Akwarum OTTO.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-23, 21:55

Prosze o zerknięcie i zabranie głosu :)
http://e-akwarystyka.pl/topics4/18006.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-24, 17:55

Z racji tego że jutro jest sobota-podmiana, a ja wybieram się do Rzeszowa i zostałem zaproszony na kawę do Łorena to podmianę robię dziś :) i mam same dobre wieści :)

Testy:
Ph- 7,4 kropelki i 7,2 test paskowy
NO3 - 20 kropelki i 25 test paskowy :) nareszcie
Po4 bez zmian 1,5

Obecnie nawożę:

NO3 -7 ml
KCL- 7 ml
PO4 -1 ml
Mg - 1 ml
Carbo - 5 ml
Mikro -3 ml

Zmieniamy coś Robert ?

Z dobrych wiadomości to jeszcze taka że Eleocharis ruszyło, są nowe zielone igiełki, nie wiem czy ma to coś wspólnego ale w tym samym czasie żwirek wokół tej rośliny zrobił się ciemno-żółty ?
Blixa Japonica mimo iż jest ciemno żółta w środku ma świeże zielone listki :rotfl:

Jedynie Hetheranthera jest brzydka, liście w dolnych partiach tracą barwę a te wyżej końcówki liści, mimo to roślina wypuszcza nowe listki na szczytach ale nie wiem czy będzie ona u mnie kiedyś piękna-gęsta aby zasłonić rurki filtra i grzałkę ?

Didek już ma dosyć więc ucinam co nowe i sadzę. :)

Glony na czołowej szybie prawie na całej ale bez tragedii, ryby jeszcze widać ;)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-02-24, 18:32

NO3 można obniżyć o 1ml mikro zwiększamy o 1ml. A tak w ogóle to chyba zaczniemy teraz nowy temat o nawożeniu akwarium bo "nasze" 1 ml nikomu nic nie mówi - zaczniemy sie posługiwać normalnymi wielkościami czyli mg/l tygodniowo - coby i inni ową wiedzę "tajemną" powzięli :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-24, 19:24

No i niestety, akwarium zdemolowane, musiałem wszystko wyciągnąć, korzenie i kokos, żeby złapać Bocję, pojedzie w inny rejon Polski, a za nią trafią Krewetki :)

P.S. Okazało się że tylna szyba również zagloniona.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-25, 06:22

Robert w nocy bocja............
uciekła, więc przyjadę bez niej :/

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-02-25, 21:18

No to spotkanie " na szczycie" mamy za sobą :). Było mi niezmiernie miło gościć u siebie Tomka i jego bardzo sympatyczną żonę Agnieszkę i w tym miejscu chciałbym bardzo podziękować za mile spędzony wspólnie czas :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-26, 00:03

A my jesteśmy zachwyceni Waszą gościnnością, (pyszny obiadek;) )
Dzięki za wszystko, za spędzony czas w "moim interesie", roślinki,krewetki, nawozy, żarełko dla pupilów, no i ponawiamy zaproszenie do nas.
Obiecuję że będą śląskie kluski, rolada i oczywiście modro kapusta :)

P.S. Krewetki już pedałują :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Dasti » 2012-02-26, 15:38

No brawo !. Ładnie wyglądacie razem ;) . A gdzie się ukryły Wasze lepsze połówki :) . A tak na poważnie to chciałem zapytać Otto jaki stosujesz nawóz mikro. Pozdrawiam. :oczami:

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-26, 15:42

Dasti pisze: Otto jaki stosujesz nawóz mikro
Ooo ja to laik jestem na razie, i boję się cokolwiek komuś doradzać, ale ja leję 4 ml na dobę wieczorem :)

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Dasti » 2012-02-26, 16:21

Ok. OTTO ale czego ?.Innymi słowy co pisze na butelce , czy opakowaniu. Chyba że to jest jakiś specyfik w proszku ,lub robiony ''własnoręcznie''.Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-26, 16:25

Dasti pisze: Chyba że to jest jakiś specyfik w proszku ,lub robiony ''własnoręcznie''.
Dokładnie ja mam koncentrat rozrobiony w wodzie destylowanej, a te gotowe ze sklepów ZOO to różnie bywa,tak na prawdę to nie wiec ile i czego lejesz ;)

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-26, 16:56

Robert Twoje roślinki obsiadły namiętnie wszystkie Otoski i Krewetki ;)
Natomiast resztę roślin dałem ogłoszenie że oddam na GSA i przyjechał pan, dał mi za nie dwa bycze Kiryski Złote i około 8 krewetek malutkich :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-02-26, 20:54

