, 18:30

OTTO pisze:mech jest najbardziej zaatakowany również przez jakieś glony nitkowate, czy nie lepiej wywalić ten mech ? Jakie on ma właściwości oprócz wyglądu ? Jest pożyteczny w akwarium ?
Muszę przyznać że glon jest okazały i na tyle duży że prawdopodobnie mech będzie już trudny do uratowania choć nie twierdzę że jest to niewykonalne. Można by spróbować usunąć go z mchu przy pomocy kąpieli w roztworze kwasku cytrynowego. 20g kwasku rozpuścić w 3 litrach wody i moczyć mech przez ok 1 godzinę.Zeby pozbyć się kranorostów można robić kąpiele w nieco mocniejszym roztworze 20g/2l wody- można moczyć przez 2 godziny anubiasy i mikrozoria a także bolbitisy a także inne przedmioty - korzenie, kamienie itd.
Czy mech jest pożyteczny w akwarium? - często tak - stanowi schronienie dla narybku i małych krewetek i ma oczywiście walory dekoracyjne.
OTTO pisze:Co do walki z krasnorostami to ja stosuję podmianę wody co 3 dni plus zielona herbata-ale zatrzymuje to rozwój roślin, a czy całkowite wyłączenie światła tez pomoże ?
Z mojego doświadczenia wynika że walka z krasnorostami to przede wszystkim stabilne warunki w akwarium , nie duży prąd wody i co najważniejsze zbicie Ph wody poniżej 7 . Krasnorosty są tak zbudowane że ich "włoski" pokryte są cieniutkim "pancerzem" wapiennym który doskonale zabezpiecza przed różnymi specyfikami przeciwglonowymi.
Dopiero środowisko kwaśne (Ph poniżej 7,0) stanowi przeszkodę dla wzrostu krasnorostów - "pancerzyk" wapienny nie ma szans na przetrwanie i skutecznie uniemożliwia wzrost glona.
Tak więc całkowite wyłączenie światła /zaciemnienie pomoże ale tylko na glony zielone - na krasnorosty niestety nie.Należy pamiętać aby w czasie zaciemnienia nie karmić ryb , nie stosować zadnego nawożenia i oczywiście zakrecamy CO2. Po zaciemnieniu podmiana 40-50% wody.
Glony w akwarium świadczą o tym ze coś jest nie tak - żeby wykryć przyczynę trzeba cokolwiek wiedzieć o zbiorniku . Im więcej danych odnośnie parametrów wody , oświetlenia filtracji ,karmienia ryb , obsady roślinnej i zwierzęcej tym szybciej można postawić diagnozę choć każdy zbiornik jest inny i nikt nie da 100% gwarancji że jesli coś tam zmienimy to poprawa nastąpi.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-01, 20:50

Łoren, bardzo dziękuję za odzew :) niestety mech z bliska wyglądał tak że wolałem go się pozbyć, może kiedyś sobie znów kupię, musiałem wyciąć również zaatakowane liście krypto i zostało chyba 5 liści ale żółtych niestety :( jedyna roślina jak jeszcze jest zielona choć spowolniona do minimum to Nurzaniec, zamierzam kupić jakąś Moczarkę ale nie wiem którą (argentyńską, czy kanadyjską) zależy mi na roślinie szybko rosnącej, maże Ludwiga ?

Dziś miałem czas więc pojąłem drastyczne decyzje i wyciąłem co szło, a kamienie zamek i plastikowe części z filtra zamoczone w wodzie, wygotowałem w soli, a potem wyszorowałem,
Wyczyściłem tez filtr (kubełkowy Fluval 205) nawet rurki prowadzące do filtru :), podmieniłem 50-60 % wody
Zobaczymy co będzie, ale więcej już zrobić nie mogę, następny krok to już restart.

