chora cała obsada

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
tomson93
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-05-11, 09:43
Pojemność akwarium: 120
Imię: Tomek
Nazwisko: Matosek
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

chora cała obsada

Post autor: tomson93 » 2008-05-11, 09:47

Błagam pomóżcie mi coś się dzieje z moją wodą A wiec tak woda zrobiła się taka jakby biała ( pływa w niej stetki takich małych białych miniaturowych drobinek ) jest to w całej wodzie . Moje pielęgniczki niebieskouste i reszta obsady pływa na samej tafli wody i mają poskładane płetwy . Zdechły mi już 3 zbrojniki niebieskie i mułojad .Ochody rybek mają kolor biały .Na boku brzanki rekiniej zaobserwowałem duż białą plame . Myślałem żże to ospa ale po podaniu leku nic nie pomogło . Moje ph 7,3 woda podmieniana co 2 tyg około 30% . Poradzcie mi coś błagam . jeśli potrzebujecie więcej informacji to powiedzcie jakie .

Rala
Stały bywalec
Posty: 172
Rejestracja: 2007-11-05, 20:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Alicja
Lokalizacja: Polska

Re: chora cała obsada

Post autor: Rala » 2008-05-11, 10:34

Z tego co zdążyłam już się przekonać to tego typu "katastrofy" maja miejsce w źle prowadzonych i obsadzonych akwariach.
nie piszesz jaki masz litraż , od kiedy funkcjonuje akwarium jaka jest dokładnie obsada ( a mam coś złe przeczucia). :(

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: chora cała obsada

Post autor: oleq_30 » 2008-05-11, 10:40

Też bym podejrzewał ospę , ale po stanie w jakim opisujesz że jest osada podejrzewam juz bardzo zaawansowane stadium . temperature ustaw na 29-30 stopni Ichtiosan w dawce 2 x zalecana przez producenta , dzień przerwy w dawnowaniu i popraw dawka 2 x Ichtiosan zalecana przez producenta , dzień przerwy i dawka zalecana przez producenta , Mi to ostatnio pomogło ale nie miałem jeszce widocznych pływających kulorzęsków
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
tomson93
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-05-11, 09:43
Pojemność akwarium: 120
Imię: Tomek
Nazwisko: Matosek
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

chora cała obsada

Post autor: tomson93 » 2008-05-11, 10:53

Mój litraż to 120 litrów , akwarium funkcjonuje od roku Obsada 5 pielęgnic niebieskoustych , 2 brzanki rekinie 5 skalarów ( 3 tygrysie i 2 paskowane ) sumik 2 glonojady

Padły 3 olbrzymie zbrojniki i mułojad .

Dziś wymieniłem 60% wody i podałem antybakteryjny FMC ( zoolek ) w dawce sugerowanej przez producenta

Reszta rybek nie ma białych plam . Tylko s a osowiałe .

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: chora cała obsada

Post autor: marthinez » 2008-05-11, 11:00

oleq_30 pisze:Też bym podejrzewał ospę
To mi kompletnie nie przypomina ospy:
tomson93 pisze:woda zrobiła się taka jakby biała ( pływa w niej stetki takich małych białych miniaturowych drobinek ) jest to w całej wodzie . Moje pielęgniczki niebieskouste i reszta obsady pływa na samej tafli wody i mają poskładane płetwy . Zdechły mi już 3 zbrojniki niebieskie i mułojad .Ochody rybek mają kolor biały .Na boku brzanki rekiniej zaobserwowałem duż białą plame .
Biała woda wskazuje na pierwotniaki, ewentualnie zatrucie (może pokarmem lub czymś innym).Poskładane płetwy i białe odchody wskazują moim zdanie na pasożyty. Być może spowodowane tym samym co wyżej, czyli "zatruciem wody".
W życiu nie lał bym leków nie znając diagnozy. Błędna diagnoza + leki może jeszcze pogorszyć sytuację co widać.
Najważniejsze to napisz jaki masz litraż, jeśli masz to zrób testy (zwłaszcza NO2, NO3), czym karmisz rybki (jeśli żywy pokarm to jaki) i jak często, jaką wodę stosujesz do podmianki, jak długo są już te objawy.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
tomson93
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-05-11, 09:43
Pojemność akwarium: 120
Imię: Tomek
Nazwisko: Matosek
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: chora cała obsada

Post autor: tomson93 » 2008-05-11, 11:10

Mój litraż to 120 litrów ( testów no2 no3 niestety nie posiadam ) karmie rybki pokarmem suchym tropical supervit oraz mrożoną larwą ochotki raz na 3 dni wode stosuje kranową z dolewką tera aqasafe objawy są jakieś 5 dni . Myślałem że woda była biała z przekarmienia więc je ograniczyłem do 1 razu na dzień .

