Bimbrownia

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: pavelek » 2007-03-15, 22:14

NAPISZCIE MI JAKE PROPORCJE DO AKWA 20L
WOGULE CHCE TEN PRZEPIS W PUNKTACH


NO I ,,GITARA" HOHOHOHOHO :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :roll:

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: kasia2005 » 2007-03-16, 11:34

Jeśli zrobicie bimbrownię z sodą to nie musicie dobierać prporcji , bo możecie kontrolować ilość co2 . Ja mam bimbrownie podłączoną do akwa 25 l działa całkiem dobrze widać że rośliny "pracują" . RAMZES_1 : niestety fotek nie zamieszczę z braku sprzętu i polecam zapoznanie się z tematem o bimbrowni na tym forum :!: Jest dobrze napisany i dużo tam przydatnych informacji , jest dokładny opis więc nie będę powtarzać . Jak długo będzie działało to nie wiem , bo to zależy od ilości co2 jaką chcesz dostarczyć do akwa .
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: RAMZES » 2008-02-19, 20:52

PRZENOSINY Z ZAMKNIĘTYCH TEMATÓW

temat: Bimbrownia na 40l

napisał paski91

wiem wiem że setki tysiecy razu było to wałkowane ale mimo wszystko chciał bym dostać dokładny opis co i jak

chce zrobić bimborwnie z sody i octu mam 40l akwa powiedzcie mi co dokładnie potrzebuje narazie mam to od kroplówki dyfuzor czy cuś

bardzo bym prosił o jakiś plan na taka bimbrownie oraz opis jak ją zrobić ( z czego ) oraz przepis na przecier zreszta sami wiecie


napisał oleq_30

a poszperaj w dziale Konstrukcje DYI

http://e-akwarystyka.pl/forum12.htm

Konstrukcje DYI to jest to samo co zrób to sam

temat: Butla co2 pomocyy !!

napisał Czarek

Tematem mojego problemu jest butla Co2 wiem jak wygląda i mniej więcej wiem jak powinna być stosowana w akwarystyce chce zrobić sobie w akwarium co2 jak najmniejszym kosztem wiec moje pytanie czy butla która jest na zdjęciu może mi służyć do co2 wcześniej znajdował sie w niej butan został on spuszczony i zastanawiam sie czy mogę nabić owa butle cO2 piszcie i wypowiadajcie sie chetnie sie dowiem czegoś nowego pozdrawiam

napisał : lolek

Butla musi być do CO2, ew. przerobiona gaśnica. to jest butla (propan-butan) gazu do kuchenki. Cena całego zestawu do podawania to ok. 300zł. Butla 1.5kg ok 150zł, reduktor 70zł, dyfuzor (zależy jaki) ok.50zł no i reszta zaworków i wężyki. Pamiętaj jednak że żeby podawać Co2 musisz mieć odpowiednie oświetlenie min 0,5w/l. Wtedy dawkowanie CO2 będzie miało jakiś sens.

napisał: #dzidek1983

ta butla zdecydowanie się nie nadaje.. koledzy napisali dla czego...

cena profesjonalnego zestawu to około 300 zł... na allegro możesz taniej dostać

napisał Czarek



lolek napisał/a:
Butla musi być do CO2, ew. przerobiona gaśnica. to jest butla (propan-butan) gazu do kuchenki. Cena całego zestawu do podawania to ok. 300zł. Butla 1.5kg ok 150zł, reduktor 70zł, dyfuzor (zależy jaki) ok.50zł no i reszta zaworków i wężyki. Pamiętaj jednak że żeby podawać Co2 musisz mieć odpowiednie oświetlenie min 0,5w/l. Wtedy dawkowanie CO2 będzie miało jakiś sens.




ze co ? ja mam 112 litrów 2 swietlówki jedna aqua san druga aqua glo i nie narzekam na światło jakie to ma znaczenie jaka butla ????? przecież gaz to gaz. nie jestem chemikiem ale nie wydaje mi sie ze zajdzie jakaś zmiana po nabiciu butli innym gazem niż propan. przecież to tylko butla nie gadamy o jakimś wodorze albo innych gazach które mogą zagrażać życiu albo zdrowiu. może ktoś ma inne uzasadnienie ? jakies bardziej logiczne a nie takie ze poprostu sie nie nadaje !!! pozdrawiam

napisał #dzidek1983

Czarku... może i chemikeim jestes ale sądząc po obsadzie twojej 112-tki to akwarysta jesteś początkującym

Może na chemii gazów się nie znam ale wiem że butle na nie różnią się zaworami i techniką ich podawania więc nie ma szans żebyś do butli z propanu założył reduktor do CO2 ani rteż zawór do butli od CO2 gdyż technicznie jest to nie możliwe


PS. jakbyś nie wiedział to CO2 jest gazem zagrażającym życiu

na przyszłość radzę się nie unosić bez powodu.. nikt nie był dla Ciebie ani nie miły, ani złośliwy..