Tak więc zaczynamy kolejną radosną część w której będziemy maglować nawożenie roślin - czyli jak to zrobić dobrze , skutecznie i nie zapłacić za to dużych pieniędzy.
Nawożenie roślin za pomocą soli
Żeby nawożenie stosować skutecznie oprócz wyliczeń stężeń za pomocą kalkulatora chciałbym przybliżyć mechanizmy działania takiego nawożenia - czyli odpowiedzieć na podstawowe pytanie - po co nawozimy rośliny i co się z tym wiąże - jeśli zrozumiemy mechanizm jak to funkcjonuje bedzie nam o wiele łatwiej prowadzić nawożenie zbiornika . Nie jest to wielką sztuką ale trzeba "załapać" o co w tym chodzi. Wykorzystuję tu fragment mojego artykułu który jest w trakcie przygotowania i który mam nadzieję uda mi sie wam wkrótce w całości zaprezentować - a nuż uda się czegoś dowiedzieć choć Ameryki zapewne nie odkryję :)
Temat oczywiście jest bardzo szeroki nie sposób opisać wszystkie warianty i kombinacje zwiazane z funkcjonowaniem kazdego akwarium ponieważ każde akwarium jest inne i stanowi niepowtarzalne środowisko wodne.Mają na to wpływ rożne czynniki – począwszy od zastosowanego podłoża ( wieksze lub mniejsze własciwosci buforowe , zasobność w składniki mineralne), ilości i gatunków rośli i ryb( rośliny i ryby zwiększają swoja masę) ,oświetlenia ( które po jakimś czasie zmienia swoje własciwosci) , filtracji – która nigdy nie jest taka sama, temperatury które rosną sezonowo np. powyzej oczekiwanej latem - ,po zmiany parametrów wody w ujęciach z których ją czerpiemy duże ilości opadów , wiosenne roztopy itd. ..Jak widać zmiennych jest dużo…kombinacji tych wszystkich czynników można liczyć w setki tysięcy więc każdy zbiornik i jego nawożenie muszą być ustalane indywidualnie no i trochę na wyczucie.Nawożenie roślin więc nie jest wielkością stała i utrafienie w pewnym momencie w to własciwe nie zagwarantuje nikomu trwałego sukcesu – kiedyś ta formuła się wyczerpie pomimo nawet bardzo skrupulatnego nawożenia i utrzymywania własciwych parametrw wody.
Czemu służy nawozenie roślin
Najogólniej nawozimy po to żeby poprawić kondycję roślin ale też po to aby zwalczać glony. Dlaczego tak się dzieje? Rośliny ( a więc i glony) potrzebują niezbędnych substancji mineralnych do swojego prawidłowego wzrostu . Musimy wieć zapewnić roslinom własciwe warunki dla ich rozwoju co wpływa hamująco na rozwój glonów. Dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak z powodu sukcesywnego pobierania składników odżywczych przez rośliny, a co za tym idzie, także wydzielanie przez będace w dobrej kondycji rośliny substancji , które hamują rozwój glonów . Takie zjawisko nazywa się alleopatią . Tak więc pierwsza podstawowa zasada nawożenia – nie bójmy się ataku glonów spowodowanych przenawożeniem – bo to nie jest prawda że glony biora się z nadmiarów – glony pojawiająś w wyniku skumulowania kilku czynników w tym pierwszym jest słaba kondycja roślin wynikająca z niedoborów substancji odżywczych . Rośliny które mają nawozów pod dostatkiem produkują w wyniku fotosyntezy wiecej substancji odrzywczych niż jest im potrzebne do utrzymania się przy życiu i sa one wykorzystywane do przyrostów , ale także na wytwarzanie substancji które są niezbędne do obrony (choćby przed glonami) a także do symbiozy z innymi roślinami. Kolejna sprawa która się wiąże z prawidłową kondycją roślin wyższych to transport tlenu pochodzącego z fotosyntezy do korzeni co wspomaga prace bakteri tlenowych.Te z kolei wspomagają przemianę materii w podłożu dostarczając roślinom nawozy w przyswajalnej dla nich postaci .Rosliny mogą wtedy także wytwarzać substancjie hamujące wzrost innych roślin ( w tym także glonów). Kiedy kondycja rośliny jest słaba emitowanie wymienionych wyżej substancji ustaje roślina staje się bezbronna i zaczynają się problemy z glonami.Można zaobserwować czarniejące , gnijące korzenie w strefach beztlenowych , powierzchniowe gnicie czesci roślin, co dostarcza glonom tzw „organicznego węgla” tzw DOC który emitowany jest do wody własnie z powierzchni roslin. Tak więc priorytetową sprawą jest poprawa kondycji roślin i na tym będziemy się skupiać a nie walką z glonami które przy sprzyjających warunkach do prawidlowego rozwoju roślin tą walkę przegrają.
Stosować będziemy do tego nawożenia podstawowe sole takie jak KNO3 , K2SO4 i/lub KCl , Mgso4, KH2PO4 i omówimy nawożenie mikro-elementowe przy pomocy taniego nawozu ogrodniczego jakim jest Mikro + intermagu
Zapraszam do odwiedzenia mojego artykułu poświęconego w dużej mierze nawożeniu w akwariach HT http://e-akwarystyka.pl/topics3/18038.htm
Ostatnio zmieniony 2012-02-27, 22:50 przez Łoren, łącznie zmieniany 2 razy.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-02-26, 21:12

Robert pozwolisz że zadam pytanie, mam nadzieję że sensowne ;)
Łoren pisze:Dzieje się tak z powodu sukcesywnego pobieranych składników odżywczych przez rośliny a co za tym idzie także wydzielanie przez będace w dobrej kondycji rośliny substancji które hamują rozwój glonów
Czy te substancje obronne chronią przed powstawaniem glonów tylko na samych roślinach czy generalnie hamują wzrost glonów w zbiorniku, również na szybach kamieniach itp. ?

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Morter » 2012-02-26, 21:22

chciałem prosić o wydzielenie tego wątku, ale skoro ma powstać osobny artykuł, to ze zniecierpliwieniem będę oczekiwał jego pojawienia się. Już z tych fragmentów można się sporo nauczyć.

swoją drogą fajnie, kiedy użytkownicy forum spotykają się w rzeczywistości.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

ODPOWIEDZ