24 - low tech - moje poczatki

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-03-25, 20:51

Witam wszystkich.
Chcialm tutaj opisac moj start (a wlasciwie restart) 24 litrowego low tech'a, ktory w przyszlosci zamieszkaja krewetki, slimak i kilka malenkich rybek (jeszcze nie zdecydowalam jakich)


20 marca 2013
Umyte akwarium z nowym tlem (worek na smieci) na miekkiej macie (trzy warstwy cienkiej piankowej maty antyposlizgowej dociete pod wymiar akwarium) na parapecie w swoim poprzednim miejscu (okno polnocne, rog pomieszczenia, tuz przy oknie zachodnim).
Na spod akwarium dalam ziemie ogrodowa bez dodatkow (wilko) przykryta czarnym zwirkiem (hugo kamisi) o granulacji ok 4-5 mm.
Ulozylam w nim rowniez kawalek rurki pcv i kilka okraglych kamieni rzecznych, zasadzilam nastepujace roslinki:

- kabomba
- moczarka argentynska
- pozostalosci odratowanej z zabienicy + kilka sadzonek nowej, z wezszymi liscmi
- ludwigia
- mech jawajski
i roslinka, ktora mi sie podoba a ktorej nazwy nie jestem pewna (prosze o identyfikacje)


sprzet jakiego uzywam to

- filtr aqua szut mini 360 z regulacja mocy (mocny ze wzgledu na bylych mieszkancow)
- grzalka z termostatem - hagen elite mini 25W
- termometr tradycyjny


W planach krewetki red cherry, slimak (prawdopodobnie helenka), stado malutkich rybek (pewnie razbory lub ewentualnie cztery samce przepieknych gupikow endlera).
Mieszkancow bede wprowadzac dopiero po 22 kwietnia (jak wroce z urlopu)
Zalaczam zdjecia z przygotowan i ustawiania akwarium. Prosze o identyfikacje roslinki posadzonej kolo kamienia w srodkowej czesci, kolo tunelu i kamienia po lewej stronie. Wiem, ze rosnie podobnie jak mech ale nie pamietam nazwy.
Mech jawajski z przodu po lewej stronie kupiony zostal z przeceny przez internet, lepszego sie nie spodziewalam. Jesli sie nie przyjmie to wyleci z akwarium. Jest okropnie brazowo-rudy,,,

na zdjeciu przez odbicie nie widac wszystkich roslin, cala tylna scianka oraz duza czesc lewej scianki obsadzone sa kepkami moczarki i kabomby

Czy to, ze brazowieja mi liscie zabienicy (w bardzo szybkim tempie) moze byc reakcja na przesadzenie ?
Ludwigia zgubila troche lisci... czy to tez jest efektem przeprowadzki ?

Akwarium ma piec dni. Na podlozu klembi sie bialy puch, na roslinach zaczely pojawiac sie biale nitki a na powierzchni wody plywa kozuch (jakby kurz lub plesn). Czy to normalne ?

Jak dbac o brazowiejace rosliny ? Jak walczyc z tymi pojawiajacymi sie paskudztwami ?
Robic podmiany? (zaznaczam, ze jest to low tech ale uciekly mi gdzies wzmianki o podmianie podczas dojrzewania).


Prosze o opinie, rady i uwagi


a oto zdjecia
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-03-29, 01:34

Akwarium ma osiem dni. Moczarka siega juz powierzchni wody :)

ludwigia i zabienica nie radza sobie. Ludwigia gubi liscie a zabienica gnije.

Mech dalej brzydki

na dnie bialy sluzowato-puchowy osad, na wodzie kozuch, na roslinkach jedna czy dwie jasne nitki glonow... narazie nic sie nie zmienia

Czy ktos jest w stanie zidentyfikowac mi roslinke, ktora jest posadzona przy kamieniach i tunelu (te male krzaczki). Podobno ma rosnac jak mech. Nie pamietam nazwy ...