napisał lolek

OK, zrób tak, weź tą butlę do punktu nabijania gazów. A wtedy się przekonasz że ta butla się nie nadaje. Kolejnym dowodem jest to że każda butla ma inny gwint tzn. do argonu i CO2 jest taki a do Acetylenu inny. Butla musi również wytrzymać odpowiednie ciśnienie, i to jest uzasadnienie mojej wypowiedzi. Jeśli to cię nie przykonało, to tak jak pisałem na początku zawieź butlę do punktu nabijania gazów, ciekaw jestem kto Ci ją nabije.
Co do oświetlenia, to nie ważnie jakie masz świetlówki, nazwa to nie wszystko. Świetlówki mają przekazać roślinom swoje wartości taki jak odpowiednia wartość lumenów ok.40/l, barwę światła itd.. Poczytaj trochę o oświetleniu akwariów, to zrozumiesz o co KAMAN

napisał Czarek

koledzy ja nie chce sie w zaden sposób wywyższać poprostu chce uzasadnienie :) na zdrowy rozum macie racje ale nie każdy ma 300 zloty żeby wydać na co2 dlatego szukam innego rozwiazania. Zależy mi jak najbardziej na zdrowiu moich rybek dlatego nie zrobie czegośglupiego. Mam pare innych butli wiec pewnie jeszcze zamieszcze zdjecie z pytaniem wiec nie zamykajcie posta jezeli chodzi o moje ośiwtlenie i moje doświadczenie to czuje sie na silach żeby ludziom pomagac i samemu sobie dobrze radze bo pracowałem przez chwile w KAKADU w Wawie ale niestety za chwile MATURA trza sie uczyć. Moje oświetlenie jest dobre jak na takie male akwa cyknolem fote 1 i 2 giego akwa troszke pijackie zdjecia ze tak powiem bo rece sie trzesa Wlasnie wracam ze SCENY 2001 jak ktos chodzi po klubach to wie ocb pozdro !

A jeżeli chodzi o obsade DZidek co z nia jest nie tak jeżeli moge wiedizeć poza 2 wielkopłetwami ? bo one sa chwilowo ?
pojedyncze ryby które u mnie są daże sentymentem bo przetrwały moja 1 ospę i utrzymuja swoj gatunek z licznej gromady !!!!!!!!!

napisał WOJTEK

dla takiej ilości roślin to szkoda sobie głowę zawracać i kasę wydawać, zrób bimbrownię i będzie dobrze,
a co do butli to nie może być z jednego bardzo ważnego powodu który już lolek podał, czyli chodzi o ciśnienie, bo propan-butan wywiera dużo mniejsze ciśnienie niż CO2 i po prostu butle by rozrzuciło,
co do oświetlenia to nie ważne że dla ciebie jest jasno, ale po prostu masz za mało światła dla roślin, żeby one mogły korzystać z tego CO2
dla mnie liczy się dobro zwierząt, a nie sentyment i każdy prawdziwy akwarysta dobro naszych podopiecznych powinien stawiać na pierwszym miejscu, a dopiero potem nasze upodobania czy sentymenty
Pozdrawiam

napisał Kazio

Takie z mojej strony jedno spostrzeżenie. Jak masz pełna butle propan-butan czujesz ze w niej jest tam płyn bo propan butaz zmienił sie w ciecz tak samo jak gaz w zapalniczce. A zobacz jaka jest butla od co2 ja tam nie czuje żeby był jakiś płyn (a może temu bo jest grubsza ściana i nie czuje ale mi sie wydaje ze tam jest po prostu gaz a nie ciecz)

napisał WOJTEK

Kazio no to powiedziałeś widać, że na chemii nie uważasz jasne, że butla do CO2 jest o grubszych ściankach, ale i butle są wysokie a mają małą przekątną czyli ciężko żeby coś zabulgotało, i sprężenie CO2 jest większe więc trudniej o to wstrząśnięcie

napisał Czarek

WOJTEK napisał/a:

dla mnie liczy się dobro zwierząt, a nie sentyment i każdy prawdziwy akwarysta dobro naszych podopiecznych powinien stawiać na pierwszym miejscu, a dopiero potem nasze upodobania czy sentymenty
Pozdrawiam



ok zajołem sie rybkami bez pary :) znajomy brata ma wielogatunkowy smietnik u siebie mianowicie 250 l i plywa tam wszystko powiedział ze z przyjemnością przygarnie moje rybki wiec moja obsada sie troszkę zmieniła został tylko sumik szklisty któremu dokupię znajomych
a wracając do tematu butli to macie racje dowiadywałem sie na ten temat i muszę niestety zmienić butle a już myślalem ze sie uda z tym rozsadzeniem to chyba troszkę przesada

ale już wszystko wiem możecie zamknąć temat

napisał croc

Czarku;
butla na prop-but nie nadaj się z wielu powodów do CO2. Najważniejszy to taki, że prop-but po sprężeniu się skrapla i przechowuje sie go w butli w średnim ciśnieniu (10-20 atm). CO2 się spręża do wysokiego ciśnienia (65-80atm). Przy próbie nabijania butli prop-but innym gazem, np CO2, butla się rozerwie, bowiem ciśnienie próby dla tych butli to 30atm. Konstrukcja butli jest zupełnie inna.
Zawory i gwinty są też odmienne do różnych ciśnień i czynników. A juz na końcu jest problem formalny - żaden punkt nie nabije ci butli innym czynnikime niż przeznaczenie butli - a przeznaczenie jest wyraźnie wybite na butli.

napisał

paski91
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 2008-01-28, 23:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrian
Lokalizacja: Żory

Re: Bimbrownia

Post autor: paski91 » 2008-02-21, 20:25

powie mi ktos co i jak z ta bimbrownia z sody do 40l blagam

mam juz wężyk ( 2 wężyki )od kroplówki oto foto Obrazekpowiedzcie mi jakie butelki i ile sody i octu i jak to dozowac :D
mam jeszcze dupna szczy kawkę i wilele malych xD Obrazek powiedzcie mi tylko jak z tego zrobic bimbrownie octosodową

aaa i czy ta dupna szczy kawka nadaje sie do czegos xD ?
Obrazek

ODPOWIEDZ