Akwarium 112l

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 17:09

No to odlot :]. Na razie wychodzi że z mojej pierwotnej obsady tak naprawdę to do tego litrażu nadają się tylko Neonki ^^'. No, ale z drugiej strony: "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" :).

Faktycznie czasu mam sporo (Ryb ani wody nie planowałem jutro dawać do akwarium :) ). Wodę pewnie wleję pod koniec tygodnia, a pierwsze rybki chyba po długim weekendzie.

Jeśli o Kiryski Karłowate chodzi to poszperam trochę i poszukam w internecie ludzi, którzy mają je w swoich zbiornikach. Zastanowię się jak mógłbym ewentualnie rozplanować dno. Na siłę nie będę ich ładował (nie jestem sadystą), ale wezmę pod uwagę to, że należą one do tych Kirysków, które nie przebywają większości czasu na dnie, ale kręcą się też w środkowej toni.

Jeśli dojdę do wniosku, że "nie nada" to ich miejsce zajmą jakieś ładne krewetki.

Teraz do szczęścia potrzeba mi tylko jednego. Czy mógłby mi ktoś doradzić co z tym nieszczęsnym CO2. Chciałbym zamówić je w miarę szybko i zamontować do akwarium w momencie jego uruchomienia.

A i w ogóle to czy powinienem tak robić? Czy też może trochę odczekać? I jak nawożenie CO2 wpływa na dojrzewanie akwarium? Cholera tyle pytań i przychodzą mi do głowy dopiero kiedy dostałem już zbiornik :).

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 112l

Post autor: maol » 2008-04-14, 17:14

A jakie masz oświetlenie? CO2 bez 0,5W/l nie ma wogóle sensu.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium 112l

Post autor: croc » 2008-04-14, 17:21

tak jak to "rozmawialiśmy na poprzedniej stronie", CO2, światło i nawożenie powinno przyjść mniej więcej w tym samym momencie. No może nawożenie trochę później, ale CO2 i ta druga świetlówka od razu. Jak tylko nalejesz wody i wsadzisz rośliny. Oczywiście nic sie nie stanie gdy CO2 zamontujesz tydzień lub dwa później. Światło musi być od dnia pierwszego.

[ Dodano: 2008-04-14, 16:25 ]
z zestawów CO2 jakie podałeś pierwszy link nie działa, więc nie bardzo wiem co to. Drugi zestaw ma prawie wszystko. Brakuje butli z CO2.
Do tego wszystkiego docelowo przydał by się elektrozawór i timer. Wtedy możesz ustawić tak, że CO2 podawane jest tylko w dzień, a w nocy śpi. Oczywiście wiele osób podaj 24h na dobę ale trzeba trochę uważać, żeby rybki się nie podusiły. W szczególności jeśli jest przerybienie.

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 17:36

To ten pierwszy link .

W tym zdaje się jest elektrozawór. Nie widzę timera, ale ja się nie znam na tym :).

Zresztą jakby co to go dokupię. Nie mam zamiaru podawać CO2 24 godziny na dobę.

A oświetlenie mam jak pisałem 15W ale dodam 2 świetlówkę o takiej samej mocy i wyjdzie 0,5W/l.

Butla do tego litrażu 1,5kg?

Ah i jeszcze jedno pytanie. W opisie tego elektrozaworu jest coś takiego:
"Elektozawór w połączeniu z kontrolerem lub komputerem pH wyposażonym w elektrodę może utrzymywać określony poziom pH wody, natomist w połączeniu ze zwykłym wyłącznikiem czasowym lub bezpośrednio z oświetleniem, zawór może kontrolowac podawanie CO2 w zadanym okresie czasu - np tylko w dzień."

Czy mogę wyposażyć się w sprzęt, który pozwoli jednocześnie kontrolować poziom pH w akwarium i sterować czasem nawożenia? Czy mogę podłączyć jednocześnie tylko jedno takie urządzenie? Po prostu wydaje mi się, że znalazłem alternatywę dla odwróconej osmozy i jeśli jest taka możliwość to chciałbym z tego skorzystać. Jeśli jednak uważacie, że za bardzo kombinuję to po prostu powiedzcie. :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium 112l

Post autor: croc » 2008-04-14, 17:48

timer, to właśnie wyłącznik czasowy. Kupisz go w każdym AGD sklepie za 20-30zł.

Zestaw z elektrozaworem załątwi sprawę cyklu nawożenia. Butla mioże być 1,5kg. W zupełności wystarczy. Jeśli ustawisz wydatek na 1 bąbelek na sek, to wystarczy na 3 miesiące.

Nie myśl o pomiarze pH. To wydatek kolejnych 600 zł (min) i do tego to już absolutnie RO jest konieczne. Rzeczywiście dodawanie CO2 zakwasza wodę, ale stosowanie RO nie tylko ma taki cel, a w zasadzie to nie ma takiego celu wogóle. RO oznacza wodę miękką, bez związków, które w większości biotopów sa po prostu niepotrzebne lub nawet szkodliwe.

[ Dodano: 2008-04-14, 16:51 ]
Tak z czysto technicznego punktu widzenia, to nie stosuje się i sterowania CO2 poprzez pomiar pH i wyłącznika czasowego. Robisz albo jedno, albo drugie. Sterowanie poprze pomiar pH powinno działać w sposób ciągły. Jeśli pH wzrasta, bo rośliny pobrały CO2 z wody, a tym samym kwasowość wody się zmniejszyła, sterownik otwiera elektrozawór i podaje CO2. Gaz ten może tez uciekać z wody poprzez wytrącanie (ruch wody, napowietrzanie, itp). Przyznam szczerze, że nie robiłem obserwacji ile razy się włącza u mnie CO2 w nocy vs dzień, ale wiem, że w nocy też się włącza.

