Ryby barwione chemicznie!

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Blizniak2
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2009-12-01, 00:08
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Nazwisko: Kozera
Lokalizacja: Warszawa

Ryby barwione chemicznie!

Post autor: Blizniak2 » 2012-08-19, 22:26

Od pewnego czasu w sklepach zoologicznych możemy spotkać znane nam gatunki w niespotykanych dotąd kolorach. Mowa np. o Przeźroczkach Indyjskich, Danio pręgowanych i Pielęgnicach papuzich. Czy wiecie jak takie kolory są uzyskiwane?

Zarówno te pierwsze jaki i drugie już w młodym wieku posiadają bajecznie kolorowe barwy od żółci, pomarańczu, czerwieni do kolorów niebieskiego i fioletowego.

Wbrew zapewnień sprzedawców sklepowych nie są to wyselekcjowane egzemplarze, a ryby barwione chemicznie przez azjatyckich hodowców.
Niestety wraz z popularyzacją akwarystyki na rynek również polski trafiają takowe „dziwolągi” i co gorsze cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony hurtowni i sklepów zoologicznych. A co za tym idzie też klientów detalicznych którzy zaczynają swoją przygodę z akwarystyką.
Więcej: http://www.akwarium.info.pl/index.php?o ... Itemid=209

dunka_MAJ
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2012-08-13, 11:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Joanna
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ryby barwione chemicznie!

Post autor: dunka_MAJ » 2012-08-21, 09:04

przeczytałam ... porażające praktyki... :(

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Ryby barwione chemicznie!

Post autor: maol » 2012-08-21, 09:14

Normalne praktyki - tego chce rynek. Jak nie będzie popytu, zniknie podaż. Ale miliony lemingów chcę mieć dużo kolorowych rybek w jak najmniejszym akwarium - no to branża taka potrzebę wypełnia.

A serio, nie ma z tym problemu - jest wiele barwników które są (o ile wiadomo) nieszkodliwe. I są zawarte w wielu popularnych karmach - jak myślicie, na czym polega ich "wybarwiające" działanie? Na dodaniu marchewki? Nie, to odpowiednie barwniki i substancje chemiczne wspomagające naturalne wybarwianie ryb. A że w tym wypadku na zielono czy niebiesko? A co za różnica?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