Airmax, dostawca internetu światłowodowego, zbiera pochwały od klientów na niezależnym forum opinii. Sprawdź recenzje na https://opiniak.com

Wlaczanie oswietlenia

Moderator: ModTeam

Crimson
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 2011-11-23, 18:56
Pojemność akwarium: 112
Imię: Tomek
Lokalizacja: Wrocław

Wlaczanie oswietlenia

Post autor: Crimson » 2011-12-29, 01:57

Tyle jest pisane o stresie rybek.
U mnie w akwarium przy wlaczaniu swiatla z rana neony sa blade, zaczynaja dziwnie plasac, piskorki zaczynaja szalec odbijac sie od dna akwarium, od szyb i plywac z gory do dolu akwarium.
Moze moglibysmy wymyslic jakis sposob by swiatlo w akwarium wzrastalo stopniowo. Tak jak w naturze, delikatnie powoli. Dla dobra naszych rybek mozna by cos wymyslic, tylko nie wiem czy to jest mozliwe przy jarzeniowkach?

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: Suja » 2011-12-29, 02:27

Oczywiście, że jest możliwe.
Statecznik sterowany prądem 1-10V, do tego odpowiedni sterownik na Atmedze powinno się dać to zrobić.
Tyle, że cena statecznika też jest odpowiednia.

A jak nie to wsadź pod pokrywę świetlówkę 4W czy tam 6W albo 8W i włączaj z pół godziny wcześniej niż resztę.

Ja u siebie zapalam od razu wszystko krewetki nie szaleją, ale ja włączam światło o 12 albo 13 więc jest jasno.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: kbtor » 2011-12-29, 08:49

U mnie też światło włącza się jak jest już widno.
Suja pisze:A jak nie to wsadź pod pokrywę świetlówkę 4W czy tam 6W albo 8W i włączaj z pół godziny wcześniej niż resztę.
To chyba najprostszy sposób.
Obrazek

Awatar użytkownika
lol2000k
Akwarysta
Posty: 422
Rejestracja: 2011-01-03, 18:46
Pojemność akwarium: 112
Imię: Bartek
Lokalizacja: Białobrzegi

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: lol2000k » 2012-01-05, 18:45

Tańszy to listwa LEDowa jakaś mniejsza. Co do neonów nie przejmuj się, one z rana zawsze takie są, ale że takie szaleństwo innych żyjątek to trochę dziwne, może włączasz światło jak jest kompletnie ciemno? Czy piskorki mają kryjówki? Może nie mają się gdzie schować i się stresują. U mnie nawet teraz, w zimie, jak z rana jest dość ciemno jedynie razbory podpływają do powierzchni sępić pokarm. Co prawda zdarzy się spłoszyć jakiegoś zbrojnika ale to raczej samym sobą a nie światłem.

Crimson
Forumowicz
Posty: 78
Rejestracja: 2011-11-23, 18:56
Pojemność akwarium: 112
Imię: Tomek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: Crimson » 2012-01-05, 22:02

Przyznam szczerze, ze ostatnio jeszcze wlaczalem oswietlenie rano (o tej porze roku jest bardzo ciemno) gdy wychodzilem do pracy. Zaopatrzylem sie w programator czasowy i teraz swiatlo wlacza sie w poludnie(jak jestem w pracy) a wylacza o 22. Akwarium na dnie jest dosc gesto obsadzone, wiekszosc piskorkow przewaznie siedzi pod kamieniami. Dodam, ze piskorki sa dosc mlodymi mieszkancami tego akwarium.
Teraz jest kilka dni wolnego i mozna zaobserwowac, ze piskorki sa juz spokojniejsze, bardziej ufnie wychodza spod kamieni w porze karmienia i spokojniej zachowuja sie przy wlaczanym oswietleniu przez programator, neony zachowuja sie jakby powoli wybudzaly sie ze snu i stopniowo nabieraja kolorow. Roslinki spokojnie rozkladaja listki.
Zamierzam zmienic standardowe oswietlenie na belke oswietleniowa, ktora zwiekszy sile swiatla ku uciesze roslinek.
Mam nadzieje, ze piskorki nie powyskakuja z akwarium, jestem jednak spokojniejszy bo i one nie reaguja juz tak energicznie.
Nie mam pojecia jak mialbym zautomatyzowac rozjasnianie przy uruchamianiu oswietlenia, ale moze i bez tego sie obejdzie.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: Jarus » 2012-01-05, 22:56

Ja rano ze względu na to że wychodzę wcześnie do pracy nie mogę zrobić nic w sprawie gwałtownego włączenia się oświetlenia w akwa. Ale pocieszam się tym że o 10-tej (tak mi się odpala oświetlenie) jest już widno i jakieś światło dociera do zbiornika.
Wieczorem zaś (kiedy jestem w domu) po prostu mam powieszoną przy zbiorniku lampkę i włączam ją na 5-10 minut przed wyłączeniem się oświetlenia. W ten sposób po jego wyłaczeniu świecąca lampka powoduje półmrok - wyłączam ją po jakichś 15-20 minutach.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
warson
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 2011-03-18, 01:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Czeladź
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: warson » 2012-01-06, 00:34

Witam, jest jakaś fajna opcja zamontowania Diod LED w obudowie np do takiej nocnej poświaty?
Zapraszam do mojego 126 Litrowego Świata:

./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/16454.html

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: Suja » 2012-01-06, 02:10

Tak taśmy LED SMD.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
warson
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 2011-03-18, 01:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Micha³
Lokalizacja: Czeladź
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: warson » 2012-01-06, 18:06

możesz mi polecić gdzie takie kupić?
Zapraszam do mojego 126 Litrowego Świata:

./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/16454.html

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: Suja » 2012-01-08, 01:58

Na allegro ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: emces » 2012-03-29, 19:08

Ja mam osobiście przyklejonych 6 lampek led do podstawy za akwarium tak że podświetla tło zewnętrzne i właśnie całą noc jest taka mroczna poświata. Pewnie dla ryb mniejszy stres podczas włączanie światła, a i widoczek jak się przebudzisz w nocy jest bardzo ciekawy :)
Obrazek

Awatar użytkownika
toms
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2012-03-31, 19:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: tomek
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Re: Wlaczanie oswietlenia

Post autor: toms » 2012-04-01, 09:00

Ja rano też miałem blade neony ale chyba stres im minął bo już są ok.

ODPOWIEDZ