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: chora cała obsada

Post autor: marthinez » 2008-05-11, 12:06

Trudno coś wywnioskować z tych objawów.
Poczytaj o chorobach np. tutaj: http://herkules.superhost.pl/choroby.html
Zrób rybom głodówkę tak ze 3 dni. Podmieniaj taką ilość wody jak dziś przynajmniej co 2 dni aż do całkowitego wyklarowania.
Możesz podawać dalej FMC. Podniósł bym temp wody o 2 st. i zastosował bym sól akwarystyczną lub niejodowaną (100 gram na 100 l wody).
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
tomson93
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-05-11, 09:43
Pojemność akwarium: 120
Imię: Tomek
Nazwisko: Matosek
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: chora cała obsada

Post autor: tomson93 » 2008-05-11, 12:10

to pomoże ?? Dużo wlac jeszcze tego fmc bo wlałem 12 ml Na buteleczce pisze 10 ml na 100 l .

Niezaszkodzi za dużo . Dodawać to po każdej podmianie ??

Wodę podmieniać co 2 dni ?? Mogę codziennie .

Mój ojciec też był akawrystą i on stosował na choroby podobno nadmanganian potasu . Ale to było dawno . Czy jakbym podał to moim rybką do wody to by nie zaszkodziło ??

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: chora cała obsada

Post autor: marthinez » 2008-05-11, 13:14

tomson93 pisze:to pomoże ??
tego nie wiem.
tomson93 pisze:wlac jeszcze tego fmc bo wlałem 12 ml Na buteleczce pisze 10 ml na 100 l .

Niezaszkodzi za dużo . Dodawać to po każdej podmianie ??
Podawaj po kazdej podmianie połowę zalecanej dawki.
tomson93 pisze:Wodę podmieniać co 2 dni ?? Mogę codziennie .
Co 2 dni. Nie codziennie, bo takie ciągłe duże zmiany parametrów źle wpływają na ryby.
tomson93 pisze:Mój ojciec też był akawrystą i on stosował na choroby podobno nadmanganian potasu . Ale to było dawno . Czy jakbym podał to moim rybką do wody to by nie zaszkodziło ??
ten środek jest dobry do odkażania przedmiotów i roślin. Można stosować na choroby np. pleśniawkę, ale wtedy wykonuje się kompiele krótkotrwałe w osobnym zbiorniku. Wlewając to do akwa ogólnego zabijesz wszystkie bakterie, także te pożyteczne.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: chora cała obsada

Post autor: kbtor » 2008-05-11, 13:16

A może czas pomyśleć o poprawie obsady. Jest fatalna.
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: chora cała obsada

Post autor: marthinez » 2008-05-11, 13:20

kbtor pisze:A może czas pomyśleć o poprawie obsady. Jest fatalna.
To mi się wydaję oczywiste,autorowi chyba też, ale nie uratujemy w ten sposób obecnej chorej obsady.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: chora cała obsada

Post autor: kbtor » 2008-05-11, 13:27

marthinez pisze:To mi się wydaję oczywiste,autorowi chyba też, ale nie uratujemy w ten sposób obecnej chorej obsady.
Aby ryby wyzdrowiały, potrzebują spokoju. W tym akwarium mimo dobrej obsługi i jakości wody, zapewne wystąpił jeden czynnik, który znacząco wpłynął na kondycję ryb. Stres.

Leczenie ryb powinno się odbywać w oddzielnych zbiornikach. Teraz może ryby dojdą do siebie, ale nie wyzdrowieją.
Obrazek

Awatar użytkownika
tomson93
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-05-11, 09:43
Pojemność akwarium: 120
Imię: Tomek
Nazwisko: Matosek
Lokalizacja: Józefów
Kontakt:

Re: chora cała obsada

Post autor: tomson93 » 2008-05-11, 13:30

to też zrobie . Zostawie pielęgniczki i coś do nich dobiore . ale najpierw musze uratować to . Wydaje mi się ze po podmianie wody i wlaniu FMC rybki trochę ożyły . woda sie słabo jeszcze poprawiła ale rybki trochę tak .

Jeśli mozecie podajcie mi na przyszłość co mogę dobrać do tych pielęgniczek a co usunąć z akwarium .

[ Dodano: 2008-05-11, 13:33 ]
jak sugierujesz je rozdzielić mam do dyspozycji jeszcze akwa 15 litrowe i 60 ( oba są puste )

Djodpad
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2008-05-11, 16:32
Pojemność akwarium: 120
Imię: Seba
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: chora cała obsada

Post autor: Djodpad » 2008-05-12, 13:34

Nadmanganian To odkazalnik napewno nie zaszkodzi jak dasz troszke :)
Tylko Przeczytaj na opakowaniach Innych Leków czy nie Koliduja ze Soba :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: chora cała obsada

Post autor: maol » 2008-05-12, 14:05

Djodpad pisze:Nadmanganian To odkazalnik napewno nie zaszkodzi jak dasz troszke :)
Tylko Przeczytaj na opakowaniach Innych Leków czy nie Koliduja ze Soba :)
Herezja. Zabijesz w ten sposób całą florę bakteryjna, i przy pewnej dozie szczęścia, ryby też. Masz leczyć, nie odkażać. A woda oczyści i wyklaruje się sama, jak po kuracji FMC flora w filtrze powróci do pełnej formy....
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