Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

desperados
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 18:35
Pojemność akwarium: 170
Imię: Marek
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: desperados » 2008-01-16, 19:00

Witam
Proszę wszystkich o cenne sugestie w kwestki ustalenia jakiego pierwiastka może brakować roślinkom widocznym na zdjęciach. Wszystkie opisane poniżej objawy w wiekszości dotyczą starszych liści.
Parametry wody (obecne):
Ph-6,8
Kh - 6
Gh - 8
Fe-0,15 do 0,2
NO3 - 20
PO4 - 0,3 do 0.4
Używane testy JBL
Pojemność akwa-170l netto, obsada roślin duża, ryb 40szt. (kąsoczowate).
Oświetlenie: 0,7W/l, 47lm/l, 10h/dobę
Nawożenie: CO2 - 24h oraz seria Planta Gainer macro, ferro + , classic.
Sposób nawożenia:
Przez pierwsze 2 tygodnie macro -1/2 dawki (2ml/170l), ferro 1/2 dawki (2ml/170l), classic 1/2 dawki (1ml/10l podmienianej wody).
Pozdmiany co tydzien 30% kranówka. Skład wody kranowej - NO3-5,5mg/l, Fe-0,025mg/l, Ca- 38,6 mg/l, Mg-6,3 mg/l, Mn-0,025mg/l

Po 2 tyg nawożenia efektem były glony nitkowate (fe wówczas 0,4) i pył na szybach pozostałe parametry jw. Rosliny wykazywały niedobór:
- Heteranthera czarne linie w poprzek liścia, czarny spód liścia, przezroczyśtość liści,
- Alternanthera zniekształcone, powyginane liście w dół (wyglądały niektóre jak otwarty parasol)
- Hygrophilia corymbosa - zniekształcone liście, niektóre w kolorze purpurowym, jasne okrągłe plamki. Jedne liście zbyt duże inne zbyt małe.

Zmniejszyłem ferro do 1/4 dawki (1ml/170l) pozostałe nawozy bez zmian. Efekt zniknęły nitki, pozostał zielony pył na szybach. Rośliny bez zmian.

Po tygodniu postanowiłem obniżyć azotany i nieco zwiekszyć fosfor. Zmniejszyłem dawkę macro do 1/4 (1ml/170l) i podawałem 1ml codziennie KH2PO4 tak aby osiągnośćc PO4 -0,6. Ferro 1/4 dawki, i classic 1/2 dawki przy podmianach.
PO 5 dniach NO3 -15, PO4 -0,6, Fe-0,15, wiekszej poprawy u roslin nie zauważyłem, natomiast stwierdziłem pojawienie się zielonych nitek. Pył na szybach pozostał.Wróciłem do wszczśniejszego dawkowania (ferro 1/4 dawki, macro 1/2 dawki, classic 1/2 dawki przy podmianach). Rośliny bez zmian, brak glonów poza pyłem zielonym. Obecne parametry wody jak podałem na samym początku.

Pozostanę chyba przy niskim PO4 (0,35) aby to on był czynnikiem limitującym rozwój glonów cos zdaję sobie sprawę zę nie służy to pewnie heteranthera.
Natomiast zastanawiam się nad zwiększeniem potasu może jego jest za mało w macro i powoduje braki u roślin. Być może tez jego brak powoduje mniejsze wchłanianie NO3 i przez to jego wyższe stężenie (20 mg/l- choć przy niskim PO4 wyższe stężenie NO3 nie powoduje u mnie rozwoju glonów). Nie wiem natomiast jak go dozować w postaci K2SO4, gdyż nie wiadomo jaka jest obecnie jego ilość w akwa. Mam zrobiony roztwór tak, ze 1ml dodany do mojego akwarium spowoduje wrzost stęzenia o 0,3mg/l. I tu się zastanawiam jak zacząc jego dozowanie aby nie przedobrzyć.

Czekam na wszelkie wasze sugestie, bo nie wiem czy w dobrym kierunku zmierzam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: szalinski_2005 » 2008-01-16, 20:50

doszedłeś do tego że brak potasu ja również tak uważam no3 masz za wysokie natomiast po4 za niskie heteranthera jej raczej brakuje potasu niż fosforu jak na mój gust ale nich się jeszcze wypowiedzą a inni
co do dawkowania k2so4 to nie wiem ja bym zaczął powoli i obserwował co się dzieje
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: D4ni3l » 2008-01-16, 20:52

desperados pisze:Skład wody kranowej - NO3-5,5mg/l
Niezły syf! ale to tak na marginesie.

