Akwarum OTTO.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: marthinez » 2012-01-10, 19:05

OTTO pisze:A czy wypowiesz się w tej kwasji ?
OTTO napisał/a:
I jak proponujecie je rozmieścić, najwięcej Kelvinów na tył i im bliżej przedniej szyby tym mniej ?
Według mnie popróbuj z różnymi ustawieniami i zostaw takie jakie wydaje ci się najbardziej optymalne.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-10, 20:31

Jakbym miał cokolwiek proponować to 10000K dałbym na przód akwarium w strefie pływania ryb - to światło podciągnie troszkę ich kolory - ale tak jak
marthinez pisze:popróbuj z różnymi ustawieniami i zostaw takie jakie wydaje ci się najbardziej optymalne.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-10, 21:39

Ok,dziś przeprowadziliśmy próby i świetlówka 18 W świeci bez problemu- i mrugania na elektronice ze świetlówki energooszczędnej 21 watowej, tak więc potrzebujemy jeszcze 2 zepsute świetlówki enerogo......
Dodatkowo dowiedziałem się b. wiele o świetlówkach od fizyka który akurat przyszedł do kolegi, mianowicie muszą one np. na halach produkcyjnych montowane być w kompletach po min. 2 szt. Z tego względu aby zagłuszały między sobą drgania które wytwarzają, były bowiem przypadki w taka w pojedynkę podczas drgań zgrała się z drganiami obracającej się szlifierki i wydawało się że szlifierka stoi w miejscu a ktoś miał nauszniki, nie słyszał szlifierki złapał się takiej szlifierki ręką.
Dodatkowo w Egipcie przeprowadzili eksperyment i w nocy na plaży biegali w samych kąpielówkach (było +3 st.) i nad ranem okazało się że są opaleni, ponieważ opaliły ich promienie ultrafioletowe.
To tak na marginesie ;)

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-16, 22:03

Kurcze czas leci i musiałbym się zaopatrzyć pomału w potrzebne materiały do restartu, no nie ?
Robercie co Ty na to abym kupił już:
- ziemię-mówisz zwykła ziemia kwiatowa, może zawierać torf ?
- CO2 w płynie
- kuli gliniane z nawozem do pokruszenia
- paski do mierzenia parametrów wody
- nawóz na razie wystarczy ten ? http://www.zoologiczny.sklep.pl/Aqua_Ar ... _32___5820
A jak tam Twój pomysł na aranżację mojego baniaka masz już jakiś szkic ?
Ewentualnie jakie rośliny miały by się w nim znaleźć ? :hyhy:

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-17, 16:47

Witam :) po przerwie. najpierw szybkie odpowiedzi na pytania

- ziemię-mówisz zwykła ziemia kwiatowa, może zawierać torf ? może zawierać torf - bedzie nam troszke zakwaszać wodę i to jest jak najbardziej pożądane.
- CO2 w płynie - koniecznie
- kuli gliniane z nawozem do pokruszenia - ja muszę jeszcze pokopać u siebie w piwnicy może znajdę jeszcze glinę - to przy wysyłce bym ci jej trochę wrzucił
- paski do mierzenia parametrów wody ...jak sie już uparłeś na paski to będą paski ;)
- nawóz na razie wystarczy ten ? http://www.zoologiczny.sk...25_46_32___5820 - nawozu żadnego nie kupuj - wyślę Ci gotowe odmierzone sole - rozrobisz sobie je tylko w wodzie demineralizowanej - to groszowe historie - za ten nawóz lepiej kupić jakąś ciekawą rośline albo rybki :)
Myślę ze transport do Ciebie szykowalibyśmy na pierwszą połowę przyszłego tygodnia najdalej środa szczegóły jeszcze omówimy na PW
Mam troszke zapóźnienia ale już sie wszystko mi prostuje
Próbowałem taki projekt ( zabrzmiało dumnie :D) zrobić zaraz go wkleję
Jak coś nie jasne a myślę że wiele rzeczy tu bedzie nie jasnych to pytaj
P.S
Zrobiłem córci małe akwarium dla krewetek i kardynałków bo mnie katowała - stwierdziła że to tak nie będzie żebym jak miał takie duże a ona wcale :D jak chcesz możesz tu rzucić okiem http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=13234
Porobię dziś zdjęcia korzenne to wrzuce coś - może się na któryś zdecydujesz
Poszukałem w składziku ale z takich małych znalazłem takie coś
Wersja uboższa i wzbogacona
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-17, 18:43

OTTO pisze:- nawóz na razie wystarczy ten ? http://www.zoologiczny.sk...25_46_32___5820
Ale ja mam ten nawóz cały, kilka psiknięć zrobiłem ;)
Robert nie ma pośpiechu jak się wyrobisz to będzie, ja dziś będę zamawiał węgiel w płynie itp. więc będę to miał gdzieś na poniedziałek wtorek.
Na sobotę planujemy zrobić z oświetleniem, troszkę nam zeszło ze zdobyciem niepotrzebnych energooszczednych świetlówek-na części
Co do korzenia to podoba mi się zwłaszcza jeśli obrośnie mchem, tylko chciałbym mieć jeszcze ten swój co mam:
Obrazek

Obrazek

Może nie jest za piękny ale jest dobrą kryjówką dla ryb, więc nie wiem czy się oba pomieszczą, chyba że zrezygnują z kamienia-skały ?

