pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Moderator: ModTeam

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Post autor: Broda » 2013-09-26, 22:26

witam serdecznie
chciałbym włożyć ok 60L akwarium do wnęki w regale, szafie.
( 2 ściany wolne , 2 boczne pewnei zakryte ) .
Proszę - podpowiedzcie mi jakiej wielkoście wnęka jest potrzebna do 60-ki?
Regał będzie dopiero robiony przez stolarza.

z reguły akwarium ma wymiary 60x30x30.
czy to sandard? czy może nieco inne wymiary?
jakiej wielkości wnęka powinna mieć wymiary aby włożyć akwarium z ewentualną pokrywą? ( + osprzęt? - można schować "pod")??

Planuje zasiedlenie neonami :)

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Post autor: Timur » 2013-09-27, 08:34

z reguły akwarium ma wymiary 60x30x30.
czy to sandard? czy może nieco inne wymiary?
W tej chwili można kupić już w różnych wariantach, ale im wyższe akwarium, tym gorzej doświetlić dno dla roślin (straty światła w słupie wody), a im szersze, optycznie zmniejsza zbiornik. Np 60x30x35 (63L), ale i 65x25x33 (54L), a i takie jest: 70x27x34 (63L). Jedno co można o wymiarach powiedzieć na 100% to to, że każde akwa po jakimś czasie jest za małe i należy brać największe na jakie nas stać i możemy gdzieś wcisnąć :)
Jeśli Cię stać, można pomyśleć o szkle OptiWhite. Przy wymiarach 60cmx30cmx36cm to wydatek ok 250zł-300zł (nowe - zerknąłem tylko szybko na ceny w necie w 3 sklepach)
jakiej wielkości wnęka powinna mieć wymiary aby włożyć akwarium z ewentualną pokrywą?
Standardowe pokrywy (te czarne np) podwyższają zbiornik o ok 6-7cm, ale trzeba mieć na względzie wygodę operacji w akwa (wymiany wody, grzebanie, przesadzanie, odławianie, odglonowywanie ;) Myślę, że 15-20 cm wyżej pasuje założyć. Tutaj dobrze, żeby o praktyce wypowiedział się ktoś kto tak ma zamontowane akwarium.
osprzęt? - można schować "pod"
Jasne, większość osób ma "pod". Jeśli akwarium będzie widoczne z dwóch stron, to wężyki można poprowadzić przy ścianie bocznej.
Planuje zasiedlenie neonami
Przemyśl to :) One nie są wcale takie łatwe w hodowli, a szczególnie na początek... Wątłego zdrowia, wrażliwe na zmiany parametrów wody i oklepane. Teraz na rynku dostępne jest tyle ślicznych i łatwiejszych gatunków, że na prawdę można tym neonom już dać spokój :)

p.s Tak sobie myślę, że jakbym miał taki problem, to kupiłbym akwarium (największe na jakie mnie stać i pozwala żona :) i zaniósł do stolarza. Niech kombinuje na wzorze, a nie na wzorach ;)
Pozdrawiam Krzysiek

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

Re: pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Post autor: Broda » 2013-09-27, 09:11

należy brać największe na jakie nas stać i możemy gdzieś wcisnąć :)
Jeśli Cię stać, można pomyśleć o szkle OptiWhite. Przy wymiarach 60cmx30cmx36cm to wydatek ok 250zł-300zł (nowe - zerknąłem tylko szybko na ceny w necie w 3 sklepach)
i tak sukces że żona mi wogóle pozwoliła.:)
na większe nie będzie na razie miejsca.
Mam małe mieszkanko i dlatego muszę gdzies szkło wkomponować. a to był właśnie kompromis.
Cos w stylu reklamy agrikola hgeheheh.

Myślę, że 15-20 cm wyżej pasuje założyć. Tutaj dobrze, żeby o praktyce wypowiedział się ktoś kto tak ma zamontowane akwarium.
a mówisz o 20 cm z czy bez pkrywy?
Planuje zasiedlenie neonami
Przemyśl to :) One nie są wcale takie łatwe w hodowli, a szczególnie na początek... Wątłego zdrowia, wrażliwe na zmiany parametrów wody i oklepane. Teraz na rynku dostępne jest tyle ślicznych i łatwiejszych gatunków, że na prawdę można tym neonom już dać spokój :)
jak jakiś % z nas - zaczynam od nowa po nastu latach:)
kiedyś nie miałem z nimi problemów, ale oczywiście przejrzę oferte w innym dziale - co i jak i dla kogo
p.s Tak sobie myślę, że jakbym miał taki problem, to kupiłbym akwarium (największe na jakie mnie stać i pozwala żona :) i zaniósł do stolarza. Niech kombinuje na wzorze, a nie na wzorach ;)
i tu masz rację w sumie.

