podłoże

Moderator: ModTeam

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

podłoże

Post autor: szalinski_2005 » 2008-03-13, 15:31

witam opiszę co chce zrobić i proszę o komentarze bo do końca nie jestem przekonany czy to ma sens
na samo dno trafi zmielony węgiel aktywowany w celu stworzenia dużej powierzchni dla bakterii wyczytałem że wielu akwarystów tak robi przekonał mnie jeszcze fakt że 1g węgla ma powierzchnię 800m2 więc bardzo dużo
następną warstwą będzie torf nieodkwaszony on natomiast ma dostarczać kwasów humusowych które mają działać jako chelatory głównie dla żelaza oraz manganu oraz do powstrzymywania przed powstawaniem glonów i oczywiście w jakimś stopniu do obniżania ph
następna warstwa to glina wysuszona i pokruszona oraz do niej dołączy keramzyt jako drenaż
glina ma stanowić magazyn mikro i makro elementów
i na to wszystko przyjdzie żwirek zwykły 1 do 3 mm
miłego dnia :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: podłoże

Post autor: croc » 2008-03-13, 15:33

rozumiem, że żwirku dasz więcej niż 1-3 mm :-)
Nigdy nie słyszałem o wkładaniu węgla aktywnego na dno.

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: szalinski_2005 » 2008-03-13, 15:39

rozumiem, że żwirku dasz więcej niż 1-3 mm
no tak to można zrozumieć chodzi mi o granulacje :mrgreen: będzie go do 4 do 7cm
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: lolek » 2008-03-13, 15:39

O tym że daje się torf na dno a na niego żwir, to słyszałem. Ale żeby węgiel, glina ja osobiście bym tego nie zrobił, ale możesz spróbować.

szalinski_2005 pisze:1g węgla ma powierzchnię 800m2 więc bardzo dużo
To się trochę pomyliłeś.
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: podłoże

Post autor: croc » 2008-03-13, 15:47

myślę cały czas o tej glinie i mam mieszane uczucia. Robiłem wiele odkrywek geologicznych w trakcie studiów i pamiętam, że 10cm warstwa gliny działa praktycznie jak wylewka betonowa. Przepuszczalność praktycznie zero. Nie wiem co to znaczy "wysuszona", bo glina pociągnie wodę prędzej, czy później i będzie już zwykłą mokrą gliną.

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: szalinski_2005 » 2008-03-13, 15:47

lolek pisze:szalinski_2005 napisał/a:
1g węgla ma powierzchnię 800m2 więc bardzo dużo


To się trochę pomyliłeś.
o to źródła
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99giel_aktywny
http://solniczka.republika.pl/artykuly/wegiel.htm
http://www.secura.com.pl/filtracja/pl/p ... hp?idk=114
nie wiem czy mogę wstawiać takie linki jeżeli nie proszę o usunięcie

[ Dodano: 2008-03-13, 14:50 ]
ie wiem co to znaczy "wysuszona", bo glina pociągnie wodę prędzej, czy później i będzie już zwykłą mokrą gliną.
gliny będzie mniej niż centymetrowa warstwa wysuszona wiadomo że namoknie po to dodam keramzytu aby był ruch wody
dlatego wysuszona aby łatwo ją było wymieszać z keramzytem
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: dzidek1983 » 2008-03-13, 16:03

gleba.. ulubione powiedzonko Dody :lol:

a więc tak :mrgreen:

zła kolejność poszczególnych warstw...

na samo dno idzie żyzne podłoże... w twoim wypadku glina... choć osobiście bym użył ziemi ogrodowej... jest o sto razy lepsza od gliny bo łączy w sobie to co ma glina i torf razem wzięte...

na tej warstwie dopiero kładziemy sproszkowany węgiel aktywny, niektórzy <w tym ja, osobiście próbowałem> dodają do tej warstwy sproszkowany Tetra Bactozym lub podobny preparat... czyli sproszkowane bakterie nitryfikacyjne, cała ta warstwa poza właściwościami węgla które wymieniłeś ma być świetnym miejscem do rozwoju tych bakterii w glebie...

na to kładziemy warstwę minimum 4 cm drobnego żwiru lub innego wierzchniego podłoża <odradzam piasek>


sam miałem tak skonstruowaną glebę, z tym że żyzna dolna warstwa była zrobiona z Tetra Complete Substrate... super sprawa... blyxa miała korzenie długości 30 cm, mocne i białe...
polecam takie rozwiązanie

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: podłoże

Post autor: JARECZEK » 2008-03-13, 18:23

Czy dodanie zwykłej ziemi ogrodowej i torfu nie bedzie zabarwiać wody?

