nowe 45l po restarcie

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kowcio
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2007-04-22, 18:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Olsztyn

nowe 45l po restarcie

Post autor: kowcio » 2008-02-24, 15:12

Witam.
Po przegranej walce z krasnorostami przyszedł czas na nową aranżację oraz prezentację swoich wypocin. Mam nadzieję że bardziej przemyślaną aranżację chociaż nie wolną od błędów. Akwa stało sobie dwa tygodnie dziś wpuściłem rybki i pstryknołem parę fotek.

Akwarium 50x30x30 - 45l

Oświetlenie:
Pokrywa 2x15W T-8
PHILIPS Aquarelle TL-D - 1000K - 750(lm)
NARVA Oceanic light - 4000K - 750(lm)

Czas naświetlania 8h

Podłoże:
1,5-2cm Acti Substrate przysypany 5 cm żwirkiem bazaltowym o drobnej granulacji.
( z przodu substrat jest przysypany tylko 2-2,5cm i to zapewne jest sporym błędem )

Ogrzewanie:
Aquael 50W - 26C

Filtracja:
Kaskada HBL-501 400l/h (ustawiony na bardzo wolny przeplyw)
Gąbka+zeolit

Woda:
100% kranówa. PH około 7
reszta nie mierzona ale czas chyba zaopatrzyć się w testy

Nawożenie:
CO2 bimbrownia 1,5l - kostka napowietrzająca + prowizoryczny dzwon
Nawozów w płynie nie leję ze względu na podłoże.
Mam Planta Gainer micro+macro ale będę ewentualnie stosował jak zakupię testy i jasne będą ewentualne niedobory.
Całe to nawożenie to jeszcze temat rozwojowy.

Flora:
Microsorium Pteropus
Microsorium Windelov
Microsorium Narrow

Fissidens Fontanus PHOENIX MOSS
Mała gałązka chyba Java Moss (Przyplątała się w paczce z microzorium zobaczymy co z tego wyrośnie)

W planach mam obsadzenie lewej strony Blyxa Japonica. ewentualnie jakiś mały anubias. No i oczywiście jakieś dodatkowe mchy. Pierwszy plan pozostanie pusty.

Mile widziane sugestie co do roślin.

Fauna:
7x Zwinnik Jarzeniec
3x Zwinnik Costello (troche mało ale mam do nich sentyment)
2x kirys spiżowy (sytuacja ta sama co wyżej. Nie chcę też przerybiać)
2x Otocinus (kilkukrotnie uzupełniałem obsadę ale zawsze zostają te dwa)
Na roślinach były zatoczki więc gościnnie są dwie małe bocje siatkowane które wczesniej oddałem dla kolegi (za te bocje zostałem zlinczowany w innym wątku :) )

Docelowo mają być jeszcze krewetki (myślę o 10szt Amano ale dopiero jak wyprowadzą się bocje ze ślimakami)

Jak wcześniej wspomniałem przegrałem nierówną walkę z krasnorostami (cosmopogon) Zrobiłem totalny restart. wyparzyłem cały sprzęt żwirek oraz wymyłem akwa. Rośliny poszły do kosza. Wymieniłem wkłady filtra i zaszczepiłem go bakteriami z kubełka działającego w innym akwa.
Wodę podmieniam co dwa dni około 30-40% ze względu na cienką warstwę żwiru nad substratem w przedniej częsci baniaczka. Pozostanę przy takiej częstotliwości podmian do czasu kiedy nie zaopatrzę się w zestaw testów a to dopiero w przyszłym tygodniu. Na zakupionym Microzorium od razu znalazłem kilka maleńkich krzaczków szantransji. Mam nadzieję że warunki panujące w akwa nie spowodują wysypu.
Generalnie traktuję te akwa jako szkoleniowe. Mam ambicję pójść w kierunku akwa naturalnego gdzie w tej sferze panu Amano nie dorastam nawet do pięt :)
W planach mam zamiar postawienia większego akwa oczywiście w stylu naturalnym na produktach ADA ale żeby zainwestowac najpierw niezbędna jest wiedza i doswiadczenie.


Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
damian-d180
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2008-02-03, 15:36
Pojemność akwarium: 200
Imię: damian
Lokalizacja: lublin

nowe 45l po restarcie

Post autor: damian-d180 » 2008-02-24, 16:19

Ładnie, dobre masz oświetlenie,
ja bym dał jeszcze jakieś roślinki na tylni plan

7/10

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: macio » 2008-02-24, 16:27

ładne akwarium zgadzam sie z poprzednikiem kilka roślin na tylni plan i będzie ekstra daje 8/10
Teraz kostka ;D

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: Slanter » 2008-02-24, 16:30

Calkiem fajna ta wysepka ale badz ostrozny ze swiatlem i nawozami. Przy takiej niskiej obsadzie wolnorosnacej flory niebezpieczenstwo powrotu glonow jest bardzo duze.