Wszytko było ok do czasu aż roślinki przestały rosnąć (ale nie wiem z jakiego powodu) może światło złe?
1 świetlówka Osram L18W/840 i 1 Philips TL-D 18W Aqua Relle
CO2 nie mam, ryb nie przekarmiam, jedzą co 4 dni a czasem co 7, no i mało tych rybek mam jak na ten baniak, 3 pielegnice Mekka, 2 Kosiarki, 3 glonojady i jedna Bocja.
Myślę po uporaniu się z glonami i gdy juz zarośnie mi trochę akwa zakupić jakieś rybki ale nie wiem naprawdę co, podobają mi się Mieczyki, ale jeden akwarysta który kończył studia w Japonii doradził mi jeśli nie chcę mieś problemów z parametrami wody to nie trzymać żyworódek, neonów to trzeba dużo kupić i Mekki mogą je wrąbać, Molinezję itp. mi się nie podobaja, więc co ?
A i może ktoś wie czy korzeń po jakimś czasie należy wymienić ? Bo mój juz ma 6 lat i trochę się kruszy :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-02, 09:28

OTTO, Wydaje mi się że w Twoim zbiorniku jest sporo do zrobienia :) Rośliny nie chcą rosnać jak piszesz - przyczyn może być bardzo dużo.Ale zeby coś doradzić potrzeba troszkę więcej danych odnośnie:
pojemności zbiornika
podłoża
sposobu nawożenia
No i dobrze by było gdybyś określił się mniej więcej jakbyś chciał widzieć swój zbiornik docelowo - czyli jaki miałby być ?. (roślinniak?, jakiś biotop? itd)Potem można sie zastanawiać nad obsadą ryb i dobierać do tego roślinność która poradzi sobie w Twoim akwarium.Jedno co dziś według mnie jest do wymiany a właściwie do usunięcia to zamek o którym piszesz i jakieś inne dziwne historie :). Proponuję zastąpić go ładnym korzeniem który będzie stanowił ozdobę ale też kryjówkę dla ryb. Ten który masz pomimo upływu czasu jak najbardziej może być - chyba że rozlatuje sie już w rękach to wtedy wymiana ale nie koniecznie - zbrojniki uwielbiają takie korzenie - to nieocenione źródło celulozy a także niektóre rośliny epifityczne takie jak mikrozoria czy bolbitisy doskonale rosną na takich korzeniach.
Co do oświetlenia - wymieniłbym tą świetlówkę 840 na stymulującą wzrost roślin np OSRAM FLUORA - do kupienia w normalnych sklepach z klamotami elektrycznymi (nieakwarystycznych) Philips aquarelle jak najbardziej ok. Co do ilości światła - to sie nie wypowiem bo nie wiem jaką masz wielkość zbiornika.
Będziemy działać tak żebyś za jakiś czas mógł pokazać fajny zbiornik :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-02, 13:01

Więc tak zbiornik ma 6 lat i ma 112 l, są dwa korzenie jeden duży i drugi cienki- taka strzała, myślałem o jakiejś skale ale żeby obrosła jakąś roślinką, na korzeń tez bym chciał jakąś roślinę. Były juz skalary-i już nie chce, bo wprawdzie piękne ryby ale jak juz jakaś padnie to jak się dokupi to te stara ją zabijają (pewnie za mały zbiornik), miałem żyworódek nie lubię oprócz Mieczyków, ale fajnie jakby się rozmnażały ale u mnie nigdy nie chciały.
Jakie bym chciał akwarium ? Takie z kolorowymi rybkami ale i dużo roślinności, niekoniecznej wymyślnej ale ze 3 rodzaje i żeby dobrze rosły we wrześniu byłem u hodowcy roślin akwariowych (chciałem jakąś trawę coby mi dno zarosło) sprzedał mi Sagittaria Subulata (była na żelu w pojemniku) i kazał zakupić do niej świetlówkę Osram 840 K. Powiedział że będzie rosła przy tym świetle i bez CO2, niestety roślina nie wypuściła ani jednego listka, stoi w miejscu i zaczyna żółknąć :(
W podłożu mam kulki gliniane a nawożę Macro Green Pro, i Classic oba firmy aqua art, (bez przesady z tym nawożeniem) tak więc mam 2 świetlówki 18W na 120 l, może mało ale nie wiem jak mam dołożyć kolejną świetlówkę bo pokrywa jest oryginalna, mam też odbłyśniki z foli aluminiowej.
Dla cało kształtnego wyobrażenia mojego zbiornika dodam zdjęcia, najpier jak było kiedyś a potem jak jest dziś:
Obrazek

