zadaszenia basenowe - pompybasenoweduda.pl

Nowe akwarium, brak doświadczenia.

Moderator: ModTeam

Ignis
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-09, 20:35
Imię: Marcin

Nowe akwarium, brak doświadczenia.

Post autor: Ignis » 2015-03-12, 10:22

Witam wszystkich.

Od jakiegoś czasu moja córeczka (3,5 roku) intensywnie atakuje mnie, żeby kupić jej zwierzątko. Po przemyśleniu sprawy i konsultacji z moją kobietą stwierdziliśmy, że będą to rybki. Nie robią bałaganu, nie hałasują i ładnie wyglądają. Od pewnego czasu intensywnie poszerzam wiedzę w dziedzinie akwarystyki, bo swoje pierwsze akwarium wolę założyć raz i konkretnie bez popełniania błędów. Wiele się już dowiedziałem, ale są zagadnienia o których pojęcie mam jeszcze niewystarczające i liczę na Waszą pomoc.

Z racji tego, że mam małe mieszkanie akwarium będzie musiało stać na podłodze przynajmniej na razie. Niestety podłoga nie jest dobrze wypoziomowana i ma delikatny spad. Czy da się to jakoś zniwelować odpowiednią podkładką (mata, styropian)? Bo chyba nie powinienem stawiać niewypoziomowanego akwarium? Pomijając fakt, że lustro wody będzie krzywo, boję się że ciężar wody mógłby uszkodzić jedną ze ścianek.

Kolejnym problemem jest to, że mieszkam na poddaszu, mam w pokoju dwa okna połaciowe. Latem temperatura w mieszkaniu sięga 30 stopni i mam obawy, że nie dam rady schładzać zbiornika. Czytałem że można wkładać do akwarium butelki ze schłodzoną wodą, jednak obawiam się, że przy większym litrażu może to być mało skuteczna metoda.

Zbiornik jaki planuję zakupić to prostokąt o wymiarach 80x40x50 140l (większego nie zmieszczę :bezradny: ), do tego zewnętrzny filtr kubełkowy HW-302, 2 grzałki 75-100 W (umieszczone po obu stronach zbiornika), napowietrzacz aquael oxypro 150 (bąbelki muszą być żeby dziecko miało radochę). Co do oświetlenia nie mam jeszcze pomysłu. Na pewno przydałaby się pokrywa, którą będę mógł wyposażyć w światła led zimnej barwy.
Obsadą ma być:
Ławica neonków 20szt. ?
1+2 Pielęgnica Kakadu lub parka Pielęgnicy Ramireza.
Kirysek panda 6 szt.

Fajnie byłoby wrzucić jakąś krewetkę. Obawiam się tylko czy kiryski nie będą przeszkadzały kakadu (podobno kakadu potrzebują mieć dno dla siebie).

Co do roślin nie myślałem jeszcze nad tym...

Proszę doświadczonych akwarystów o odpowiedź na moje pytania i doradzenie w sprawie obsady. Co należałoby ewentualnie zmienić i czy można coś dołożyć. Najważniejsze, żeby rybki czuły się dobrze i żeby było kolorowo.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwarium, brak doświadczenia.

Post autor: maol » 2015-03-12, 15:08

Sprawa podstawowa - akwarium musi stać na poziomej powierzchni. To rzecz najważniejsza - i nie ma tu sensu eksperymentować - gdyż może się to skończyć pęknięciem dna. Co można zrobić - np. przygotować odpowiednia podstawę z grubego blatu i odpowiedniej długości lub wręcz regulowanych nóżek. Poza tym, niestety konsekwencje zawsze objawią się kiedy akwarium jest już pełne - i wtedy zwykle jest już za późno, aby coś poprawić. Inna sprawa, że akwarium na poziomie podłogi to nie najlepszy pomysł... znacznie lepszym jest postawienie go na odpowiedniej szafce. Co do chłodzenia - takie temperatury ma latem każdy - i wymienione butelki z wodą w 99% są wystarczającym chłodzeniem, z resztą w akwarium słodkowodnym temperatura rzędu 31-32 stopni przez kilka godzin a nawet dni nie sprawi żadnej krzywdy, czasem się nawet tak ryby leczy. Kakadu i kiryski się pogodzą :) Pokrywa się przyda, z tym ze radzę ci nie eksperymentować i dać zwykłe świetlówki o ciepłej barwie 6500K. Efekt będzie lepszy i zdrowszy dla zbiornika. I jeszcze jedno - pamiętaj, żeby akwarium ustawić tak, żeby nie padało na nie bezpośrednio światło słoneczne.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Ignis
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-09, 20:35
Imię: Marcin

Re: Nowe akwarium, brak doświadczenia.

Post autor: Ignis » 2015-03-12, 17:11

Niestety jedynym wyjściem jest podstawka, nie mam możliwości postawienia zbiornika na szafce. Mieszkanie nie jest zbyt duże i jedynym miejscem gdzie może stanąć akwarium jest ściana na której jest skos (65 cm od podłogi w górę jest prosta ściana, później skos).

Podpowiedzcie mi coś odnośnie pokrywy. Obojętnym jest jaką się kupi, czy to też ma jakieś znaczenie? Z tego co widzę, to wszystkie pokrywy na mój przyszły baniak mają trochę słabe świetlówki. Czy zamiast świetlówek t8 będę mógł w każdej chwili założyć t5 bez większych przeróbek?

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Nowe akwarium, brak doświadczenia.

Post autor: Koder_ » 2015-03-12, 19:59

Wymiana T8 na T5 to raczej większa przeróbka.
Pokrywa na planowany przez Ciebie baniak ma 2x18W T8, jeżeli nie planujesz (a z tego co piszesz wnioskuję, że nie) akwarium roślinnego - takie światło w zupełności wystarczy.
Mam dokładnie taki sam zbiornik z opisywanym oświetleniem. Ryby czują się świetnie, roślinki rosną - czego chcieć więcej?
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

Ignis
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-09, 20:35
Imię: Marcin

Re: Nowe akwarium, brak doświadczenia.

Post autor: Ignis » 2015-03-13, 21:59

Sprzęt powoli pozamawiany, czas pomyśleć o podłożu i roślinkach. Dla kirysków i kakadu (bo chyba na nie się zdecyduję) najlepszym podłożem jest drobny piasek kwarcowy, którego planuje nabyć jakieś 20 kg. Czytałem jednak, że piasek jest jałowym podłożem i roślinki słabo w nim rosną. Czy w związku z tym powinienem użyć jakiegoś substratu pod podłoże? Wiem, że dno musi mieć dużo zakamarków... Będzie korzeń, standardowo jakieś kokosy, kilka kamieni bez ostrych krawędzi i rośliny. Jednak co do roślin nadal nic nie wiem. Wiem, że powinny to być rośliny Ameryki Południowej, mam nawet ich spis. Czy może mi ktoś polecić jakieś łatwe i zarazem ładne rośliny tego regionu? Nie chcę nakupić czegoś, co ma duże wymagania i później ukisić tego w akwarium z racji braku co2. Wszelkie sugestie mile widziane ;)

terikam
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2015-09-24, 16:52
Imię: Tomasz
Kontakt:

Re: Nowe akwarium, brak doświadczenia.

Post autor: terikam » 2015-09-27, 10:05

Mi także brakuje doświadczenia. Dlatego też zapisałam się na to forum.

ODPOWIEDZ