teraz napisze zanim poczytam - przepraszam.
czy lepiej zakupić w necie w sklepie internetowym ( propozycja - może forumowicz prowadzi taki sklep)
Czy raczej stacjonarka.
Ale w okolicy trochę średnio mają.
Mam także dostęp do hurtowni zoologocznej, m in w zabierzowie.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Post autor: Timur » 2013-09-27, 09:57

To zrób taki numer, że niby stolarz źle wyciął i teraz jest miejsce na 100l :) Poważnie, to te 100-120l to takie minimum moim zdaniem, sam mam 112l i nazywam je "duże", bo krewetki mam w 25l i widzę jak w "dużym" jest ciasno:) Taki wymiar np 80x35x40 i masz elegancko 112 przy zagospodarowaniu 1mb szafki! :) A no i jeszcze jedno. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale przy transparentnym akwarium dobrze jest rozdzielić je dekoracjami "na pół" wzdłuż, a do tego manewru też potrzeba objętości. Mój kuzyn ma takie właśnie we wnęce między biurem żony a pokojem i słabo to wygląda jak siedzisz na sofie w pokoju i masz w jednej linii akwarium z rybami i głowę małżonki przy biurku :D

Te 20 cm to z klapą myślałem, ale to tak strzelam.
Jeśli masz blisko do Zabierzowa to masz też blisko do Krakowa. Jeśli chodzi o sklep to są zwolennicy tacy i tacy. Wszystko kwestia ceny, wiadomo. Przy przemyślanych już zakupach i z pełną listą można pofatygować się na giełdę na Balicką w Krk we wtorki od 11 (zawsze można się potargować przy większych zakupach). Nie znam hurtowni w Zabierzowie. Porównaj ceny z różnych źródeł i sam wybierz. Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne to lubię na Kazimierza Wielkiego w Krk. Drożej jest wiadomo, ale roślinki z przycinki np ładne tam kupuję, a nie z upraw sterydowych ;) a i rybki po kwarantannie w dobrej kondycji są i nigdy nie miałem numerów. Z giełdy pokusiłem się raz, wpuściłem bez kwarantanny i ospa... ale ale za 10szt zapłaciłem tyle co w sklepie za 2-3, z krewetkami też ok trzykrotna różnica względem sklepu. Także ciężko odpowiedzieć, czy net, czy stacjonarka, czy giełda. Wszystko ma swoje plusy i minusy. sam musisz zdecydować;)
Pozdrawiam Krzysiek

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

Re: pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Post autor: Broda » 2013-09-27, 10:13

Timur pisze:To zrób taki numer, że niby stolarz źle wyciął i teraz jest miejsce na 100l :)
heheh dobre: niestety to żona projektuje sobie ścianę mebli.
głównie po to żeby zagospodarować szpargały z kuchni które nie mieszczą się nam w mini mieszkaniu.
Poważnie, to te 100-120l to takie minimum moim zdaniem, sam mam 112l i nazywam je "duże",
ja bym wstawiłi 150kę - ale znów - nie mam gdzie.
Dodam ze jesczze 2 psy muszą się zmieścić ( w zimie ) heheh.

odnośnie początku wątku - myślałem że są jakieś obecnie standartowe wymiary, choc firm robiących na wymiar tez mnóstwo.

A czy są także jakieś "firmy" markowe jak np filtrów?
Mój kuzyn ma takie właśnie we wnęce między biurem żony a pokojem i słabo to wygląda jak siedzisz na sofie w pokoju i masz w jednej linii akwarium z rybami i głowę małżonki przy biurku :D
heheh
ja będę mógł patrzyc jak mi obiad gotuje hhehe
Jeśli masz blisko do Zabierzowa to masz też blisko do Krakowa.
i tak i nie
mam autostradę od domu do krakowa:P
jestem z Rybnika.

a zabierzów może mi przywieźć towar do domu.tylko muszę zobaczyc co mają w ofercie.
pewnie będę pisał.
Byłem u nas w sklepach ale niestety rybami tego nazwać nie można.

co do oszczędności - raczej to co zyskam - starcę na dojazd wieć raczej odpada, choć nie jest to oczywiście problem.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Post autor: maol » 2013-09-27, 11:35

Pamiętaj, że wnęka musi dać Ci dostęp do całego zbiornika od góry... także to nie może byc pasowanie na wcisk :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

Re: pytanie " od końca" - jaka wielkość szafki, wnęki

Post autor: Broda » 2013-09-27, 12:31

tak , wiem.
dlatego pytałem o wymiary.

jak pisał Timur - ok 15 - 20 cm powinno wystarczyć.
teraz tylko szukam odpowiedniego zbiornika.

w hurtowni mam do wyboru firmy
diversa
wromak

ODPOWIEDZ