Usuwam swoją wypowiedź, gdyż definitywnie była błędna.
Pozdrawiam.
-Daniel.
Ostatnio zmieniony 2008-01-17, 15:38 przez D4ni3l, łącznie zmieniany 1 raz.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: Slanter » 2008-01-16, 23:02

Kazdy daje rady no wiec i ja dam :mrgreen: Dla dodania roznorodnosci do wypowiedzi powiem tyle: Zmniejsz NO3 do 10mg/L nastepnie zwieksz PO4 do 1.0 mg/L. Gwarantuje, ze zielony "kurz" na szybach zniknie. Polepszy sie rowniez kondycja roslin. Nie wnikam w szczegoly co i dlaczego. Do wyboru masz kilka porad...Zobacz co pomoze.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: D4ni3l » 2008-01-17, 15:37

Pozwolę siebie zacytować: "wg. mnie powinno być na poziomie 0,1mg/l. " Mój błąd. W ogóle źle się wypowiedziałem. Chodziło mi o 1mg/l, a nie o 0,1mg/l. Ty desperados masz 0,3-0,4 więc nie masz za dużego poziomu PO4.
Pomyliłem się w odczycie. Przeczytałem 3-4mg/l.
Pozdrawiam.
-Daniel.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

desperados
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 18:35
Pojemność akwarium: 170
Imię: Marek
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: desperados » 2008-01-17, 21:45

hmm, mam pewne obawy co do zwiekszenia PO4 do poziomu 1,0. Zwiekszałem do poziomu 0,6 i po 3 dniach zaczęły rozwijać się nitki, więc po 5 dniu przerwałem nie czekając na dalsze efekty. Dlatego poziom 1 budzi moje duże obawy.
Zastanawiam się nad zwiększeniem poziomu potasu i jednocześnie magnezu. Wydaje mi się że objawy są dość zbliżone do ich niedoboru ((mały rozmiar młodych liści, skarłowaciałe, zdeformowane, plamy, dziurawienie liści i nekroza, obumieranie starszych liści). Być może to też braki boru.

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: szalinski_2005 » 2008-01-17, 22:18

desperados pisze:hmm, mam pewne obawy co do zwiekszenia PO4 do poziomu 1,0
przy no3 20 to bardzo możliwe że nitki lub inne glonki wyjdą ale jak obniżysz do 10 to wtedy sprobuj podwyższyć po4 ja mam u siebie no3 na poziomie 6 czasem 7 i po4 utrzymuje w okolicy 0,6 (naprowadził mnie na to slanter bo również miałem problem z zielonym nalotem na szybach codziennie musiałem wycierać na dzień dzisiejszy raz w tygodniu :-D myślę że to się jeszcze zmieni ) potas zwiększaj tylko ostrożnie
magnez to nie wiem ale w kranówce go trochę jest
miłego dnia :)

desperados
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 18:35
Pojemność akwarium: 170
Imię: Marek
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: desperados » 2008-01-18, 09:33

Spróbuje obniżyć NO3 zwiększając dozowanie K, być może jego niedobór blokuje wchłanianie azotanów, Podmianka wody, odmulanie nie za wiele daje bo już następnego dnia azotany są już w granicach 15-20.

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: szalinski_2005 » 2008-01-18, 10:51

powodzenia daj znać co się dzieje
jeżeli się okaże że to wina potasu i rośliny zaczną wchłaniać azotany to kontroluj fosfor bo on taż może spadać
miłego dnia :)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Nawożenie linią Planta Gainer, a oznaki niedoborów

Post autor: Slanter » 2008-01-18, 18:27

desperados pisze:hmm, mam pewne obawy co do zwiekszenia PO4 do poziomu 1,0. Zwiekszałem do poziomu 0,6 i po 3 dniach zaczęły rozwijać się nitki
Nie stalo sie to za sprawa zwiekszenia PO4. To znaczy nie stalo sie to bezposrednio za sprawa fosforu. Parametry wody w Twoim akwarium sa po prostu zle. Jak sam widzisz, nie ma poboru NO3 na co wskazuje jego podwyzszajacy sie ciagle poziom. W moim akwarium musze niemal codziennie dozowac 2-4 mg/L NO3 by utrzymac na stalym poziomie 10mg/L. Podobnie jest z PO4 ktore utrzymuje na poziomie 1.5 mg/L. Mimo tak "wysokiego" PO4 nie mam nitek, krasnorostow ani zielonego kurzu na szybach i to przy oswietleniu ponad 1 W/L. Jak wiec jest to mozliwe? No wiec jest to mozliwe wowczas gdy rosliny prawidlowo rosna. Glony sa oportunistami i pojawiaja wtedy gdy roslinom nie wiedzie sie najlepiej albo gdy jest ich za malo.
desperados pisze:Być może to też braki boru
Watpie.
desperados pisze:poziomu potasu i jednocześnie magnezu
Magnez to raczej nie. Potas? Mozliwe ale nie przy NO3=20. Przy tak wysokim poziomie NO3 wysoki poziom potasu spowoduje jeszcze wieksze znieksztalcenia lisci.
Twoim problemem jest rowniez dosc wysoka twardosc weglanowa. KH=6 to sporo i dla wielu roslin nie jest to optymalny parametr. Czy zastanawiales sie nad filtrem RO?
Wez rowniez pod uwage nieznaczne skrocenie czasu naswietlania do 8-9 godzin. 10 godzin "prazenia" przy kulawo rosnacych roslinach wspomaga jedynie glony a nie rosliny. ;-)

