Zakładanie Akwa 200 litrów

Moderator: ModTeam

bartekk200l
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-23, 20:37
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartek
Lokalizacja: Częstochowa

Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: bartekk200l » 2013-01-23, 21:03

Witam.
Zakładam akwarium 200l, Kupiłem juz zbiornik Szkło Profilowane z pokrywą wraz z filtrem kubełkowym EHEIM Professional+ Grzałka z regulatorem + Napowietrzacz od znajomego w dobrych pieniądzach. Prosiłbym o opinie na temat tego filtra. Jest to używany sprzęt, co z wkładami nalezy je jakoś odpowednio przygotowac do pracy czy wymienic ? :)
I kolejne moje pytanie o podłoze do mojego zbiornika. W akwarium planuje hodowac żywe roslinki oraz rybki. Jak skomponować podłoże ? Co było by odpowiednie ? Podejzewam ze na wierzchnią warstwę zastosować żwirek o granulacji 2-4 mm ? a co pod spodem ? Jakaś warstwa zapewniająca dobre ukorzenienie roślin oraz ich zdrowy i szybki wzrost ?:)
Z góry Dziękuję i czekam na odpowiedź. :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: Jarus » 2013-01-23, 21:39

Hej!

Filtrów Eheima kubełkowych jest sporo modeli więc musisz podać jaki masz dokładnie model. O jakiej mocy jest Twoja grzałka? Napowietrzacz jest w zbiorniku zbędny (woda jest natleniana poprzez ruch tafli).
Co do roślin i podłoża to wątków na forum jest masa - tylko czytać.

Na początek proponuje:

http://e-akwarystyka.pl/topics29/4037.htm - początki zakładania baniaka by kolega Maol
http://e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm - woda - najważniejsze informacje by kolega Maol

O roślinach:

http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm - akwaria roślinne by kolega Łoren

Warto zapamiętać:
1. Wszystkie gatunki ryb mają swoje wymagania co do wielkości zbiornika oraz ilości w jakich je trzymamy.
2. Rośliny mają swoje wymagania co do ilości światła.
3. Najpierw dużo czytamy i PYTAMY, potem ROBIMY zakupy i dopiero odpalamy baniak - pozwoli to uniknąć poważnych błędów już na starcie.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

xXSoobekXx

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: xXSoobekXx » 2013-01-23, 22:51

Mata pod akwarium jest ? :)

Podloze hmmm tez jest temat w ktorym sa opisane podloza, ja polecam Ada Amazonia, najlepsze ale tez cena nie jest niska :)

Wklady radze wymienic, napewno na allegro beda.

Do tego zywe kultury bakterii, jesli chcesz korzenie to kup juz teraz zacznij je gotowac i moczyc.

Jesli chcesz zwirek na gore to pod spod ziemia ogrodowa i zalozenie akwarium LT =) watki o akwarium LT rowniez sa na forum.

Pozdrawiam,
xXSoobekXx

bartekk200l
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-23, 20:37
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartek
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: bartekk200l » 2013-01-24, 17:11

Moj Filtr to EHEIM 2224 co mozecie o nim powiedziec jakie opinie ?

Tak mate mam pod akwarium.
No właśnie planuje wrzucic korzeń do Swojego akwa, dzieki więc za podpowiedz zeby zabrac się za jego przygotowanie juz teraz :) Korzeń najlepiej kupic w zoologicznym ??

A jak wygląda sprawa z pielęgnacją takiego podłoża gdzie na dole mamy ziemie ogrodową a na górze żwirek ? Czy uzyskamy wtedy odpowiednie warunki do wzrostu roślin i odpowiedzie warunki do hodowania rybek ?

Pozdrawiam

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: blue_betta » 2013-01-24, 17:51

* korzeń możesz kupić w zoologicznym, od innego akwarysty, przez Internet - wybór należy do Ciebie
* podłoże możesz bardzo delikatnie odmulać co jakiś czas; wszystko będzie OK, nie martw się :)

xXSoobekXx

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: xXSoobekXx » 2013-01-24, 18:09

Nie kupuj w zoologicznym, chyba ze lubisz przeplacac = )

Najlepiej na allegro.pl

bartekk200l
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-23, 20:37
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartek
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: bartekk200l » 2013-01-24, 18:16

Czyli reasumując Podłoże: na dole dobrze wypłukana ziemia ogrodowa a na górze warstwa żwirku gnanulacji 2-5 mm ? :) a co z Tymi wkładami do filtra ?Co kupić ? Co zastosować ? Przygotować jakoś specjalnie filtr ?:)

xXSoobekXx

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: xXSoobekXx » 2013-01-24, 18:21

Wyplukana ziemia ogrodowa ? Chcesz ja pozbawic skladnikow odzywczych dla roslin ?

