otis pisze:Wybierając nawóz musisz pamiętac, aby była równowaga pomiedzy mikro i makro. Jeżeli samo akwarium produkuje Tobie N i P w odpowiedniej proporcji to uzupełniasz tylko z makro K (potas) i dorzucasz mikro (np. z PG Classic lub Ferro+).
I tak i nie. Jesli ph wody jest niskie (dobrze ponizej 7) moc przerobowa filtra biologicznego jest slaba. Owszem, nastepuje wtedy akumulacja organicznego N i P (na co wskaze test) jednak ich przyswajalnosc przez rosliny pozostawia wiele do zyczenia. Przykladowo, w moim akwarium przy Kh=0, ph=5.8-6 jestem w stanie podniesc NO3=10 a mimo tego rosliny wykazuja ostry deficyt N (zatrzymany wzrost, chloroza, slabowite lodygi, karlowate liscie). Po podmianie wody i dodaniu KNO3 do poziomu 10ppm, oznaki deficytu szybko zanikaja. Oczywiscie zaznaczam, ze mowa jest o wodzie bez kh i niskim ph. Przy Ph=6.8-7 to co powiedziales ma jak jak najbardziej sens.
otis pisze:Przydatne są na początku testy na NO3, PO4 i Fe.
Zgoda jesli chodzi o NO3 i PO4 ale czy mozesz uzasadnic waznosc testu na Fe? Z poziomu Twojego postu widac, ze znasz sie na rzeczy i wiesz cos na temat chelatow.
otis pisze:Jeżeli natomiast masz dobrze wystartowany filtr biologiczny pochłaniający dużo azotu to będziesz musiał go uzupełniać w jakiś sposób.
Nie bardzo rozumiem o jaki filtr biologiczny Ci chodzi. Rosliny? Jezeli zas mowa o nitro bakteriach to filtr biologiczny nie pochlania azotu. Filtr biologiczny (dzieki Nitrosomonas) w akwarium utleni wodorotlenek amonowy NH4OH na azotyn NO2- ktory w dalszej kolejnosci przerabiany jest przez Nitrobakter na azotan NO3. Tak wiec N zamieniany jest na forme bardziej kompleksowa ale nie jest "pochlaniany"
Sorry za przynudzanie i czepianie sie ale ta mala niescislosc nie dala mi spokoju :-P
otis pisze:W proporcje pomiędzy Ca i Mg poki co nie wnikam.
Podzielam. Na tym etapie jest to zbedne. Jednak co ktorzy re-mineralizuja wode RO uzywajac CaSO4 i MgSO4 powinni sie tymi proporcjami zainteresowac.
otis pisze:Załóż dziennik i zapisuj dawki i obserwacje. Pamietaj, że zbiornik ma pewną inercję. Rośliny reagują powoli na zmiany... glony znacznie szybciej.
Pozostają jeszcze dwa ważne "nawozy": oświetlenie i CO2.
Doskonala rada z dziennikiem obserwacji i ogolnie bardzo dobry post!