Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

PeO
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-03-15, 09:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pulina
Lokalizacja: Warszawa

Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Post autor: PeO » 2013-03-16, 15:01

Witam!
Pod koniec miesiąca planuję zakup akwarium. Głównie dla bojownika (tak, prezent ..obecnie jest w akwarium przejściowym a teraz chcę mu najszybciej jak mogę skompletować wszystko, żeby dobrze mu się żyło. Wiem-to nieodpowiedzialne kupować zwierzęta na prezent, jednak nie można było oddać już ryby... a że akwarium zawsze chciałam mieć, to postaram się zapewnić mu wszystko jak najszybciej będę mogła).

I mam opcje:
1)25 litrów i sam bojownik
2)52 litry (50x30x35)
3)63 litry (60x30x35)
4)45 litrów (50x30x30)

Prosiłabym o pomoc w dodatkowej obsadzie do podanych akwariów. Jeżeli się zdecyduję na większy baniak niż te 25 litrów to chcę, żeby zwierzaki żyły w zgodzie i harmonii :).
Nie chcę kupować samiczek do bojownika, więc prosiłabym o propozycje obsady bez samic :)
Proszę o pomoc, ponieważ mimo przeczytania wielu postów i informacji bardzo ciężko jest coś wybrać..a nie chcę popełnić błędu, który może się skończyć tragicznie dla którejś ryby. Wy macie doświadczenie i dlatego się do Was zwracam.

Jeżeli podane (większe) litraże nie nadają się do trzymania w nich czegokolwiek z bojownikiem to też proszę o napisanie tego wprost- jak nie to nie i nie będzie kombinowania, żeby coś z nim "upychać".

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Post autor: Timur » 2013-03-16, 17:39

Z akwariami zawsze tak jest, że co byś nie kupiła będzie za małe z czasem;) A tak poważnie , to generalna zasada mówi, że im większe tym lepsze. 25L odpada, bo to mikro baniak. Pomiędzy kolejnymi nie ma wielkiej różnicy, więc wybrałbym opcję 3. W takim akwa już przeważnie klapy są systemowo wyposażone w instalację pod świetlówki T8. Jeśli nie chcesz trzymać jakiś wymagających co do światła gatunków roślin, to Ci wystarczy. Postaraj się tylko o świetlówki w barwie 6500K. Można też od razu zainwestować i kupić klapę ze świetlówkami T5, lub przerobić instalację na takowe. Zapewni Ci to większy komfort przy doborze roślin i zniknie problem na przyszłość. Drugim zakupem ważnym na początek moim zdaniem jest podłoże. Przy tak niewielkiej powierzchni może warto się szarpnąć i wsypać już coś konkretniejszego niż żwir rzeczny? Jasne, nie jest to tania opcja, ale podobnie jak z oświetleniem, masz wtedy z głowy ten temat na dłuższy czas, bez względu na to co po drodze. Oszczędzić można na drogich korzeniach, obsadzie i roślinkach na początek. Te na start, czyli szybko rosnące i mało wymagające przeważnie można kupić taniej (net, giełda) lub wręcz dostać od kogoś, kto już akwarium ma i wyrzuca je i tak wiadrami co 2 tyg. Co do zakupów, to oczywiście jakaś grzała z termoregulatorem no filtracja. Z tym też jak zapewne wiesz, nadmiar nie szkodzi, ale to już temat na osobną rozmowę. Z obsadą Ci nie pomogę, bo nie mam bojownika, nie znam specyfiki tych rybek, ale do tych 63L myśle, że nie będzie grzechem wpuścić trochę krewetek Amano. Wiem, spektakularnie piękne i wybarwione nie są, ale kolory masz "w" bojowniku ;) a amanki były ze mną zawsze i bardzo są pomocne w wyjadaniu tego czego inni nie mogą albo nie znajdą. Usuwają resztki pokarmu z zakamarów, są ruchliwe, często spacerują wiec są widoczne, no i najważniejsze, przy niewielkiej ilości glonów radzą sobie z nimi znakomicie. Do tego zestawu pasują ślimaczki. Ja zawsze mam jakieś neritiny, ampularie. Można pomyśleć o otoskach... Polecam tylko to co wsuwa glony, bo jakoś się przyzwyczaiłem, że na początku coś tam się może pojawić, a lepiej mieć 5 amano niż butelkę jakiegoś specyfiku w planach;)

PeO
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2013-03-15, 09:41
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pulina
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Post autor: PeO » 2013-03-16, 17:58

Myślę, że ze sprzętem sobie jakoś poradzę- w innym temacie o tym mam nadzieje ktoś mi powie to i owo na początek, tutaj chciałam generalnie dowiedzieć się, co można połączyć z tą rybką, czy sobie darować przy takich litrażach :)
ale bardzo dziękuję za odpowiedź :)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Post autor: Timur » 2013-03-16, 18:08

Czytałem właśnie oba tematy i tak mi się w jednym poście rozpisało;)

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Post autor: Marcin K » 2013-03-18, 00:02

siemka
mam takie małe pytanko, mam akwa 120 l, 4 molinezje, 3 mieczyki, 5 żałobniczek, 7 danio pręgowane, 4 kirysk, 2 krewetki filtrujące i około 30 krewetek RC, czy jeśli dokupię parkę bojowników to moje ryby nie oskubią im płetw?

Awatar użytkownika
Tissien
Stały bywalec
Posty: 161
Rejestracja: 2012-05-27, 16:26
Pojemność akwarium: 98
Imię: Marta
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Post autor: Tissien » 2013-03-18, 03:42

Molinezje i mieczyki mogą skubać samca bojownika. Ponadto bojowniki trzyma się w haremach, a nie parami.
Do tego danio i bojowniki mają całkowicie odmienne potrzeby jeśli chodzi o temperaturę.
Więc to nie jest dobra obsada dla bojowników.

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Bojownik +.. no właśnie..? prośba o pomoc :)

Post autor: Marcin K » 2013-03-18, 21:37

stworzenie haremu to nie problem, ale jednak zrezygnuję z zakupu, jeśli ma być oskubany, dzięki za radę

ODPOWIEDZ