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 18:01

No dobra. Niniejszym o profesjonalnej zabawie z pH zapominam (ze względów finansowych).

Rozumiem , że taka butla będzie wystarczająca? I czy 1 bąbelek na sekundę to w sam raz czy oszczędnie?

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium 112l

Post autor: croc » 2008-04-14, 18:08

60l akwa - w sam raz. Jak będą słabe efekty, to zwiększysz.

ps
pH to fajna rzecz, ale trochę droga i chyba nie do końca taka bardzo potrzebna. Ot bajerek, taka automatyzacja.
Właśnie w weekend wymieniłem 3 elektrody, które zużywają się troszkę szybciej niż świetlówki. :-/

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-15, 16:45

Khem, khem. Właśnie nastąpiły małe zmiany :).

Otworzyłem przed kilkoma godzinami paczkę z moim akwarium pełen euforii. Przeszła mi dosyć szybko, gdyż okazało się, że cała boczna ścianka jest strzaskana. Wysłałem już do sklepu maila z prośbą o zwrócenie pieniędzy. Nie chcę zamiany akwarium gdyż:

1. Za długo by to trwało.
2. Mam zamiar kupić zamiast 60 litrów 112 :).
3. Znowu dostałbym wszystko zintegrowane a doszedłem do wniosku, że lepiej sprzęt kupić sobie samemu.

Tak więc sprawa wygląda następująco.

1. Nad obsadą zastanowię się później :).

2. CO2. Czy butla 1,5kg jest wystarczająca i na ile starczy?

3. Czy waszym zdaniem lepiej montować 2 świetlówki 30W do pokrywy z domyślnym 2x18W (I czy się zmieszczą np. te:
http://www.allegro.pl/item339952547_zes ... arium.html, czy dokupić belki i zamontować je nad akwarium? Nie mam zamiaru trzymać w akwarium żadnych skaczących gatunków... chyba :).

4. Jaki polecacie filtr. (Musi być wewnętrzny bo zewnętrzny nie zmieści się ani za ani obok akwarium).

5. Ile watowa grzałka do takiego zbiornika?

To chyba tyle. Odpowiednie podłoże, korzenie itd. wypatrzyłem już sobie dzisiaj w sklepie :).

Pozdrawiam
Kultura wymaga podziękować... ale zamiast tego możesz kliknąć "pomógł" ^^.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium 112l

Post autor: croc » 2008-04-15, 17:11

Rzyczę Ci powodzenie z odsyskaniem kasy. Moga rozpatrywać reklamację, a później zaproponowac nowe akwarium.
Ale jeśli Ci sie uda odzyskać kasę, to oczywiście 112l jest prawie dwa razy większym akwarium, więc na pewno warto.

CO2 - bez zmian - 2-3 miesiące;
świetlówki (zmieszczą się jedynie 60cm długości. Nie jestem pewien, czy te 30W nie sa znacznie dłuższe. Belki były by najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Jeśli nie będzie skakac nic z wody, nie będzie labiryntowców, oraz estetyka nie gra najwyższej roli, to bym robił belki z odbłyśnikami.
grrzałka - 150W wystarczy (100W też będzie ok);

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-15, 18:32

W ostateczności zawsze to drugie akwarium :P. (Ahhh... ławica (już nie "ławiczka") Razbor Borneańskich...).

Sprawdziłem i te świetlówki mają po 90cm. Ale jak myślicie. Czy dobrym pomysłem byłoby zamontowanie zamiast tego 3x20W świetlówek (każda 59cm?) w pokrywie? Myślałem o tych: http://www.allegro.pl/item345884019_flo ... alawi.html

Nie wiecie może czy są jakieś 30W świetlówki o długości 60cm?

EDIT: I jeszcze jedno. Z założeniem że dam 3 świetlówki jaką kombinację tych trzech byście proponowali?
Kultura wymaga podziękować... ale zamiast tego możesz kliknąć "pomógł" ^^.

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Piwosz » 2008-04-15, 19:08

Bizon pisze:Nie wiecie może czy są jakieś 30W świetlówki o długości 60cm?
Są świetlówki T5 24W o długości 55cm oraz świetlówki kompaktowe (chyba 45cm) o mocy 36W

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-15, 19:54

Hmm... czy 2 36W świetlówki to nie będzie za dużo do takiego zbiornika? Jak musiałby wyglądać wtedy nawożenie CO2?
Kultura wymaga podziękować... ale zamiast tego możesz kliknąć "pomógł" ^^.

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Piwosz » 2008-04-15, 19:59

Taką ilość świetlówek stosuje sam T. Amano w swoich 60-tkach....dla początkującego akwarysty będzie to z pewnością zbyt mocne oświetlenie i będzie miał problem z glonami...
Pomyśl nad 2x24W

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-15, 20:00

No, ale wtedy nie wychodzi po 0,5l, które jest podobno wymagane przy nawożeniu CO2.
Kultura wymaga podziękować... ale zamiast tego możesz kliknąć "pomógł" ^^.

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Piwosz » 2008-04-15, 20:21

Bizon pisze:No, ale wtedy nie wychodzi po 0,5l, które jest podobno wymagane przy nawożeniu CO2.
Nie rozumiem.......

2*24W=48W
48W/60l= 0,8W\l

A wiec masz 0,8W\l a więc duużo światełka.

ODPOWIEDZ