Obrazek

Jak widac na zdjęciach z listopada z przed 3 lat było OK i nie wiem co się stało, azotany i azoty w normie, Ph około 7, nic gwałtownie w akwarium nie zmieniałem, pół roku temu walczyłem z krasnorostami, częstą podmianą wody i zieloną herbatą-wygrałem ale rośliny juz nigdy nie rosły tak jak kiedyś, więc wystarczył słabszy moment w baniaku i krasnorosty znów zaatakowały, a teraz wygląda tak- wiem żałośnie :((
Obrazek

Obrazek

Proszę o radę jak teraz postępować ? Co najpierw zrobić ?
Dokończyć walkę z krasnorostami, i potem kupić roślinki, czy ryby ?
Która wybrać rośline do tego oświetlenia ? Moczarka arg. czy kan. a może ludwigia ?
Jaka roślina pokryje mi dno ?
I co z tymi Mekkami, mogą zostać czy się ich pozbyć, żeby dobrać inne rybki, takie które będa pływać i będą widoczne :)

P.S. Świetlówkę wymienię na taką jak mi kazałeś, a czy jest dostępna w marketach budowlanych ? I jakie ma parametry żebym złej nie kupił, i czy glony zielone nie zaczną wariować gdy ją dam a roślin nie mam prawie w ogóle, no chyba że ma już teraz dokupić roślinki ?

Łoren będę się stosował do wszystkich Twoich zaleceń :) płacimy za prąd który pożera akwarium i żadnej przyjemności z tego :chytry:

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-02, 17:17

OTTO pisze:Łoren będę się stosował do wszystkich Twoich zaleceń płacimy za prąd który pożera akwarium i żadnej przyjemności z tego
Zacznijmy od tego że nie mam wiedzy absolutnej i do tego wszystkiego nie jestem nieomylny ale postaram podzielić sie z Tobą moimi doświadczeniami . Nie są one tez nie wiadomo jakie - choć akwarystyką param sie już ok 20 lat to przełom nastąpił jakieś 4-5 lat temu , efekty tego przełomu są tu http://e-akwarystyka.pl/topics24/17704.htm. Sam jeszcze nie tak dawno pytałem a pojęcia jakimi operowali koledzy były dla mnie jak język chiński ;) Jak widać dało radę - Pomimo wszystko :)
Ale do rzeczy - Zaproponuję....rewolucję w Twoim akwarium
- Restart i postawienie od nowa akwarium tak żeby wszystko miało ręce i nogi.
Ale do tego restartu trzeba sie przygotować - na spokojnie
Podłoże - proponuję najtańsze i moim zdaniem najlepsze podłoże na świecie zwykłą ziemię ogrodniczą - najtańszą z "Biedronki" bez żadnych dodatkowych nawozów ewentualnie ziemię do kaktusów i sukulentów - koszt na twoje akwarium ok 5 złotych :) można tą ziemię wzbogacić o pokruszoną glinę i dodatek czystego piasku (glina i piasek stanowią tu max 10% objętości ziemi.) Żwirek sypiemy do akwarium tak żeby uformować z niego 3-4 cm wysoki i szeroki pasek przy szybach - środek wypełniamy ziemią - warstwa ok 2-3cm i całość przysypujemy żwirkiem ok 4-5cm - podłoże gotowe.
Tło - do wymiany na jednolite najlepiej czarne :)
Ze względu na małe oświetlenie 0,32W/l na razie akwarium startowałoby jako LT - stad tez rośliny należałoby dobrać tak żeby przy tym oświetleniu dawały radę rosnąć.Gdybyś chciał nieco zwiększyć ilość oświetlenia to tu masz taki fajny patent http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=243
ale to na przyszość ;)
Roślinność - przy takim małym światełku powinny dobrze rosnąć kryptokoryny, część żabienic (np.żabienica delikatna) , bolbitisy, anubiasy , strzałka wodna, nurzańce i oczywiście mikrozoria a także mchy.Ale celując w nieco mocniejsze oświetlenie tak ok 0,5W/l możliwości się zwiększają wielokrotnie i można juz utrzymać w zasadzie prawie wszystkie rośliny - warunkiem jest oczywiście odpowiednie nawożenie. ale o tym później.najpierw podjęcie decyzji co do tego jak akwarium ma wyglądać.
Tu masz przykład takiego zbiorniczka który "popełniliśmy" ze znajomymi u mojego kolegi -
takie nieco zmodyfikowane LT ;) Jak widać surowizna jeszcze i bez tła, ale bez zamku też może wyglądać fajnie - sorki musiałem to napisać :D. Jak podejmiesz jakąś decyzję dawaj znać - zaczniemy działać -najpierw kompletowanie potrzebnych rzeczy :)Potem cała reszta
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-02, 17:44