desperados
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-16, 18:35
Pojemność akwarium: 170
Imię: Marek
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

zmiany w nawożeniu - zdjęcia

Post autor: desperados » 2008-01-21, 20:38

Witam ponownie
Po przeczytaniu wszystkich porad na róznych forach wypróbowałem jedną z porad - zmianiłem sposób nawożenia z uwagi na możliwy niedobór potasu i magnezu.
Nawożenie PG Macro 1/2 dawki (2ml/170l) bez zmian, natomiast zamiast PG Ferro zastosowałem PG zalecaną dawkę rozbiłem na połowe do podmian 1ml/10l a pozostałą częśc na pozostałe 6 dni 1ml/170l. Pg Classic w stosunku do Ferro zawiera dodatkowo K i Mg.
EFEKT po 3 dniach:
KH - 6
GH - 7
NO3 - 20
PO4 - 1,0
Fe - 0,1
Nie wiem o ile wzrósł potas.
Jak widać Azotany pozostały bez zmian, fosforany zwiekszyły się o połowę (choc nie wiem po czym skoro nie dozowałem dodatkowo), być może wchłanianie zostało przyblokowane przez inny składnik. Fe minimalnie mniejsze. Być może przez nie zmniejszył się trochę nalot zielony na szybach. Innych glonów nie było i nie ma.
STAN ROŚLIN
raczej coraz gorszy (zdjęcia) - choć nie wiem vczy to wina zmiany nawożenia w tak krótkim czasie czy raczej pogłębiający się wszczśniejszy proces związany z nawożeniem.
Ehinodorus grandiflorus - od ok. tygodnia liście zaczeły robić się coraz jaśniejsze, nastepnie zaczęły wypadać dziury między żyłkami a stare i młode liście są powykręcane.
Obrazek

Hygrophila corymbosa mini - wygląda coraz gorzej. młode i stare liście powykęcane, zniekształcone, nienaturalnej wielkości. okrągłe plamy na liściach, następnie liść robi się ciemny i wypadają dziury między żyłkami. wygląda jak rakieta do tenisa)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Alternanthera lilacina - od dłuższego czsu liście powyginane- wypukłe na kształt parasola, skórzasty i błyszczący wygląd

Micranthenum callitrichoides - nie rośnie na boki, tylko do góry
Obrazek

Rotala rotundifolia liście wygieta w dół, niektóre stożki wzrostu spalone, czarne pręgi w poprzech liścia, część łodyg powyginanych.
Obrazek

Ludwigia peruensis - po tygodniu od zakupu zaczynają wykręcać się stare i młode liście.
Obrazek
Obrazek

Hygrophila siamensis - po tygodniu od zakupu pojawiły się znaczne dziury w liściach jak by je ktoś zjadał, liście powyginane
Obrazek
Obrazek

Jedynie w miarę dobrze rosną Hottonia inflata, sagittaria subulata, limnophila sessiflora, ceratopteris silliquosa.

Ogłonie widoczny efekt od jakiegoś tygodnia to coraz bardziej powykręcane liście u większości roślin. Nie wiem skąd takie NO3 mimo regularnych podmian i odmulania, itp. i jak go obniżyć Co spowodowało wzrost PO4.
Zastanawiam się też nad wypowiedzia SLANTERa, który stwierdził że przy tak wysokim NO3 zwiekszenie K spowoduje jeszcze większe wykręcenie liści - i tak by to wyglądało.
Zastanawiam się co dalej, co zmienic, czy czekać jeszcze parę dni bo to zbyt krótki okres na jakieś konkrety,(wzrosło PO4 do 1 jak niektórzy proponowali abym zrobił choć jak mówie nie wiem od czego wzrosło).
Te powykręcane i dziury liście książkowo mogą śwadczyć rzede wszystkim o niedoborze boru, potasu, magnezu, molibdenu jak i nadmiar potasu, boru. A co z NO3 może mieć wpływ na kształt liści?

ODPOWIEDZ