Akwarum OTTO.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-03-14, 22:46

Tomek...podoba Ci się Twoje akwarium?
Bo mnie się podoba - gratuluję - i cieszę się że Ci się udało :)
Jak rozumiem..ptaszka nie kupujesz? ;)
P.S Myślę ze na pierwszej stronie naszego wątku mógłbyś edytować swojego posta wstawić zdjęcie jak wyglądało na początku i teraz :) A cała reszta to historia która opowiada o tym jak to zrobiłeś :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-03-15, 06:10

Łoren pisze:Tomek...podoba Ci się Twoje akwarium?
Ja po prostu jestem szczęśliwy, gdy widzę jak roślinki przybieraja jaskrawe barwy w chwili gdy za oknem jest szaro i buro.
A faktem że "osiągnęliśmy" sukces jest to że osoby które kręciły głową i nie dowierzały, ba może nawet próbowały zasiac we mnie ziarnko niepewności, siedzą teraz z nosami przy przedniej szybie więcej niż ja, a karmienie ryb przejęła żona :) 2 letni synek codziennie przynosi żonie klucz od szafki i karwią rybki :)
Więc jest Robercie tak jak mi życzyłeś, i po raz kolejny chylę czoła przed twoim obyciem w temacie a jeszcze bardziej przed chęcią pomocy :modli:

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Morter » 2012-03-15, 09:45

naprawdę kawał dobrej roboty wykonaliście. już jest naprawdę ładnie a jak rośliny się porozrastają, zakryją grzałkę, filtr i w ogóle przejmą zupełnie kontrole nad zbiornikiem to w ogóle może być wypas :)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: m@ciek » 2012-03-15, 14:09

Tomku nie ukrywam, że troszkę Ci zazdroszczę widocznych zmian... :)
Przypomnij proszę jakiego używasz nawozu mikro?

I pytanie do Roberta.
Czy dozowanie gotowego mikro (ja mam ProFito EasyLife) należy dozować w takich ilościach aby osiągnąć zakładany poziom żelaza (np. 0,1 mg/l) czy dozować według zalecanej przez producenta dawki (mniej), a żelazo podnosić osobnym nawozem?

Poza tym fajnie byłoby jakbyś przybliżył wszystkim co kryje się pod podawanymi dawkami poszczególnych nawozów (np. ileś ml jednego podnosi stężenie np. potasu o ileś tam mg/l). Z taką "legendą" będziemy mogli dokładnie prześledzić cały eksperyment. Tym bardziej ciekawy, że bez CO2...

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-03-15, 16:55

m@ciek pisze:Przypomnij proszę jakiego używasz nawozu mikro?
To pytanie do Roberta, bo to On mnie zaopatruje w nawozy :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Morter » 2012-03-15, 17:08

z tego co kojarzę, to Robert poleca mikro z intermagu - koncentrat nawozu mikro
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: marthinez » 2012-03-15, 17:20

m@ciek pisze:I pytanie do Roberta.
Czy dozowanie gotowego mikro (ja mam ProFito EasyLife) należy dozować w takich ilościach aby osiągnąć zakładany poziom żelaza (np. 0,1 mg/l) czy dozować według zalecanej przez producenta dawki (mniej), a żelazo podnosić osobnym nawozem?
Co prawda pytanie nie do mnie i nie odpowiem Ci na nie wprost, ale z dozowaniem mikro jest róznie w zależnosci jaka metodę preferujesz.
Zobacz ten kalkulator: http://calc.petalphile.com/pl/
Jest on o tyle fajny, że pozwala wyliczyć stężenie róznych gotowych, akwarystycznych nawozów mikro, makro i dobrać dawkę do poszczególnej metody prowadzenia akwarium.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-03-15, 17:45

marthinez pisze:Zobacz ten kalkulator: http://calc.petalphile.com/pl/
Bardzo fajne i sprytne, tylko że ja podaję różne ilości zależnie od tego jak stabilizuje się zbiornik, a te wartości z kalkulatora są chyba podane docelowe ;)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-03-15, 18:51

