Ikra skalarów

Tematy dotyczące rozmnażania ryb akwariowych.

Moderator: ModTeam

maniazz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-11-17, 13:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: maniazz
Lokalizacja: z polski

Ikra skalarów

Post autor: maniazz » 2012-11-17, 13:39

Witam.
Jestem nowy na forum.Potrzebuje informacji na temat skalarów i ich ikry.Mam dwa skalary w sumie to parka jak się okazało wczoraj,po złożeniu ikry.Nie wiem co mam teraz zrobić.Czytałem na forum że najlepiej ikre przenieść do kotnika ale ja czegoś takiego nie mam to raz a dwa ikra jest złożona na filtrze co utrudnia przeniesienie jej gdziekolwiek.Mam też problem z tym że samica opiekuje się ikrą a samiec zaczyna ją zjadać.Za co niestety obrywa mu się od samicy i walczą ze sobą.Czy mogę samca odseparować od samicy i ikry?Kilka "ziarenek" ikry spleśniało,usunąłem je.Podczas usuwania samica atakowała przyrząd którym to robiłem.Czy ktoś może mi powiedzieć co mam zrobić?

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Ikra skalarów

Post autor: piotrek929292 » 2012-11-17, 14:43

Nie wiem czy ten sposób się u Ciebie sprawdzi ale u mnie się to udało. Pewnego razy rozmnożyłem pielęgnice zebrze albinosy. Niestety w akwarium ogólnym a nie miałem jak przenieść ich do osobnego baniaka. Zrobiłem ramkę z listewek (tak żeby pasowała do akwarium) i naciągnąłem na nią pończochę. Wyparzyłem to i przedzieliłem akwarium na pół powstałą w ten sposób ścianką. Po jednej stronie samica z młodymi po drugiej reszta ryb. Plusem tego rozwiązania jest to, że woda swobodnie przepływa przez taką ściankę i nie potrzeba dodatkowego filtra jak w przypadku dzielenia akwarium szybą (niestety odchody i resztki jedzenia trzeba usuwać odmulaczem)
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

maniazz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-11-17, 13:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: maniazz
Lokalizacja: z polski

Re: Ikra skalarów

Post autor: maniazz » 2012-11-17, 15:39

Dzięki za podpowiedz.Włożyłem szybę.Nie wiem czy to się sprawdzi,zobaczymy.Mam przeczucie że chyba nic z tej ikry nie będzie bo dużo pleśnieje.

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Ikra skalarów

Post autor: piotrek929292 » 2012-11-17, 17:32

Wydaje mi się, że są jakieś preparaty które zapobiegają pleśnieniu. A szybę dobrze umocuj żeby się nie kiwała i przez przypadek nie potłukła i nie poraniła rybek. Możesz to zrobić np przyssawkami, 4 powinny wystarczyć. Życzę powodzenia i czekam na aktualizacje tego tematu powiadamiające o pojawieniu się narybku :oczko:
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

krasnal

Re: Ikra skalarów

Post autor: krasnal » 2012-11-17, 21:51

piotrek929292 pisze:Wydaje mi się, że są jakieś preparaty które zapobiegają pleśnieniu.
http://www.rybkolandia.pl/tropical-akry ... p-204.html pierwsza z brzegu strona
maniazz pisze:Mam przeczucie że chyba nic z tej ikry nie będzie bo dużo pleśnieje.
Nie przejmuj się tym
Pierwsza ikra z reguły jest zjadana przez rodziców
Pleśnienie to oznaka ,że albo "ziarka" są nie zapłodnione ,
albo z wodą coś nie tak
Szybę wyjmij -zbędna sprawa
Hodowlane żagle po kilku tarłach mogą przypomnieć sobie dziką naturę a wtedy
same sobie poradzą z wychowaniem narybku(w zależności od obsady )

maniazz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-11-17, 13:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: maniazz
Lokalizacja: z polski

Re: Ikra skalarów

Post autor: maniazz » 2012-11-19, 11:44

No i nic z tego nie wyszło :( A szybkę musiałem zostawić bo gdy ją wyciągnąłem to nie pytajcie nawet jak moje rybki walczyły.Wczoraj samica zostawiła aż 25 kuleczek ikry(resztę zjadła w nocy).Więc ją odseparowałem do samca(o dziwo już nie walczyły). No i do wieczorka zostało 15.Co sie stało z 10 niewiem :niewiem: więc wyciągnąłem szybke i rodzice dokończyli dzieła :(
Może następnym razem coś się wykluje.

maniazz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-11-17, 13:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: maniazz
Lokalizacja: z polski

Re: Ikra skalarów

Post autor: maniazz » 2012-11-24, 19:21

Witam ponownie.Po jakim czasie skalary skladaja ikre?Bo dzis mija 8-my dzien od kiedy skalary zlozyly ikre z ktorej nic nie wyszlo, patrze a one zlozyly nastepna.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Ikra skalarów

Post autor: blue_betta » 2012-11-24, 19:24

Może być bardzo różnie, ale co tydzień, czy po podmianach tak jest.

maniazz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-11-17, 13:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: maniazz
Lokalizacja: z polski

Re: Ikra skalarów

Post autor: maniazz » 2012-11-24, 20:39

Parka jest ta sama.Teraz się zastanawiam czy nie zauważyłem,czy nie złożyły ikry wczesniej bo już pływa 1 mały skalarek :)

maniazz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2012-11-17, 13:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: maniazz
Lokalizacja: z polski

Re: Ikra skalarów

Post autor: maniazz » 2012-11-27, 10:16

Ten maluch to ten z przed tygodnia.Jeden się uchował :) Wczoraj zaczęły się ruszać "nowe" :D Dziękuje wszystkim za udzielone mi dotychczas rady :)

ODPOWIEDZ