Wiesz trochę mnie zaskoczyłeś z tym restartem, robiłem wszystko aby do tego nie doszło :)
Nie mówię że nie, ale też nie wiem czy jest to wykonalne, bo co z rybami w tym czasie ? Mam maleńkie akwarium zapasowe-20 l ale bez filtra, a co z tą ziemią ? Ona zawsze by już tam była ? co przy odmulaniu, nie wciągnie jej ? Skąd wziąć glinę ? A piasek to taki zwykły ze składu budowlanego ? Czy trzeba to wygotować, czy jakoś przygotować ?
Patent ze wzmocnieniem światła-fajny i raczej sobie poradzę bo jestem troszkę majsterkowicz i lubię takie wyzwania, poza tym cieszy mnie jak coś sam zrobię :) Ale jakie tam żarówki przychodzą zwykłe energooszczędne ?
Co ze żwirem ? Może zostać ten co jest ? Nic więcej nie trzeba dawać w podłoże ? Żadne drogie nawozy czy podkłady ? I czy można to wszystko zrobić w jedne dzień ? Mam małe dzieci i nie mogę blokować rodziny że nikt nie może wchodzić do pokoju przez cały weekend :)
Oczywiście mam nadzieję że wodę spuszczam i zostaje do ponownego zalania, bo nie chciałbym znów czekać aż mi dojrzeje, miałem już dwa razy zakładane akwarium i zawsze był problem i musiałem jeździć do zaprzyjaźnionego sklepu zoo i dawali mi wode ze swojego baniaka wystawowego.
Akwarium mam 8 lat i to będzie 3 restart i ostatni, jeśli nie wyjdzie to kupię sobie ptaszka :)
Poważnie nie mam ręki do rybek choć bardzo to kocham, ale ciągłe niepowodzenia sprawiają że jestem trochę nerwowy przy grzebaniu w baniaku i reszta domowników ma już troszkę dość mnie i tych rybek.

P.S. Czy czasem nie zaśmiecamy wątku ? Może kolega który go założył się pogniewać, może któryś z "modów" stworzy odrębny temat, gdzie będziemy opisywać to wielkie dzieło :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Jarus » 2012-01-02, 17:56

OTTO, mi nie przeszkadza że zmieniliście troszki temat :) - zawsze to czegoś się dowiem. Łoren baniak fajny (tylko te szyby... ) ale do takiego ładnego aranżu nawet 'po taniości' trzeba sporego zbiornika. A w mniejszym IMHO ciężko pogodzić dobre warunki dla ryb i ładny wygląd.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-02, 18:02

