Post
autor: maol » 2008-05-13, 21:39
Temperatura barwowa źródła światła mówi nam jaka jest wypadkowa średnia widma światła - i zwykle w jakim zakresie przypada jego maksimum. W praktyce spotyka się źródła światła o temperaturze barwowej od ok. 4000k do 20000K. Dla ludzkiego oka jest to praktycznie bez znaczenia, dla nas niskie temperatury dają czerwieńszą, wyższe - niebieską barwę światła - i to wszystko. Rośliny to jednak nie jest ludzkie oko, i wymagają pewnego określonego widma - od ok. 5000 do ok. 8500 K. Takie światło jest im niezbędne do prowadzenia procesów fotosyntezy. Światło spoza tego zakresu nie ma dla roślin żadnego znaczenia - po prostu nie potrafią wykorzystać go w fotosyntezie. Dlatego stosowanie lamp 10000K i o wyższych temperaturach nie ma najmniejszego zastosowania w akwarium słodkowodnym - ich światło oprócz efektu wizualnego niczemu nie służy. Oczywiście, widmo lamp jest zwykle na tyle szerokie, że równiez swiatło lampy 10000K zawiera składowe rzędu 6500K - ale jest go za mało, żeby rosliny mogły przy tym egzystować.
Z tych powodów najczęściej używaną świetlówka "roślinną" jest lampa o temperaturze barwowej 6500K, a lampy ok. 8000 K są określane jako "daylight" ( naśladujące światło dzienne) i służą zarówno roślinom, jak i efektowi wizualnemu.
Inna sytuacja jest w akwarium morskim - w którym w zasadzie nie ma życia roślinnego, a oświetlenie stanowi tylko symulację oświetlenia praktycznie zenitalnym swiatłem słonecznym przy niebieskim bezchmurnym niebie, na głębokości kilkunastu -kilkudziesięciu metrów. Stąd zwykle stosowane lampy 10000K i więcej - o niebieskim zabarwieniu, naturalnym dla tego środowiska. I, co tu ukrywac, znacznie większej mocy niż dla akwarium słodkowodnego.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.
Złote ciacha come back