Jest jeszcze jeden kalkulator w nowej odsłonie kolegi zulixa zaktualizowany chyba dwa czy trzy dni temu który ma nową zakładkę "podstawowe" z uproszczoną funkcją liczenia - wpisujemy ile czego chcemy mieć w akwarium a aklulator nam liczy :) proste jak budowa cepa :) a poza tym posiada również funkcję liczenia zawartości "cukru w cukrze" czyli ile jest nawozu w nawozie i jak zwiększają się stężenia stosując nawozy firmowe . Polecam http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445
Co do nawożenia w akwarium Tomka to liczone to było tak o ile dobrze pamiętam
Azotany ok 15mg/l
Fosforany ok 1,0mg/l
Potas (stosujemy KCl) na poziomie ok 20mg/l
magnez na poziomie ok 3mg/l
Wszystko to liczone tak aby każdego z roztworów dawać po 5ml dziennie na 100l akwarium.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-03-15, 21:21

Łoren pisze:Wszystko to liczone tak aby każdego z roztworów dawać po 5ml dziennie na 100l akwarium.
Nie chcę mieszać ale Mg, Po4 nigdy nie było podawana w takich ilościach,ale 1-2 ml/dobę :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-03-16, 06:45

OTTO pisze:Nie chcę mieszać ale Mg, Po4 nigdy nie było podawana w takich ilościach,ale 1-2 ml/dobę
Dokładnie tak - okazało sie że nie ma takiej potrzeby ponieważ bez CO2 rośliny aż tyle nie zużywają a wszystko było liczone pod akwarium HT posiadające nawożenie CO2. Wynika z tego że da sie takie akwarium poprowadzić bez dwutlenku wegla ( z suplementacja węgla w płynie) , z nawożeniem solami w nieco mniejszej ilości niż to wynika z kalkulatora . Do tej pory pisałeś tylko, że podajesz np 2 ml czegoś tam - teraz ktoś kto zechce sobie policzyć będzie wiedział ile tak naprawdę dozowaliśmy w mg/l . Będę musiał chyba w chwili wolnego czasu usiąść i przeliczyć to dawkowanie od startu własnie w przeliczeniu na mg/l tygodniowo coby dla potomnych zostało. A nuż ktoś zechce z takim akwarium poeskperymentować :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-03-16, 17:35

Właśnie, tak na prawdę to ten wątek udowadnia że można stworzyć piękne akwarium a do tego bez CO2 z dodawaniem soli, ale ciężko dowiedzieć się jak to zrobić-konkretnie o nawożenie mi chodzi :)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: marthinez » 2012-03-16, 21:06

Nie jest ciężko tylko nie chce się szukać. ;p

Akwarium roślinne bez co2 nawozimy całkiem podobnie tyle tylko, ze stosujemy mniejsze nawożenie.
W sumie jakbyś dołożył co2 to wystarczyło by zwiększyć dawki i też wszystko było by ok.

Wystarczy przestrzegac podstwowych zasad startu takiego akwarium i wszystko powinno byc ok.

Natomiast wątek ten jest o tyle fajny, że Łoren poprowadził Cię za rączkę.
Dodatkowo przybliżył temat konkretnego dawkowania soli, co nie każdemu się chciało.
No i połączenie ziemi w podłożu z akwarium niby high tech.
Piszę niby, bo bez gazu.

Trochę mi to przypomina stare tematy z forum roslinyakwariowe gdzie Spider72 prowadził tak krok po kroku multum osób.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-03-16, 21:07

OTTO pisze:Właśnie, tak na prawdę to ten wątek udowadnia że można stworzyć piękne akwarium a do tego bez CO2 z dodawaniem soli, ale ciężko dowiedzieć się jak to zrobić-konkretnie o nawożenie mi chodzi
Bo to jest własnie ta tajemna moc i te tajemnicze proszki.... :zaciera:





żartowałem :jupi:
Policzę to wszystko zrobie screena z kalkulatora a potem odniesiemy to do Twojego nawożenia.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-03-17, 09:52

Już kiedyś zauważyłem że krewetki mają zielone kuleczki z "żołądku" myślałem że glonów się najadły :) ale dziś żona zauważyła że te zielone kulki krewetka jakby przekłada pod sobą, czyżby to była ikra i będą młode ???

ODPOWIEDZ