Jarus pisze:nawet 'po taniości' trzeba sporego zbiornika. A w mniejszym IMHO ciężko pogodzić dobre warunki dla ryb i ładny wygląd.
No ten akuratnie zbiornik ma wymiary 80x40x35h tak że to nie jakiś olbrzym
a fota została zrobiona "na surowo" w trakcie trwania prac ( na koniec bateria padła w aparacie) :) - taka złośliwość przedmiotów martwych ;).
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-02, 18:45

EDYTA nie zauważyłem postu powyżej...sporo pytań ale to dobrze :)Postaram sie tak odpowiedzieć żebyś nie musiał obawiać się o eksmisję ;)
OTTO pisze:nie wiem czy jest to wykonalne, bo co z rybami w tym czasie ? Mam maleńkie akwarium zapasowe-20 l
Pompka do napowietrzania i grzałka i dadzą radę - zresztą żeby dopełnić czary goryczy proponowałbym tez zmianę obsady ;) za chwilę możemy sie zastanowić jakby to mogło wyglądać.
OTTO pisze:a co z tą ziemią ? Ona zawsze by już tam była ? co przy odmulaniu, nie wciągnie jej ? Skąd wziąć glinę ? A piasek to taki zwykły ze składu budowlanego ? Czy trzeba to wygotować, czy jakoś przygotować ?
Tak - oczywiście ziemia zostaje na stałe i nie ma żadnego strachu jeśli chodzi o odmulanie - w akwarium roślinnym robi sie to delikatnie a ziemia jest zabezpieczona kilkoma cm żwirku - może pozostać ten co masz.Jesli nie bedziesz miał gliny to też sie świat nie zawali ewentualnie można kupić kilka kulek glinianych takich najtanszych i je pokruszyć.Piasek taki zwykły ze składu budowlanego czy z okolicznej budowy - dwie garsci - - nie ma potrzeby tego gotować - wystarczy przemieszać z ziemią.
OTTO pisze:Patent ze wzmocnieniem światła-fajny i raczej sobie poradzę bo jestem troszkę majsterkowicz i lubię takie wyzwania, poza tym cieszy mnie jak coś sam zrobię Ale jakie tam żarówki przychodzą zwykłe energooszczędne ?
Żarówki energooszczędne - najlepiej jakby temperatura barwowa była np 6500K -można znależć takie jak nie w sklepach to na allegro.
OTTO pisze: Nic więcej nie trzeba dawać w podłoże ? Żadne drogie nawozy czy podkłady ?
Nic więcej nie dajemy w podłoże wszystkie potrzebne składniki dostarczy nam ziemia i glina - w przyszłości można zastosować ewentualnie kulki np JBL pod bardzo wymagające rośliny ( ja stosuję pod rotalę macrandre )
OTTO pisze:czy można to wszystko zrobić w jedne dzień ?
Oczywiście ze można trzeba to tylko dobrze zorganizować i wcześniej wszystko przygotować łącznie z roślinami do nasadzeń.
OTTO pisze:Oczywiście mam nadzieję że wodę spuszczam i zostaje do ponownego zalania,

Można użyć tej wody którą masz ale nie koniecznie - masz dojrzały filtr żwiru tez nie musisz gotować - wystarczy że go wypłuczesz Użyłbym 50%wody z akwarium i reszta nowa.
OTTO pisze:Akwarium mam 8 lat i to będzie 3 restart i ostatni
W tym litrażu oczywiście :)
OTTO pisze:ciągłe niepowodzenia sprawiają że jestem trochę nerwowy przy grzebaniu w baniaku i reszta domowników ma już troszkę dość mnie i tych rybek.
No cóż pośpiech i nerwowość w akwarystyce nie jest wskazana - wiem ze z domownikami gorzej...ja tam jakoś swoich oswoiłem powoli ;)
Cała zabawa polega na dokładnym przygotowaniu wszystkiego żeby w nieskończoność nie robić poprawek - tym bardziej że - i tu ważna uwaga - przy takim akwarium jak Ci proponuję nasadzenia muszą być przemyślane bo jak rośliny sie dobrze ukorzenią a potrafią to zrobić dość szybko przy tak zasobnym podłożu to przesadzanie ich bedzie kłopotliwe i łatwo można baniak zdestabilizować. Trzeba sie też przygotować na fazę glonów która wystąpi najpewniej po około miesiącu i może trwać przez 3-5 tygodni - później zbiornik dojrzewa i wszystko się stabilizuje - to najtrudniejszy moment w akwarium trzeba go przetrwać i stosować prawidłowe nawożenie i podmiany wody .
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-02, 18:56