Co do planu akwarium to rozumiem że dany kolor, będzie zarośnięty przez konkretną roślinę, tzn. obsadzony a czy zarośnie to się okaże ;)
A roślinki wpisałeś takie jakie dasz radę zdobyć czy ? Czy jakie byś widział i będę misiał gdzieś je poszukiwać ? Będę też chciał się pozbyć nurzańca, bo rośnie jak pokrzywy i potem trzeba rewolucję w baniaku robić żeby go wytargać :kwasny:
Mam już siatkę na tylną szybę, co byś polecił mi na żywe tło, bo koledzy w innym temacie uradzili że Wgłębka będzie OK ?

Acha córka koleżanki pracująca w laboratorium wodociągów, zdecydowania twierdzi że mamy w kranie miękką wodę.
a co proponujesz do zbicia Ph ? Coś chemicznego ?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-17, 18:45

P.S. Oczywiście gratuluję córce krewetkarium, ja też !!! ja też !!! ja tez chcę takie !!!!!!!
P.S. miałem w planach jak już się wszystko przymnie i rozrośnie zakup kilku sztuk krewetek ;)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-17, 19:24

OTTO pisze: korzeń chciałbym mieć jeszcze ten swój co mam:
Nie widzę przeszkód - zrezygnowałbym z tego kamienia.
OTTO pisze:Co do planu akwarium to rozumiem że dany kolor, będzie zarośnięty przez konkretną roślinę, tzn. obsadzony a czy zarośnie to się okaże
zarośnie zarosnie - jak wszystko zrobisz według naszych wspólnych ustaleń :)
OTTO pisze:A roślinki wpisałeś takie jakie dasz radę zdobyć czy ? Czy jakie byś widział i będę misiał gdzieś je poszukiwać
Wiekszość powinienem mieć - na razie nie mam wieści co do heterantery paskowanej , limnofilli aromatiki i kryptokoryny ale może kupię na giełdzie w najbliższą niedzielę. Jak nie uda się nam zdobyć całości roślin to obsadzisz wg planu a resztę powoli trzeba będzie zdobyć i dosadzisz później :)
OTTO pisze:Będę też chciał się pozbyć nurzańca, bo rośnie jak pokrzywy i potem trzeba rewolucję w baniaku robić żeby go wytargać
Słuszna decyzja
OTTO pisze:Mam już siatkę na tylną szybę, co byś polecił mi na żywe tło, bo koledzy w innym temacie uradzili że Wgłębka będzie OK ?
Ciekawe jak ci koledzy by tą wgłębke do tej siatki mocowali .... takie pytanie retoryczne ;) - zdecydowanie odradzam wgłębka jak sie rozrasta to sie odłamuje i cały czas krąży po akwarium. Jeśli juz to np weping moss np Prawdę mówiąc siatkę z mchami zastosowałbym na niewielkiej części a nawet mówiąc szczerze odpuściłbym od tego tematu - ponieważ na trzecim planie bedą rośliny wysokie które będą nam zasłaniać mchy - tak ze teraz decyzja po Twojej stronie - albo mchy na tylnej ścianie albo rośliny trzeciego planu i tło czarne . Mchy można naszczepić na korzeniu..:)
OTTO pisze:Acha córka koleżanki pracująca w laboratorium wodociągów, zdecydowania twierdzi że mamy w kranie miękką wodę.
a co proponujesz do zbicia Ph ? Coś chemicznego ?
Jak Ph wysokie to zawartość soli Mg i Ca jest wysokie i woda jest zasadowa a tym samym twarda ( jak na warunki akwariowe)
Do zbicia Ph można używać kationitów , kwasów , albo wody RO - na początek nic z tym nie musimy robić dopóki nie będziesz instalował CO2.
Co do nawożenia - nie mam dobrych doświadczeń z nawożeniem gotowcami - ja proponuję nawożenie solami - o niebo skuteczniejsze - jak zechcesz lać ten co masz to musi ci w tym pomóc ktoś kto czegoś takiego używa :) Można go też komuś odsprzedać ewentualnie jak będziesz zadowolony z nowego nawożenia - za uzyskaną w ten sposób gotówkę będziesz nawoził blisko rok :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-17, 21:08