Tutaj masz o wkladach do filtra : http://e-akwarystyka.pl/topics39/324.htm

Poczytaj i najlepiej jak sam wybierzesz =)

Awatar użytkownika
TetriZ
Przyjaciel forum
Posty: 858
Rejestracja: 2010-11-13, 14:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: TetriZ » 2013-01-24, 22:32

Co Masz na myśli pisząc Dobrze wypłukana ziemia ogrodowa?
Chodzi Ci może zdemineralizowaną?
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku, bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój

bartekk200l
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-23, 20:37
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartek
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: bartekk200l » 2013-01-24, 22:43

Wyczytałem ze na dolną warstwę podłoza doskonale nadaje sie ziemia ogrodowa sprzedawana w marketach ? Tj. pisali koledzy wyżej ? :) Myślałem wiec ze nalezy ja wyplukać przed umieszczeniem w zbiorniku ?
Jak przygotować owe podłoże ?:)

Awatar użytkownika
TetriZ
Przyjaciel forum
Posty: 858
Rejestracja: 2010-11-13, 14:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: TetriZ » 2013-01-24, 22:46

Koledzy mieli rację, ale ziemi się nie wypłukuje, tylko żwirek :D
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku, bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój

D3rwish
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-02-02, 15:07
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: D3rwish » 2013-02-02, 15:12

Witam serdecznie, nie chciałem zakładać kolejnego podobnego tematu dla tego też, piszę w tym.
Na wstępie chciał bym przywitać wszystkich forumowiczów, jestem dość „świeżym” akwarystą więc z góry proszę o wyrozumiałość i cierpliwość ;)
Podobnie jak kolega bartekk200l (również jestem Bartek i nazwisko zaczyna się na K ;D) zakupiłem 200l akwarium (używane po dobrej cenie jak na początek wystarczy). Przyczyną był prezent Welonka zakupiona w kuli :/ … stwierdziłem, że tak być nie może, znalazłem stare akwa ok. 35l i przeniosłem do niego rybę, dodatkowo zakupiłem mały filtr wewnętrzny AquaEl. Ryba mnie zafascynowała więc zacząłem czytać… Po kilku dniach stwierdziłem, że 35l to stanowczo za mało i poszukałem jakiejś używki za rozsądną cenę, znalazłem dość ładne akwa 200l. Poczytałem o zakładaniu zbiornika i wybrałem się do sklepu. Zakupiłem testy na PH,KH i GH (muszę jeszcze dokupić na NO2,3) wymieniłem filtr z małego na Turbo Filter 1000 (z dodatkowymi „rureczkami” ceramicznymi), 12 paczek żwiru oraz uzdatniacz Tetra AquaSafe i starter AquaEl ActiBaktol. Tak uzbrojony po powrocie do domu przepłukałem odpowiednio żwir, ułożyłem go oraz zalałem akwarium na 160l, dodałem uzdatniacza oraz starter, akwa tak pochodziło z 2 dni po czym dokupiłem 2x Anubias Barteri i to na razie wszystko co jest w zbiorniku. Co 2 dni przekładam na 24h filtr z małego akwa do 200setki ponieważ mam tylko jeden, mam nadzieję, że nie popełniam błędu?? Akwarium w takim stanie jest już tydzień parametry wody to: PH- 7,5 KH- 9 GH- 13 temperatura 23-25 (w małym zbiorniku jest identycznie). Dzisiaj zobaczyłem że zaczęły pojawiać się jasne, półprzeźroczyste glony na żwirku, to chyba dobra oznaka, znaczy że bakterie się wytworzyły jak na razie?
Aktualnie mam 2 welony ok. 4,5 – 5 cm. Pływające w 35 i czekające, aż woda „dojdzie” do stanu zamieszkania, nie zastanawiałem się co do obsady bo prawdopodobnie zostanę przy welonach lecz dokupię jeszcze z 2 innego rodzaju.

xXSoobekXx

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: xXSoobekXx » 2013-02-03, 04:37

Glony to zly znak a po 2 filtr musi byc i chodzic 24/7 jest to najwazniejszy sprzet w akwarium razem ze swiatlem.

D3rwish
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2013-02-02, 15:07
Pojemność akwarium: 200
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: D3rwish » 2013-02-04, 11:52

Tak wiem, ale mam tylko jeden filtr i nie mam możliwości by chodził cały czas w nowym zbiorniku i z tąd moje pytanie, to lepiej by chodzil caly czas w zbiorniku z rybami? Co do światła narazie nie mam oświetlenia nad tym zbiornikiem, mam zamiar kupić pokrywę z 90 cm. ledami, dużo jest o żarówkach/jażeniówkach a co do ledów ma ktoś jakieś doświadczenie z nimi?? Jak mam w takim razie pozbyć się tych glonów?? Woda była przez pewien czas czysta/klarowna później troszke gorsza ale wczoraj zrobiła się znów przejżysta czy to dobrze??

xXSoobekXx

Re: Zakładanie Akwa 200 litrów

Post autor: xXSoobekXx » 2013-02-04, 14:08

Ja nie ma swiatla i filtr nie chodzi caly czas to nic dziwnego, ze masz glony...=)

ODPOWIEDZ