Potas

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Potas

Post autor: m@ciek » 2012-02-24, 22:38

Chcąc dozować potas zastanawiam się ile go jest "na starcie" w akwarium, w którym podmiany robię kranówką i skąd się bierze w akwarium bez nawożenia.
I sprawa druga. EasyLife na swoim produkcie pisze, że w większości przypadków wystarczająca jest tygodniowa dawka podnosząca jego stężenie o 4 mg/l.
Jeśli założymy, że jego stosunek do azotu powinien wynosić 2:1 to chyba wątpliwe jest aby w większości przypadków akwaryści mieli w swoich zbiornikach zaledwie 2mg/l azotanów. Czy tu raczej chodzi o to, że rośliny zużywają go tylko około 4mg/l tydzień, ale stężenie powinno być większe, a te zalecane dawki to tylko "uzupełnianie"?
Chciałbym utrzymywać potas na poziomie około 20mg/l i czy powinienem docelowo podawać taką pełną dawkę tygodniowo (czyli 5 x "zalecaną w większości przypadków") czy jednak mniejszą?

PS Wiem, że trudno jest przedawkować potas, ale z czasem jest to chyba jednak możliwe...

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Potas

Post autor: Suja » 2012-02-25, 16:34

Wszystko zależy od podmian wody, obsady roślin i innych takich.
to ile lejesz z kranu dowiesz się tylko robiąc test wody albo dzwoniąc do wodociągów i kanalizacji w Twoim mieście może Ci podadzą.

To ile masz uzupełniać zależy od tego ile wchłaniają rośliny.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

m@ciek
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2011-12-20, 21:07
Pojemność akwarium: 54
Imię: Maciek
Lokalizacja: Radom

Re: Potas

Post autor: m@ciek » 2012-02-25, 17:40

Niestety od moich wodociągów dowiedziałem się tylko o pH, twardość, żelazo, azotany, mangan i wolny chlor.
I właśnie zastanawiam się czy kranówka na ogół ma śladowe, średnie czy może duże ilości potasu?
I czy przybywa go w wyniki przemiany materii?

Nigdzie w Necie nie znalazłem odpowiedzi na te pytania. Tylko informacje o tym jak to potas jest bardzo potrzebny.
Wiem, ze można zrobić testy w laboratorium, ale skoro tak trudno przedawkować potas to na początek wystarczą mi czysto teoretyczne założenia.

A skąd moje pytania?
Na nawozie mikro ProFito pisze: "W przypadku akwariów ogólnych z dużą ilością ryb i umiarkowaną ilością roślin ProFito spełnia rolę nawozu uniwersalnego i w tym przypadku nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji preparatami: Easy-Life Ferro, oraz Easy-Life Kalium-Potassium."
Tymczasem po zalecanej dawce tygodniowej ProFito zawartość potasu wzrasta zaledwie o... 0,7 mg/l :)
Ostatnio zmieniony 2012-02-25, 18:01 przez m@ciek, łącznie zmieniany 1 raz.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Potas

Post autor: Suja » 2012-02-25, 17:59

No bo jak widzisz firma EL zabezpiecza się i zmusza akwarystów do zakupu pełnej linii nawożenia ;]
Z resztą każda firma to robi.
Mikro ma śladową ilość potasu, ale do tego masz suplementację kalium-potassium właśnie i pewnie ferro jeszcze ma ;]

Z metarii to raczej nie przybywa.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Potas

Post autor: Slanter » 2012-04-01, 11:11

m@ciek pisze: PS Wiem, że trudno jest przedawkować potas, ale z czasem jest to chyba jednak możliwe...
Wlasciwie to wcale nie jest tak trudno. Szczegolnie jest to latwe gdy przelecisz sie po internecie i poczytasz o tym ja bardzo potas jest potrzebny i jak trudno nim przedawkowac. Jesli chodzi o zawartosc potasu w kranowce to tym bym sie nie martwil. Nawet jesli jest w niej jakas zawartosc potasu, sa to ilosci bez wiekszego znaczenia. Twoj cel z utrzymywaniem potasu na poziomie 20mg/l bedzie troche trudny z uwagi na brak testu. Wiesz ile dodajesz ale nie wiesz ile z tego pobieraja rosliny. Wylicz sobie dawke dzienna roztworu k2so4 i zakraplaj dziennie. W ten sposob masz nizsze ryzyko przedawkowania i pewne zabezpieczenie, ze rosliny otrzymuja wystarczajaca ilosc K. Zawartosc potasu w mikro raczej bym ignorowal. Chyba, ze twoje akwarium to dwie kabomby na krzyz. :D

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Potas

Post autor: Suja » 2012-04-01, 12:53

Slanter pisze:troche trudny z uwagi na brak testu. W
Test jest i kosztuje koło 70-100 zł lub jednorazowe badanie wody w sanepidzie 50 :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Potas

Post autor: marthinez » 2012-04-01, 13:36

Suja pisze:Test jest i kosztuje koło 70-100 zł
Do akwarium słodkowodnego?
Jest tez test na Mg (sera chociażby), ale to także do morskiego.

Nie wiem jak z pomiarami w wodzie słodkiej, ale pewnie nici z tego.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Potas

Post autor: Slanter » 2012-04-01, 13:37

70-100 za bardzo watpliwej jakosci zupelnie niepotrzebny test. Pieniadze ktore z powodzeniem mozna przeznaczyc na polepszenie swiatla lub CO2. Dwie podstawowe rzeczy ktore z jakiegos powodu traktowane sa po macoszemu. Wszyscy inwestuja w testy i inne cuda. :niewiem:

ODPOWIEDZ