OK a po jakim czasie jak wszystko zrobię ( wsadzę ziemię piach, posadzę roślinki) można wrzucić rybki ? Chciałbym to zrobić którejś soboty ale najwcześniej chyba za 2-3 tygodnie, bo filtr tez jest wyczyszczony choć w wodzie w akwarium, ale jest pusty, tzn. są pozytywne bakterie (mam nadzieję ;) ).
A jakie roślinki bym musiał zakupić i ile, czy coś z tych by pozostało ? Jaka roślinka zarośnie mi dno-takie runo leśne -niskie :)
No i jaka Twoje propozycje odnośnie rybek ?
Ile tej ziemi na 112 l, jeden worek 5 kg ?
Żwirek wypłukać w kranówie ?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-02, 19:04

Dziś baniak w ciemności cały dzień, jutro chyba lepiej zaświecę, od 3 dni mam kiryski i nie są nauczone głodowania, muszę je nakarmić :)
Dodam może że baniak stoi w rogu mieszkania, gdzie nigdy słońce nie zajrzy, ale to chyba raczej dobrze no nie ?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-02, 20:15

Myślę że pomysł żeby zrobić to za 2-3 tygodnie jest bardzo dobry.
Co do roślin - jeśli chcesz mieć rośliny niskie to swiatła trzeba dołożyć. Jeśli chodzi o konkretne propozycje roślin niskich
Eleocharis parvula - rośnie pięknie choć na efekty trzeba troszkę poczekać bywa kłopotliwa na początku rośnie powoli ale jak już "załapie" to przyrasta rewelacyjnie można ją strzyc nożyczkami tworzy gęsty piękny trawnik.Trzeba wykazać trochę cierpliwości przy sadzeniu - sadzi sie po kilka "igiełek"
elatine tiandra - śliczna roślina trawnikowa - bardzo ekspansywna wymaga przycinania - w dobrych warunkach od posadzenia do utworzenia zwartego trawnika trwa to -3-4 tygodnie sadzonki sadzimy ok 2cm jedna od drugiej
pogostemon helferi - gwiazda wodna - roslinka nieco bardziej wymagająca dobrego podłoża - ja u siebie w akwarium na ziemi stosuję dodatkowo kulki JBL pod tą roslinkę - kupiłem kubek in vitro (ok 50-60 sadzonek) to mógłbyś kupić z kimś na spółkę cena za kubek ok 16 zł.
To proponowałbym jako rośliny pierwszoplanowe
Rosliny na drugi plan
Bacopa monieri - bardzo wdzięczna roślina bezproblemowa w uprawie ale wymaga bogatego podłoża ( takie bedziesz miał) i nawożenia ( o tym póżniej jak to robić żeby było dobrze i prawie za darmo :) )
hedyotis salzmanii - według mnie jedna z ładniejszych roślin akwariowych - w uprawie bajka :) rośnie rewelacyjnie - wymaga zasobnego podłoża sadziś trzeba kępę co najmniej ze 20 sadzonek
Hotonia palustris forma submesyjna - tworzy piękne niskie parasole ( przy dobrym świetle) wymaga dobrego nawożenia słupa wody
Blixa japonica - dobrze prowadzona tworzy wyższe trawniki - bywa kapryśna odchorowuje zmianę warunków - przeniesienia do innego akwarium - wymaga zasobnego podłoża i nawożenia.
mikrozoria - najlepiej rosną umocowane do korzeni(epifity) - polecałbym odmianę narow i Vindelow a także Thin Leaf i mikrozorium mini...ale to już na przyszłość
anubiasy - tu raczej małe odmiany barteri , minima.
bolbitis heudelotti.- piękna i bardzo trwała roślina przyrasta wolno wymaga dobrego nawozenia słupa wody najlepiej rośnie przymocowana do korzeni.
Plan trzeci