Awatar użytkownika
kowcio
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2007-04-22, 18:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Olsztyn

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: kowcio » 2008-02-24, 16:36

Też myślę o roślinie na tło ale mało jest takich które dorastają do 30cm. Zobaczę jak microzorium sie rozrośnie. Akwa jest małe i niskie ma ze 25 cm od podłoża do lustra wody więc microsorium może sie wypiętrzyć do lustra wody.
Może macie jakieś propozycje roślin na tylny plan :)

Ps: Zmierzyłem słup wody ma 23cm ;-)

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: gizun » 2008-02-24, 16:55

ładne akwarium :mrgreen: ale te kamienie jakoś tak dziwnie do okoła korzenia poukładane

Awatar użytkownika
kowcio
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2007-04-22, 18:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Olsztyn

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: kowcio » 2008-02-24, 17:02

kamienie są osadzone mchem więc jak się rozrośnie to nie będzie ich widać. Pozatym kamole przytrzymują korzeń w wymaganej pozycji.

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: pavelek » 2008-02-24, 17:47

kowcio, Czy te bocje pomagają na ślimaki , bo kupiłem 2 na jakiś czas i nie widze żeby jadły ślimaki. :-?

Awatar użytkownika
kowcio
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2007-04-22, 18:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Olsztyn

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: kowcio » 2008-02-24, 18:06

z tymi bocjami to tak naprawdę różnie jest. W moim przypadku w miarę się sprawdzały. W poprzednim akwa miałem dość sporą populację zatoczków. Dwa tygodnie temu kiedy likwidowałem starą aranżację nie widziałem ani jednego ślimaka.
Podejrzewam że w akwa w którym na stałe mieszkają bocje problem plagi ślimaków nie istnieje.

Może to jeszcze kwestia karmienia. Dla ryb dennych daję raz w tygodniu tablety i raz lub dwa razy mrożoną ochotkę która opada na dno a kiryski ja uwielbjają. Bocje tym też się częstują. Pozostałe 4 dni musza egzystować na tym co pozostanie po pokarmie płatkowym dla reszty wtedy może sie też brały za ślimaki.

Awatar użytkownika
damian-d180
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2008-02-03, 15:36
Pojemność akwarium: 200
Imię: damian
Lokalizacja: lublin

nowe 45l po restarcie

Post autor: damian-d180 » 2008-02-24, 22:57

Mam pomysł jaką roślinkę możesz wrzucić na tylni plan
Vallisneria americana
lub


Valisneria spiralis

lub

Heteranthera Zosterifolia

Myślę ze ta pierwsza będzie sie ładnie prezentować:)

[ Dodano: 2008-02-24, 22:00 ]
I możesz dokupić jeszcze na te dwa boki po środku takie roślinki:

HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES

I będzie całkiem ładnie:)

[ Dodano: 2008-02-24, 22:01 ]
polecam też Glossostigme

fisher
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-11-18, 23:49
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: fisher » 2008-02-24, 23:03

Bardzo fajne i ładne akwarium :-) pomysl nad tymi bokami, polecam Ci na jeden bok rotale green, na drugi np.indice ;-)

Awatar użytkownika
kowcio
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2007-04-22, 18:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Olsztyn

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: kowcio » 2008-02-24, 23:55

Zrobiłem trochę zakupów na Allegro. Trochę mnie fantazja poniosła :mrgreen: Niebawem wrzucę jakieś fotki.
Pozdrawiam i dzięki za sugestie.

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: Piwosz » 2008-02-25, 16:23

kowcio, widze że probowałeś stworzyć małe ryuboku......

Obsadź korzeć jakimś mchem... Microrozia przwyiąż do kamienia...no i dokup pare innych roślinek...

Nie pasują mi te otoczaki.

Awatar użytkownika
kowcio
Forumowicz
Posty: 52
Rejestracja: 2007-04-22, 18:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Olsztyn

Re: nowe 45l po restarcie

Post autor: kowcio » 2008-02-25, 23:06

Microzoria są przywiązane do kamieni.

Otoczaki są tylko po to aby obsadzic je mchem (zobaczę jak Phoenix moss sie rozrośnie wtedy przemyslę dodatkowy gatunek mchu)
Na korzeniu mchu nie chcę sadzić bo mam inny zamysł poczekam aż się rozrosną microzoria (powinny stworzyć zbitą ścianę liści)

Na tylny plan obsadzę kilka różnych gatunków roślin łodygowych. Zobaczę które sie sprawdzą i pozostawie te które bedą sie najlepiej komponowały z resztą zieleniny.

Tak masz rację że są to próby stworzenia ryboku. Zobaczymy za miesiąc lub dwa jak akwa osiagnie efekt finalny.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-06-15, 21:53 ]
Witam ponownie.
Wypadałoby dać jakiś mały update po tak długiej przerwie :)

Wstawiam dwie fotki przed dokonaniem przycinki. Efekty tak jak widać na fotkach. Nie jestem zbyt zadowolony z tego co wyszło.

Akwa standardowo nawiedziła plaga krasnorostów. Przestałem z nimi walczyć i ograniczyłem się do cotygodniowych podmian wody i przycinki roślin. Po około trzech miesiącach zauważyłem zmniejszony przyrost glonów.

Jedna kępka mchu jest po przycince. W środku rosły sobie szantransje. Chcę zobaczyć co szybciej odrośnie mech czy glon :zly:

Do obsady dołączyły krewety fire red w ilości 6ciu sztuk ale strasznie szybko się rozmnażają i teraz nie wiem ile ich jest :| Niedługo będę szukał chętnych na te krewcie.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-06-15, 22:05 ]
może ktoś chce sadzonki rottalii indica. Pod warunkiem ze się nie boi że się razem z nią krasne nie przeniosą :]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