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: szalinski_2005 » 2008-03-13, 19:36

dzidek1983 pisze:zła kolejność poszczególnych warstw...
i tu mi dałeś do myślenia mógłbyś to uzasadnić czemu tak a nie inaczej
dzidek1983 pisze:choć osobiście bym użył ziemi ogrodowej... jest o sto razy lepsza od gliny bo łączy w sobie to co ma glina i torf razem wzięte...
tutaj mam troszkę odmienne zdanie może i ziemia jest dobra ale można trafić na taką która zwiera dużą ilość materiałów organicznych typu liście patyki itp. (wymielają nie wiadomo co do takiej ziemi)
jeżeli się ktoś uprze można przeprowadzić mineralizację ziemi ale to trwa i trzeba mieć zaplecze na blokach raczej będzie ciężko
czytałem wiele na temat ziemi ogrodowej można na niej odnieść wiele sukcesów ale również porażek w czym te pierwsze są często opisywane
dlatego zdecydowałem się na zwykłą glinę
JARECZEK pisze:Czy dodanie zwykłej ziemi ogrodowej i torfu nie bedzie zabarwiać wody?
przy odpowiedniej warstwie żwiru nie przebarwi się
Ostatnio zmieniony 2008-03-13, 21:49 przez szalinski_2005, łącznie zmieniany 1 raz.
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: podłoże

Post autor: JARECZEK » 2008-03-13, 20:01

A co jest lepsze nawozy sypane pod żwirek czy ziemia ogodnicza i torf??

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: szalinski_2005 » 2008-03-14, 07:47

A co jest lepsze nawozy sypane pod żwirek czy ziemia ogodnicza i torf??
nawóz to nawóz wsypiesz pod żwirek rośliny z niego skorzystają i koniec więc dostarczysz im nawozu powiedzmy na 2 3 miesiące natomiast ziemia ogrodowa glina czy firmowe podłoże ma możliwość wchłonięcia poszczególnych mikro i makro elementów podawanych do słupa wody więc najprościej mówiąc żyje i ma możliwość regeneracji z tym że tu właśnie jest problem co użyć podłoże firmowe jest drogie a glina torf czy ziemia ogrodowa jest sprawą dyskusyjną są po prostu różne techniki i która lepsza?????
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: dzidek1983 » 2008-03-14, 10:47

szalinski_2005 pisze:
dzidek1983 pisze:zła kolejność poszczególnych warstw...
i tu mi dałeś do myślenia mógłbyś to uzasadnić czemu tak a nie inaczej
dzidek1983 pisze:choć osobiście bym użył ziemi ogrodowej... jest o sto razy lepsza od gliny bo łączy w sobie to co ma glina i torf razem wzięte...
tutaj mam troszkę odmienne zdanie może i ziemia jest dobra ale można trafić na taką która zwiera dużą ilość materiałów organicznych typu liście patyki itp. (wymielają nie wiadomo co do takiej ziemi)
jeżeli się ktoś uprze można przeprowadzić mineralizację ziemi ale to trwa i trzeba mieć zaplecze na blokach raczej będzie ciężko
czytałem wiele na temat ziemi ogrodowej można na niej odnieść wiele sukcesów ale również porażek w czym te pierwsze są często opisywane
dlatego zdecydowałem się na zwykłą glinę
JARECZEK pisze:Czy dodanie zwykłej ziemi ogrodowej i torfu nie bedzie zabarwiać wody?
przy odpowiedniej warstwie żwiru nie przebarwi się
po prostu mówię to co wyczytałem i wyoglądałem na necie... proponuję stronę Pana Norberta Sabata

co do wyższości gliny... ziemie oczywiście trzeba kupić odpowiednią, ale tyle osób już to stosowało że istnieje już lista bezpiecznej ziemi... tylko nikt jej oficjalnie nie zrobił...
nie rozumiem po co mineralizować ziemię?

chcesz powiedzieć że opisuje się tylko sukcesy na ziemi a porażki już nie? wejdź na forum roslinyakwariowe.pl i poczytaj ile jest porażek w zwykłych akwariach HT... polecam dział glony :lol: a następnie weź i poszukaj porażek w akwariach z ziemią ;-)

ale mniejsza.. wziąłeś glinę i koniec.... nie ma co dyskutować :-)

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: podłoże

Post autor: szalinski_2005 » 2008-03-14, 15:58

dzidek1983 pisze:proponuję stronę Pana Norberta Sabata
poszukam i przeczytam bo tak do końca to nie wiem kierowałem się jeżeli chodzi o węgiel sproszkowany tym że lubi wypływać więc go chciałem wrzucić na sam spód co do gliny to chce żeby była bardziej dostępna dla ruchu wody oczywiście z umiarem no ale nic następna lektura mnie czeka :-D
dzidek1983 pisze:tylko nikt jej oficjalnie nie zrobił...
a przydało by się bo jak ktoś wyczyta ziemia ogrodnicza jest super a nie zainteresuje się tym i nasypie jakiegoś syfu :-/ oby ktoś takową listę wystawił
dzidek1983 pisze:nie rozumiem po co mineralizować ziemię?
aby usunąć poprzez utlenienie związków organicznych z ziemi
co do artykułów z porażkami to masz racje jest ich sporo ale ja się zazwyczaj podczas szukania natykam na sukcesy niż porażki ;-)

[ Dodano: 2008-03-14, 18:46 ]
dzidek1983, poszukałem artykuł pana Norberta Sabata i okazało się że chyba w dobrą stronę zmierzam oto cytat "Dodatkowo jako podłoże dla bakteri w dolnych partiach podłoża możemy zastosować pył węglowy (węgiel aktywowany), który dodatkowo stabilizuje podłoże przy starcie zbiornika(pochłania związki N-x)."
miłego dnia :)

ODPOWIEDZ