Łoren pisze: zrezygnowałbym z tego kamienia.
I tak chyba zrobię.
Łoren pisze: a resztę powoli trzeba będzie zdobyć i dosadzisz później
Nie od razu Rzym zbudowano, jeśli roślinki będą rosły a co za tym idzie mój uśmiech na twarzy to z chęcią bede organizował dosadzał :P
Łoren pisze: Prawdę mówiąc siatkę z mchami zastosowałbym na niewielkiej części a nawet mówiąc szczerze odpuściłbym od tego tematu - ponieważ na trzecim planie bedą rośliny wysokie które będą nam zasłaniać mchy - tak ze teraz decyzja po Twojej stronie
Siatkę juz mam ole kokosów nie kosztowała, może na razie jej nie dam, zobaczę ile będę miał roślin na tyle i jak będą się prezentować, jesli będzie ok to jej nie dam, zawsze mogę ja potem dołożyć i coś tam zaszczepić :oczami:
Łoren pisze:Jak Ph wysokie
No dziś mierzyłem z krany i albo mnie ten 5 letni test cygani albo mamy 7,5 w kranie, zresztą podobnie jest w baniaku, więc testy muszę obowiązkowo zakupić.
Łoren pisze:Do zbicia Ph można używać kationitów , kwasów , albo wody RO - na początek nic z tym nie musimy robić dopóki nie będziesz instalował CO2.
Dobrze rozumiem ? Ph 7,5-8 nie przeszkadza nam ???
Niektórym roślinom na pewno to nie pasuje :zdziwko:
Co do wysyłki to, w Katowicach autobus (bo o PKSe mówiłeś) musiałby być najwcześniej o 15:00 bo dworzec mamy rozebrany pół miasta rozkopane a pracę kończę o 14 i muszę dotrzeć na miejsce.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-17, 21:11

Łoren pisze: tło czarne
No właśnie czarne czy niebieskie, czy czarne z czasem nie wyblaknie i z czego by je zrobic ?

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Akwarybka » 2012-01-17, 22:11

OTTO pisze:Dobrze rozumiem ? Ph 7,5-8 nie przeszkadza nam ???
Niektórym roślinom na pewno to nie pasuje :zdziwko:


Przeszkadza jedynie w rozpuszczaniu CO2. 98% roślin wysokie pH samo w sobie nie szkodzi (za to niskie jak najbardziej).

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-18, 06:03

Więc czy jest sens kupować testy do pomiarów Ph ?

No chyba że ze względu na to że glony lubią wyższe Ph, przyda się więc do walki z nimi.

W testach paskowych skala pomiaru zaczyna się od 6,4 (a kończy na 9) czy to wystarcza czy Ph może spadać niżej.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-18, 07:54

OTTO pisze:Więc czy jest sens kupować testy do pomiarów Ph ?
Jeśli planujesz zakup instalacji CO2 to tak jeśli nie to na razie nie.
Walka z glonami w naszym przypadku będzie prowadzona przy pomocy zbilansowanego nawożenia i podmian wody - przeciw glonowo działa także węgiel w płynie.Wszytko sprowadza się do tego żebyśmy zapewnili roślinom jak najlepsze warunki wzrostu - jeśli tak się stanie to glony nie będą miały szans na przetrwanie. Nie znaczy to że glonów nie będzie w ogóle - na nie też trzeba sie przygotować - z bardzo wysokim prawdopodobieństwem wystąpią ok 4-5 tygodnia po starcie akwarium i będziemy z nimi walczyć przez ok 4 tygodnie. Potem następuje stabilizacja akwarium i zaczyna się proces dojrzewania zbiornika.W tym trudnym okresie trzeba szczególnie dbać o regularne podmiany wody ( 1-9 tydzień) i na bieżąco sprawdzać parametry wody(NO3 i PO4) żeby nie narobić bałaganu.Stąd potrzeba posiadania testów - po ustabilizowaniu będą nam one praktycznie potrzebne tylko wtedy kiedy zauważymy jakieś gwałtowne zmiany - pojawienie sie glonów itp.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-18, 16:19

Ok napisz mi jeszcze co ile będę robić podmiany i w jakie ilości, do podmian mam mieć odstaną wodę ? Teraz tak robię że mam odstaną 2-3 czasem 5 dni, ale kiedyś lałem kranówkę bo dodawałem uzdatniacz, ale szkoda kasy i im mniej chemii tym lepiej no nie ?

Musisz mi jeszcze udzielić wskazówek co do sadzenia, czy sadzić w samym żwirze, czy zakopać głębiej do ziemi ?

Co do transportu to bedzie chyba problem, bo z Rzeszowa przyjeżdżają tylko dwa PKSy i to porannych godzinach. Chyba że pociągiem, albo kurcze nie wiem kurierem ? Sam nie wiem hm.....

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-18, 16:20

Łoren pisze:Jeśli planujesz zakup instalacji CO2 to tak jeśli nie to na razie nie.
Nie planuję :)

A z czego by zrobic tło ? Lepiej jakby było matowe no nie ?

ODPOWIEDZ