Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-11, 20:33

Moje pochodzi z tego sklepu http://www.artneon.pl/oswietlacze-led.html ja zastosowałem moc dokładnie taką samą jak świetlówki T5 - z efektów na dzień dzisiejszy jestem zadowolony pomimo że akwarium trochę zaglonione (nitka) rośliny przyrastają pięknie. Mam nie całe 0,5W/L
Co do pozostałych pytań o osprzęt - odpowiedzi masz wyżej
Jeśli chodzi o stosowanie karmników...dla mnie to są fanaberie i sztuka dla sztuki... :D
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-17, 20:16

to wychodzi że musiał bym kupić 2 halogeny o mocy 100W jak będę miał 400l to strasznie dużo boję się ze to może oślepić ryby mam takie halogeny kupiłem na budowę i one są mocy 50W i jest strasznie jasno od jednego nie wiem co by było jak bym zaświecił 4 na raz i w jednym kierunku
co do reszty to się nie zmieni będzie ok 420l a nie tak jak początkowo 300l
jakiej mocy i ile grzałek ostatnio kolega mówił mi że powinienem mieć 2 z termostatem

i czy kubełek też takiej wydajności jak pisałeś czy kupować jakąś lampę od glonów'

a i czy mogę zastosować jako pokrywę plexe akurat mam taką dostępną
czy diody led RGB będą nadawały się jako górne takie alternatywne oświetlenie tego akwarium

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-17, 21:19

Światło nie jest dla ryb tylko dla roślin..a jeśli uważasz ze ledy świecą mocno... cóż można popatrzeć na słońce...tez dość jasne i jakoś ryby w naturze nie oślepły ani nie zeszły na zawał od słońca.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-17, 21:48

tak rozumiem ale tak szczerze to jak z tym oświetleniem musiał bym kupić 2 takie ledowe po 100W

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-18, 05:40

Albo 4x 50W co byłoby korzystniejsze :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-18, 22:39

szczerze to nie spodziewałem się takiej odpowiedzi a inne źródło światła i jakiej mocy

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-19, 07:33

O tym pisałem kilka postów wyżej - do wyboru T5 lub HQI ewentualnie połączenie HQI i t5 - moc oświetlenia dobiera się do pojemności zbiornika i z grubsza powinna oscylować w granicach 0,5W/L (dla akwariów gdzie mają być rośliny) czyli przy zbiorniku 400L ok 200W. W przypadku niektórych biotopów oświetlenie może być mniejsze ale o większości roślin można zapomnieć - da radę utrzymać kilka niewymagających gatunków. Teraz dużo zależy od wysokości akwarium - do wysokości 50cm doświetlisz świetlówkami T5 powyżej tej wysokości zostają lampy HQI i LED. Trzeba pamiętać o tym że świetlówki dają światło rozproszone a HQI i LED światło "strumieniowe" które lepiej doświetla dno zbiornika .
P.S
darek505 pisze:mam takie halogeny kupiłem na budowę i one są mocy 50W i jest strasznie jasno od jednego nie wiem co by było jak bym zaświecił 4 na raz i w jednym kierunku
światło inaczej rozchodzi się w wodzie i inaczej w powietrzu . Teoretycznie gdybyśmy zapalili taką lampę LED 50W - jej światło nocą może być widoczne z odległości nawet kilkunastu kilometrów , jeśli tą samą lapę zapalilibyśmy pod wodą i obserwowalibyśmy jej światło w wodzie(bardzo czystej) to przestałaby być widoczna w odległości kilkunastu metrów - różnice sa ogromne i nie ma sensu tego w ten sposób porównywać.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-20, 22:18

Ok powoli kompletuję akwarium
szkło już zamówione
napiszcie czy warto inwestować w lampę UV
http://allegro.pl/sterylizator-lampa-uv ... 35661.html

może ktoś poleci dobry sklep z osprzętem może być internetowy
lub coś w okolicach Lublina