Czy powinnam zaczac podmieniac wode?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: blue_betta » 2013-03-29, 14:04

1. Kabomba nie może być posadzona przed wylotem filtra - jakikolwiek mocniejszy ruch wody bardzo jej szkodzi.
2. To, że żabienica traci liście jest normalne - pewnie była z hodowli szklarniowej, w której nigdy w wodzie nie była. Sprawdź jeszcze, czy nie przysypałaś jej rozety. Ludwigia pewnie też ze szklarni, więc cierpliwości :)
3. Mech bym chyba przeniósł - te rośliny nienawidzą, kiedy cały "syfek" z akwarium się na nich zbiera.
4. Roślinka przy kamieniach i tunelu wygląda mi na jakiś mech (christmas?), ale żeby powiedzieć dokładniej potrzebowałbym lepsze zdjęcia macro.

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-04-23, 18:40

dzieki blue betta
dopiero teraz przeczytalam Twoja odpowiedz
chyba za pozno :( dzis w nocy wrocilam z dwutygodniowego urlopu, odrazu nabralam wode do wiadra do podmianki.... akwarium jest w stanie oplakanym
przed wyjazdem akwarium bylo ladnie wyczyszczone, roslinki dociete, woda podmieniona, kamienie wymienilam, tunel usunelam gdyz meczylam sie troche z brazowym glonem (brunatnica? ) a teraz nie wiem czy sobie z nim poradze
w akwarium rosliny rozrosly sie do tego stopnia ze nie wiem gdzie sie ktora zaczyna a gdzie konczy
cale akwa porosniete glonami (glownie na brazowo), filtr zapchany
no i zmieszkaly tam biale pelzajace robale :(
zaraz zabieram sie za czyszczenie i przycinanie roslin, podmienie troche wiecej wody ale nie mam pojecia jak pozbyc sie tych robali :(
mech z pierwszego planu zaczal sie odbijac ladnie, wyroslo nieco zielonych galazek ale niestety cala reszta chyba tylko gnije... wiec prawdopodobnie go wyrzuce.... tym bardziej, ze usadowilo sie w nim (w glebi) wiele bialych robakow :(
czytalam cos o nicieniach i wyplawkach i podejrzewam ze sa to te drugie
moze kupic jakas rybke lub slimaka ktory je bedzie zjadal ?
brzydze sie paskudztwa :(

chcialabym zeby z tego akwarium cos jeszcze bylo bo duzo nadziei w nim pokladalam, kosztowalo mnie troche pracy i chcialabym zeby bylo ladne

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-04-23, 18:50

a oto i zdjecia zrobione przed dwoma tygodniami
jedno przedstawia ten mech ktorego nie moge rozpoznac i moja ogloniala kupke odrastajacego mchu
prawdopodobnie dzieki temu mchowi mam w akwarium plage brazowego glona
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-05-08, 23:25

Nie wiem czy ktos czyta wogole moje posty ale chcialam sie pochwalic :)
zarybione, zakrewecione i zaslimaczone :)

w ostatnia sobote zamieszkaly w nim
1 slimak zebra
5 krewetek red cherry (3 x samica, 2 x samiec)
6 gupikow endlera (samce)
1 slimak helenka (do oddania !)

Parametry sprawdzilam przed zakupem stworzonek. Wszystko bylo ok. W akwarium jest duzo roslin, dojrzewalo szesc i pol tygodnia.
Wyplawki sie wyniosly, zauwazylam nicienie, ale nie bylo ich wiele.