didiplis diandra - przepiękna roślina - przy dobrym świetle i odpowiednim nawożeniu żelazem przebarwia sie do koloru łososiowego tworzy piękne kopuły trzeba systematycznie przycinać i czasami przesadzić ale warta zachodu:)
limnofilia aromatica - Piękna roślina - wymaga dobrego podłoża i dobrego światła
Bacopa karolińska - prosta roślina w uprawie i mnie podoba się bardzo.
Ludwigia repens - rośnie w dobrych warunkach jak chwast ;)
To moje propozycje odnośnie roślin - doradzałbym kupić od lokalnych hodowców - powinieneś ich znaleźć na forum GSA - wyjdzie tanio i dobrze.Albo poszukaj giełdy akwarystycznej w swoich okolicach - sądzę że taka jest. Kupowanie w sklepie ograniczyłbym do absolutnego minimum - przynajmniej jeśli chodzi o rośliny. Jak zawiedzie wszystko to zorganizujemy paczkę z Rzeszowa ;)
Jeśli chodzi o ryby...tu juz wiekszy problem - prawdę mówiąc żadna z nich nie bedzie sie nadawała do "nowego aranżu" - pielęgnice zeżrą delikatne rosliny -zbrojniki i bocje wydrą z dna resztę - nic z tego nie bedzie...niestety.
Moja propozycja taka
Stadko razbory - borapetensis , espei, brigittae, tak z 15 sztuk
na dno ale dopiero jak sie rośliny ukorzenią po starcie ( 2-3tygodnie) stadko kiryska
a w toń wody np stadko furkatusów albo kilka sztuk promienniczki ladigesi - ogólnie dobrze by było tak dobrać obsadę żeby nie niszczyła roślin i była z jednego kontynentu - w tym przypadku azja - szeroko pojęta ;) Łączenie ryb z dwóch rożnych końców świata do mnie nie przemawia - trzeba tez wziąć pod uwagę zapewnienie wszystkim optymalnych warunków - temperatura , Ph , twardość wody itp.
OTTO pisze:Ile tej ziemi na 112 l, jeden worek 5 kg ?
myslę że jeszcze zostanie z takiego worka :)
OTTO pisze:Żwirek wypłukać w kranówie ?
jasne - ja tak zawsze robię i nic sie nie dzieje .
CDN :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-02, 21:16

No właśnie rybki to nie taki problem, bo w tak pięknej scenerii nawet stary trampek by dobrze wyglądał, problem tą scenerię stworzyć :niepewny:
Blixe Japonice już miałem i stała w miejscu a potem oschła, ona raczej potrzebuje CO2, co do reszty roślin to gdybym miał kupować w sklepach akwarystycznych to bym zbankrutował ale nie na roślinach tylko na paliwie, wiesz pewnie dobrze jak to wygląda, zajeżdżasz pytasz i pan mówi żeby przyjechać za 3 dni, potem za tydzień potem jeszcze, a potem powie Ci że to Ci i tak nie będzie rosło itp. a to dopiero jedna roślina, a trochę ich wymieniłeś ;) wydaje mi się trochę może nawet za dużo ? No bo przecież one kiedyś zaczną rosnąć (mam nadzieję) i zapchają baniak, wiem że można wycinać ale będą duuuże i nie wiem czy będzie to dobrze wyglądać, nie wiem czy mnie rozumiesz fajnie jest gdy jest dużo małych różnych ale jak się rozrosną nie są już tak piękne.
Czy może ja mam sobie wybrać któreś z tych co mi zaproponowałeś, czy raczej trzeba po kilka w każdym planie ?
Kurcze obkuty jesteś a ja nawet nie wiem jak te rośliny wyglądają, muszę pogrzebać w internecie :oczami:
A czy pamiętasz że ja nie mam CO2 :hyhy:

Co do Razbory to miałem kiedyś Klinową fajne rybki i takie pocieszne, co do tych kolejnych które zaproponowałeś to też mi się podoba, naprawdę ciekawe, mam już trochę dość pielęgnic, bo chowają się pod korzeniem tyle z nich jest :zdegustowany:
Właśnie stadko to jest to co będzie się podobało nie tylko mi ale i żonie, no i dzieciakom zwłaszcza 1,5 rocznemu synowi który stoi wpatrzony a tu raz na godzinę któraś się raczy wyłonić, no i kolorowo będzie, tylko.....
Gdzie zdobyć takie rybki, sklepy handluję tym na co jest zbyt, czyli skalary, gubiki, molinezje, no welonki dla tych sadystów co trzymają to w słoikach (między innymi moja szwagierka-ma bojownika w 2 l słoiku) ale odbiegłem od tematu :rotfl:

Cięzko będzie więc ze zdobyciem roślin, ale poszukam coś w necie, może będzie okolicy, jednak napisz mi czy mam szukać wszystkich roślin czy za każdego plany po jednaj, no może dwie ?
Pozdrawiam. ;)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-02, 22:42

Większość tych roślin ma trochę wyższe wymagania niż przysłowiowa kryptokoryna stąd konieczność nawożenia ale załatwimy to przy pomocy soli które kupisz za grosze i roczny koszt nawożenia makro w Twoim zbiorniku nie powinien przekroczyć 20-30złotych CO2 na początek zastąpimy Carbo w płynie - po ustabilizowaniu akwarium koszt miesięczny to ok 10zł a jak już dojdziesz do wniosku że warto - to pomyślimy o zakupie zestawu CO2 ;) Na razie jednak trzeba myślec o tym co najważniejsze na start - czyli o zakombinowaniu jakiegoś korzonka (choć niekoniecznie) i uruchomieniu oświetlenia - roślinki o ile faktycznie nie uda Ci sie znaleźć na miejscu ludzi którzy by chcieli coś tanio sprzedać to ja uruchomię swoje kontakty u mnie we wsi ;) bo paru nas tu jest na rubierzach RP :oczami: Z mojej wsi do Katowic jeżdżą PKS-y i kolej żelazna więc z transportem jakoś sie dogadamy :)
Co do ilości roślin - różne są szkoły i każdy ma rację co do ilości gatunków - można mieć dwa czy trzy gatunki roślin i bedą wyglądały super ale można mieć 30 i też będą wyglądały rewelacyjnie - każdy ma jakaś własną koncepcję . Ja jestem zwolennikiem całej ferii barw w akwarium - tak mi sie podoba i już :) Dlatego proponuję większą ilość gatunków - w Twoim przypadku ze względu na brak miejsca nie będą to wszystkie gatunki które wymieniłem - zostawiam Ci pole manewru ;) jednak większość z nich widziałbym w Twoim akwarium.
OTTO pisze:Cięzko będzie więc ze zdobyciem roślin, ale poszukam coś w necie, może będzie okolicy, jednak napisz mi czy mam szukać wszystkich roślin czy za każdego plany po jednaj, no może dwie ?
- Wiesz szukać możesz większej ilości - wszystkiego i tak nie dostaniesz ot tak po prostu - z czasem dostaniesz i dosadzisz.
Co do zakupu ryb - czasu jest jeszcze sporo bo de facto ok 5-6tygodni od teraz więc tez można sie przejechać do jakiegoś szanującego się sklepu i zamówić takie ryby - Dobry sprzedawca powinien zrealizować Twoje zamówienie do 2 tygodni - ja u siebie na ryby czekam max tydzień. i mam jakie chcę a jeśli to zamówienie faktycznie zupełnie odjechane typu przylga chińska to dają rade w trzy tygodnie :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

ODPOWIEDZ