bąbelkowanie roślin

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Wyder
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-09-26, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Orzesze

bąbelkowanie roślin

Post autor: Wyder » 2013-11-28, 00:21

Chciałem się zapytać czy to dobrze że rośliny puszczają bańki bo gdzieś czytałem że to nie jest dobre że za szybko się wszytko dzieje jak są bańki proszę o podpowiedzenie co i jak i czy dobrze czy nie ze tak się dzieje :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: bąbelkowanie roślin

Post autor: maol » 2013-11-28, 09:29

Oczywiście, że to dobrze. Czym więcej - tym lepiej. Oznacza to że proces fotosyntezy idzie z całą wydajnością i produkowany jest tlen, nic więcej. Zwykle jest to również znak, że rośliny mają pod dostatkiem zarówno nawozów mineralnych, jak i CO2 i światła :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Wyder
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-09-26, 14:07
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Orzesze

Re: bąbelkowanie roślin

Post autor: Wyder » 2013-11-28, 12:38

no tak ale slyszalem ze tez wcale to nei jest takie dobre wlasnie jedni mowie ze ok a jedni ze nie ok i juz sam nie wiem

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: bąbelkowanie roślin

Post autor: maol » 2013-11-28, 14:02

To znaczy co dokładnie słyszałeś? Czy człowiek, który uważa, że to źle ma jakiekolwiek pojecie o "pracy" roślin? Proponuję zapoznać się z np. artykułem w Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza

Masz tu podstawowe równanie reakcji.
6H2O + 6CO2 + hν (energia świetlna) → C6H12O6 + 6O2↑;

Na samym końcu zobaczysz 6 uwalniających się cząstek tlenu. To właśnie te bąbelki, które widzisz. Jeżeli ich nie ma, to znaczy że rośliny nie fotosyntezują. Czyli... umierają z głodu. I tyle w temacie "szkodliwości bąbelkowania".
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