Mysle ze przesadzilam z obsada, niepotrzebnie kupilam helenke poza tym moze mi za jakis czas pozrec zebre w zwiazku z czym helenke oddaje, lub wymienie na dodatkowego samca red cherry bo mi gdzies jeden zaginal :( podejrzewam, ze mogl zle zniesc aklimatyzacje w nowym akwarium, zachorowal albo umarl i pozarla go helenka. Znalazlam raz w miejscu gdzie dlugo siedzial slimak dziwny czerwony pyl, jakby resztki czegos... a widuje tylko jednego samca rc. Podejrzewam ze jeden sie stracil, choc moze ukrywac sie gdzies w buszu.
Akwarium pokryte glonami, rosliny, zwirek, kamienie i mech rowniez. W porzadkach pomagaja mi nowe stworzonka. Slimak zebra jest niezastapiony - POLECAM! i ma taki fajny ryjek :) krewecie sobie strzyga, gupiki skubia glony. Mysle ze wspolnymi silami doprowadzimy akwarium do porzadku :)
Przestawilam je z parapetu na polke. Niestety sloneczne dni dawaly nam sie we znaki...
Musze kupic jeszcze oswietlenie bo lampka biurkowa nagrzewa mi wode. Grzalke mam podobno z termostatem ale nawet jak woda miala 26 stopni (tak ustawilam) i dzialala lampka to grzalka i tak dogrzewala i jednego dnia nie zauwazylam kiedy dobilo do 28 :/ teraz juz nie wlaczam tej lampki i temperatura sie utrzymuje na stalym poziomie
roslinek juz nie przesadzalam bo rosna calkiem ladnie i szybko, pozbylam sie wielkosci tego mchu co prosilam o identyfikacje bo zaatakowal mi go glon tak bardzo, ze tworzyl brazowy klebek :(


teraz czekam tylko az krewecie mi sie rozmnoza :)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: blue_betta » 2013-05-09, 22:27

No wszystko pięknie, ale FOTEK to żadnych nie ma :(

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-05-13, 22:52

Wrzuce na 100% tylko musze zgrac z aparatu :) (mam na karcie kilkaset zdjec wiec musze miec chwilke zeby je uporzadkowac)
Dzis rano ku mojemu przerazeniu ujrzalam w akwarium bialego trupa krewetki :/ Pierwsze co pomyslalam, to ze umarla kolejna... potem policzylam krewecie i znalazlam ich cztery wiec nie bylam pewna czy to trup krewetki zaginionej czy wylinka. Poczytalam troche o wylince i popoludniu po pracy zjelam sie porzadkami w akwarium. Trupa wyjelam... taki jakby pusty w srodku. Przycielam roslinki, delikatnie odmulilam dno, podmienilam okolo 5 litrow wody (odstana - wiadomo ) :)
Zabralam sie potem za sprzatanie salonu. Patrze po chwili do akwarium a tu 5 krewetek :) zguba sie znalazla :) tak wiec jeden z moich samcow przeszedl wylinke zaraz po przeprowadzce i ku mojej wielkiej radosci nikt nie umarl :)

wrzucam poki co zdjecie z telefonu - nie najlepszej jakosci. Jeszcze przed sprzataniem i przycinka.
na zdjeciu szesciu szalonych chlopakow i dwie przeurocze panie :)

Prosze o lagodne komentarze, wiem ze glony opanowaly akwarium, sa na wszystkich roslinkach, zwirku, kamieniach, sciankach - akwarium juz przestawilam z parapetu na szafke, ekipa sprzatajaca pomaga mi sie pozbyc glonow, ja staram sie je usuwac recznie i wysysac podczas podmiany - raz w tygodniu.
Chyba znam przyczyne rozrostu glonow (pomijajac fakt, ze akwarium dojrzewalo w pelnym sloncu na parapecie) - jest nia podloze. Kupilam najzwyklejsza ziemie ogrodowa pod zwirek - byla wymieszana z kompostem (szukalam informacji i niewiele znalazlam a uwierzcie mi, ze znalezienie ziemii ogrodowej bez dodatkow w UK sprawilo mi wiele klopotow i w zadnym sklepie ogrodniczym nie udalo mi sie takiej kupic). Kompost przynajmniej jest naturalny, pomyslalam ze nie powinien zaszkodzic. Wode w akwarium mam brazowa ale juz sie do tego przyzwyczailam. Wszystkie roslinki rosna pieknie, niestety glony tez. Caly czas dosadzam rosliny z przycinek, chce cale akwarium zakrzaczyc :) niestety dostepu do wyszukanych roslin za bardzo nie mam wiec beda to takie popoularne roslinki. Mam juz w glowie plan na wieksze akwarium towarzyskie (oczywiscie glownymi mieszkancami beda krewetki ale dojdzie tam jeszcze kilka innych gatunkow malych rybek) w ktorym beda bardziej wyszukane gatunki roslin. Zabiore sie za nie jak tylko oszczedze troche kasy :)
zna ktos naturalne metody walki z tymi glonami?
nie chce zaszkodzic moim stworzonkom dlatego usuwam ile sie da recznie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

snoppy88
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: 2009-05-10, 16:54
Pojemność akwarium: 264
Imię: Ania
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: snoppy88 » 2013-05-13, 23:26

