Przeprowadzka co z akwarium?

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
marfra
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 2013-01-30, 08:11
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: marfra » 2013-06-20, 23:45

Hey. Nie czytałem wszystkich postów, ale opowiem jak to było u mnie, bo dokładnie trzy tygodnie temu miałem przeprowadzkę wraz z moim baniaczkiem 240L. W sumie to zaczęło się tydzień wcześniej od sprzedania/ oddania części obsady, choć ograniczyłem się w tym do molinezji, bo te szybko się rozmnażają (choć część była naprawdę ładnie ubarwiona i z bólem je oddawałem) Samym baniakiem zająłem się w dniu przeprowadzki z rana. I tak jak to się odbywało u mnie (nie wiem czy do końca poprawnie ale robiłem to pierwszy raz i się obyło bez strat):
1. Zlałem czystą wodę z akwa do wiadra 50 litrowego
2. wyłowiłem wszystkie rybki (8 molinezji + zbrojnik Liposarcus Pardalis ok 25cm) i umieściłem w wiaderku zakryłem szczelną pokrywą( do czasu transportu włożyłem napowietrzacz.)
3. zlałem resztę wody, niemal wszystko, zostało ok 1.5 cm.
4.Wyjąłem korzenie filtr wewn. łupiny kokosa i zapakowałem w jednorazówki i inne foliowe torby.
5. Rośliny przykryłem folią spożywczą aby nie straciły wilgotności.
6. spakowałem wszystko na busa. Akwa położyłem na styropianie o grubości 10cm. Rybki do kabiny i w drogę.

Cała operacja to jakieś 2.5 godziny. Akwarium z podłożem, roślinami i resztką wody ważyło jakieś 70-80 kg. Wszystko teraz stoi na nowym mieszkanku. Baniak szczelny, rybki żywe, roślinki też wyszły bez szwanku.

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: bojar » 2013-06-21, 00:01

marfra pisze: 2. wyłowiłem wszystkie rybki (8 molinezji + zbrojnik Liposarcus Pardalis ok 25cm) i umieściłem w wiaderku zakryłem szczelną pokrywą( do czasu transportu włożyłem napowietrzacz.)
.
Ło-jejku i nie poobijały się w tym wiaderku? :box: :D

Awatar użytkownika
kachnanachna
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-03, 12:07
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: kachnanachna » 2013-06-21, 08:07

Ja kiedyś w 10 l wiadrze transportowałam ryby w samochodzie na trasie gdańsk-gdynia: i zbrojnika 20 cm, i dorosłe danio, i neonki... Żadna ryba nie miała guza i przeżyła, niektóre żyją u mnie do tej pory. Uważam że i w worku i w wiadrze można przewieźć ryby. Ale biorąc pod uwagę ryzyko przebicia woreczka i ryzyko nabicia guza rybie no to... proszę was :D Nie trzeba być doświadczonym akwarystą by przy transporcie rybek podjąć odpowiednią decyzję.

Aha jeszcze jedno. Dlaczego dostawcy dostarczają do sklepów ryby w workach? Dlaczego kupując obecnie w sklepie dostajemy rybę w worku? Bo zwyczajnie plastikowy worek jest LŻEJSZY, TAŃSZY oraz PROSTSZY W PRZECHOWYWANIU. Wyobraź sobie proszę akwarystyczny z półką na której stoi piramida szklanych słoików... :mur:

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: xkameliax » 2013-06-21, 11:08

Najmocniej Was przepraszam z OT ale niemogę się powstrzymać :D bojar, masz u mnie mistrza :D

tompor
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2013-05-13, 03:02
Pojemność akwarium: 25
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: tompor » 2013-06-21, 17:10

Ja kiedy tylko mogę staram się brać rybki do słoiczka,nawet kiedy idę do akwarystycznego co zdarza mi się bardzo rzadko, mam kupione nowe słoiki nieużywane, nowe zakrętki, przelewam gorącą wodą żeby mieć pewność co do czystość. Do woreczków nie jestem przekonany tak jak kachnanachna uważam, że łatwiej je przebić, szybciej zmienia się temperatura. Do worka mogę dawać roślinki. A co do wiaderka-jedyne co mógłbym wybrać jako inna opcja to beczułka plastikowa do kiszenia kapusty około 30 litrowa sam takiej używam.