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-21, 05:13

darek505 pisze:napiszcie czy warto inwestować w lampę UV
Nie warto - lampa UV nie ma nic wspólnego z działaniem przeciw glonowym - jest skuteczna do walki z pierwotniakami i bakteriami - pierwotniaki czasami się pojawiają , w zasadzie nie są szkodliwe , woda jedynie nie wygląda atrakcyjnie (mleczna lub zielonkawa) zazwyczaj po kilku dniach same ustępują. W dojrzałych zbiornikach zjawisko takie w zasadzie się nie pojawia. Bardzo rzadko także dochodzi do poważnych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych w akwarium gdzie taką lampę można by zastosować. Stosując ją " zapobiegawczo" można całkiem skutecznie wybić tą dobrą florę bakteryjną która jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania akwarium (bakterie nitryfikacyjne-> cykl azotowy) i może w efekcie przyniesie więcej szkody niż pożytku
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

darek505
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-04-25, 21:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Darek
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: darek505 » 2013-05-23, 13:50

Panowie dzisiaj gość w akwarystycznym mnie zszokował by nie powiedzieć zabił mianowicie uważa iż akwarium klejone zwłaszcza tak duże jak moje może się rozszczelnić po bardzo krótkim czasie i będę miał ponad 400l w domu - powinienem zamówić akwarium przez firmę gdzie produkowane są one przez maszyny. Kolejna rzecz to oświetlenie LED wg niego nie nadaje się do akwarium nie do roślin i jeszcze mówił mi że moje akwarium jest za wysokie bo światło w wodzie przenika do 60cm. Jakie rośliny będę mógł mieć w swoim akwarium przy zastosowaniu jedynie naświetlacza LED 50W.

Marcin K
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 2013-03-01, 16:14
Pojemność akwarium: 120
Imię: Marcin
Nazwisko: K
Lokalizacja: Bartoszyce

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Marcin K » 2013-05-23, 15:41

chyba tylko sztuczne

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Suja » 2013-05-23, 23:50

To powiedz Panu aby jechał na polskie jeziora i zobaczył jak rosną rośliny :)
Kolejny przykład wrocławskie zoo i tamte rośliny fakt nie są to holendry, ale akwaria też nie mają po 60 cm :)
Firmy kleją sylikonem, człowiek też imo różnicy nie ma ;]
Ja bym szedł w naświetlacze już nie raz było udowodnione, że LED to super światło do akwarium.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: bojar » 2013-05-27, 00:09

darek505 pisze:Panowie dzisiaj gość w akwarystycznym mnie zszokował by nie powiedzieć zabił mianowicie uważa iż akwarium klejone zwłaszcza tak duże jak moje może się rozszczelnić po bardzo krótkim czasie i będę miał ponad 400l w domu - powinienem zamówić akwarium przez firmę gdzie produkowane są one przez maszyny. Kolejna rzecz to oświetlenie LED wg niego nie nadaje się do akwarium nie do roślin i jeszcze mówił mi że moje akwarium jest za wysokie bo światło w wodzie przenika do 60cm. Jakie rośliny będę mógł mieć w swoim akwarium przy zastosowaniu jedynie naświetlacza LED 50W.
Maszynowo klei się takim samym sylikonem jak ręcznie.Przecież nietypowe akwa- na ogół ogromne-klei się u klienta w domu i się nie rozszczelniają.
Co do przenikania światła to pan miał rację jeśli chodzi o świetlówki-Max wysokość akwa to 60 cm,a lepiej 50cm. Dlatego do wyższych stosuje się HQI .Jak zachowują się ledy nie wiem.
Pzdr.

xXSoobekXx

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: xXSoobekXx » 2013-05-27, 00:26

Przy Led'ach nie rosna rosliny bo te swiatlo nie na odpowiedniej barwy.

I ja bym sie nie bawil w taki wynalazek jak akwa w scianie :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakładam akwarium w ścianie proszę o rady

Post autor: Łoren » 2013-05-27, 06:18

xXSoobekXx pisze:Przy Led'ach nie rosna rosliny bo te swiatlo nie na odpowiedniej barwy.
No to popatrz tutaj :) >>> http://e-akwarystyka.pl/topics24/20401,15.htm
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

ODPOWIEDZ