W LT nie ma podmian wody, powinna być minimalna ingerencja człowieka u mnie w 115l jest LT i ja tam tylko dolewam a glon hula że hej bo musi:P w LT jak się ustabilizuje glon sam zniknie.

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-05-14, 17:13

A wyciskanie filtra ? Czasem mi sie zapycha wiec musze z nim robic porzadki.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: blue_betta » 2013-05-14, 21:33

Filtr trzeba czyścić - nie ma innego wyjścia :oczko:

snoppy88
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: 2009-05-10, 16:54
Pojemność akwarium: 264
Imię: Ania
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: snoppy88 » 2013-05-14, 21:45

ja mojego pół roku potrafiłam nie czyścić :devil:

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-05-14, 23:05

Moj sie zapycha glonami :D
Czyli tylko uzupelniac wyparowana wode, docinac rosliny i tyle?
Nie wiem czy mi sie to akwarium ustabilizuje bo sa okolo 2 stopniowe wahania temperatury w ciagu doby. Prawdopodobnie musze wymienic grzalke :/
Czy gupiki endlera jedza male krewetki? Moje samiczki rc sa podobnych rozmiarow co rybcie.
Jakie rosliny moge dokupic do lt? Chodzi mi o jakies bardziej efektowne, nie musza szybko rosnac. Czy jest jakas roslina ktorej glon sie tak bardzo nie czepia? Mialam taki fajny mech ( ten co byl kolo kamieni na pierwszym zdjeciu) ale glony go tak porosly ze wygladal paskudnie i usunelam prawie wszystko wraz z glonem.

snoppy88
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: 2009-05-10, 16:54
Pojemność akwarium: 264
Imię: Ania
Lokalizacja: Ostrołeka

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: snoppy88 » 2013-05-15, 12:18

W sadz żabienice na jakiś czas, szybko rośnie i powinna zapobiegać zaglonieniu:) chociaż u mnie nić nie daje :D w galerii wczoraj wstawiłam moje glonarium:) mimo że i kryptokoryna u mnie szybko rośnie cała jest glonem zarośnięta, ja już nawet myślę że to element dekoracyjny :hahaha:

Awatar użytkownika
Martusia
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2012-09-14, 19:49
Pojemność akwarium: 24
Imię: Marta
Lokalizacja: United Kingdom

Re: 24 - low tech - moje poczatki

Post autor: Martusia » 2013-05-16, 01:38

Heh no z glona trawnik ladny sie robi czasem :) ja mialam pieknie porosniete kamienie ale zebra zabrala sie za ich czyszczenie juz pierwszego dnia i teraz sa gladziutkie :) polecam tego slimaka! Zadnego glona nie przeoczy :)
Myslalam o dokupieniu drugiej zebry albo ladnej malej ampulki ale musze najierw oddac helenke a ta ostatnio rzadko wychodzi z krzakow :/
Zauwazylam duze zmiany od kiedy akwarium zamieszkala ekipa sprrzatajaca. Co prawda w tym samym czasie przestawilam zbiornik w mniej sloneczne miejsce ale krewetki i slimak sa bardzo akrywne, caly czas cos szoruja :) endlerki tez wola glony niz karme dlatego karmie je co 2-3 dni.
Mam zabienice. Poki co dosadzam wkolo rosliny z przycinek ale na pierwszy plan i centrum chce kupic cos nizszego, bardziej efektownego.
Zauwazylam ze moj wiekszy samiec rc (ten co myslalam ze umarl) jest najaktywniejszy. Czy akrywnosc krewetek ma cos wspolnego z plcia albo wylinka?

ODPOWIEDZ