Akwarystyczny24
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2013-06-18, 08:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Andzej
Lokalizacja: POLSKA

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: Akwarystyczny24 » 2013-07-13, 11:15

Akurat co do transportu w wiadrze to jest to dobry patent, nie ma co ukrywać. Jeśli nie mamy zbyt dużo rybek i zależne jest to także od pojemności wiadra,akurat 10L na 8 rybek jak opisujesz,będzie jeszcze w normie.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: zak19 » 2013-07-13, 13:16

Tam ktoś na początku pisał, żeby delikatnie akwarium znosić, żeby się podłoże nie wzruszyło. Tak sobie myślę czy w czasie transportu samochodem się niby nie wzruszy? W długo "żyjącym" akwarium w podłoży gromadzą się jakieś szkodliwe związki (nie pamiętam co dokładnie). Czy po takiej przeprowadzce nie narobisz sobie problemu z parametrami wody? Może lepiej wodę zlać do baniaków i zrobić restart.
A akwarium nie musisz w busie przewozić na żadnym styropianie. Rozłóż kilka tekturowych kartonów i tyle. Zabezpiecz sobie je tylko żeby nie podskakiwało i nie przesuwało się podczas hamowania czy skręcania.

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: bojar » 2013-07-13, 18:58

zak19 pisze: A akwarium nie musisz w busie przewozić na żadnym styropianie. Rozłóż kilka tekturowych kartonów i tyle. Zabezpiecz sobie je tylko żeby nie podskakiwało i nie przesuwało się podczas hamowania czy skręcania.
Następny "wujek dobra rada". Zrób doświadczenie. Weź pudło kartonowe o wymiarach 120x45x50 i włóż do samochodu osobowego.Życzę powodzenia.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: zak19 » 2013-07-13, 21:16

bojar pisze: Następny "wujek dobra rada". Zrób doświadczenie. Weź pudło kartonowe o wymiarach 120x45x50 i włóż do samochodu osobowego.Życzę powodzenia.
A Ty jesteś kolejnym debilem czytającym bez zrozumienia.
Nikt tu nie pisał o wkładaniu akwarium do pudełka kartonowego. Chodziło o rozłożenie kartonów na podłodze w busie. Czyli też nie w samochodzie osobowym na tylnym siedzeniu.
Zresztą zrobi sobie jak będzie chciał. Możesz mu jeszcze doradzić żeby pierzynę rozłożył, akwarium zawinął w folię bąbelkową na grubość najmniej 10cm i całość starannie obłożył styropianem 20cm.
Mam to w D...e.

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: bojar » 2013-07-13, 22:08

zak19 pisze:
bojar pisze: Następny "wujek dobra rada". Zrób doświadczenie. Weź pudło kartonowe o wymiarach 120x45x50 i włóż do samochodu osobowego.Życzę powodzenia.
A Ty jesteś kolejnym debilem czytającym bez zrozumienia.
Nikt tu nie pisał o wkładaniu akwarium do pudełka kartonowego. Chodziło o rozłożenie kartonów na podłodze w busie. Czyli też nie w samochodzie osobowym na tylnym siedzeniu.
Zresztą zrobi sobie jak będzie chciał. Możesz mu jeszcze doradzić żeby pierzynę rozłożył, akwarium zawinął w folię bąbelkową na grubość najmniej 10cm i całość starannie obłożył styropianem 20cm.
Mam to w D...e.
A kim ty jesteś ?Po tej wypowiedzi wystawiłeś sobie opinię.Mam nadzieję,że nie bez konsekwencji.
Czy ty mądralińskiej babci wnusio czytasz ze zrozumieniem ? Raczej nie.
A gdzie i co sobie wkładasz w intymne miejsca to raczej nikogo nie obchodzi.
Pzdr.

Awatar użytkownika
zak19
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2013-05-12, 21:23
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: zak19 » 2013-07-14, 17:41

Uderz w stół a warszawskie EGO się odezwie.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: blue_betta » 2013-07-14, 18:04

Jakim cudem to przeoczyłem - nie wiem. Proszę natychmiast zaprzestać tej kłótni połączonej z wyzwiskami. Nie będę tego tolerował, dlatego zarówno Pan bojar jak i zak19 otrzymujecie ode mnie po ostrzeżeniu na ostudzenie emocji i przemyśleniu jak należy się zachowywać na Forum!

justt
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2013-07-24, 09:14
Pojemność akwarium: 0
Imię: justt
Lokalizacja: gdynia

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: justt » 2013-07-24, 09:16

w słoikuu!!! wow chyba bym sie bał

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Przeprowadzka co z akwarium?

Post autor: maol » 2013-07-24, 15:14

A co jest złego w przenosinach w słoiku? Czym różni się od transportu w worku? Ryba przebywa tam tylko kilka godzin (max) i na pewno jej to nie zaszkodzi.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