Wpływ temp. barwowej na rośliny

Moderator: ModTeam

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Kyle » 2008-05-13, 21:27

W sumie rozmowa zaczęła się w innym wątku, ale tam było o czymś innym więc robię nowy temat.
Może mi ktoś wyjaśnić jaki wpływ na rośliny i ich wzrost ma temperatura barwowa świetlówek? Czy w akwariach słodkowodnych powinno stosować się DayLight'y, Daylight'y + np. 8500 lub 10000, czy np. można same 10000? Czy to robi jakąś różnicę? Bo każdy mówi co innego. Było już, że przy wysokich temp. rośliny przestaną rosnąć i obumrą, że nie ma to żadnego znaczenia itd. itp. U siebie mam 2 x 15W 8500 i 10000, jedni mówili żebym wywalił 8500 i dał daylight, inni, że wywalić 10000 i dać daylight.
Więc: jakie to ma znaczenie? :P

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: maol » 2008-05-13, 21:39

Temperatura barwowa źródła światła mówi nam jaka jest wypadkowa średnia widma światła - i zwykle w jakim zakresie przypada jego maksimum. W praktyce spotyka się źródła światła o temperaturze barwowej od ok. 4000k do 20000K. Dla ludzkiego oka jest to praktycznie bez znaczenia, dla nas niskie temperatury dają czerwieńszą, wyższe - niebieską barwę światła - i to wszystko. Rośliny to jednak nie jest ludzkie oko, i wymagają pewnego określonego widma - od ok. 5000 do ok. 8500 K. Takie światło jest im niezbędne do prowadzenia procesów fotosyntezy. Światło spoza tego zakresu nie ma dla roślin żadnego znaczenia - po prostu nie potrafią wykorzystać go w fotosyntezie. Dlatego stosowanie lamp 10000K i o wyższych temperaturach nie ma najmniejszego zastosowania w akwarium słodkowodnym - ich światło oprócz efektu wizualnego niczemu nie służy. Oczywiście, widmo lamp jest zwykle na tyle szerokie, że równiez swiatło lampy 10000K zawiera składowe rzędu 6500K - ale jest go za mało, żeby rosliny mogły przy tym egzystować.

Z tych powodów najczęściej używaną świetlówka "roślinną" jest lampa o temperaturze barwowej 6500K, a lampy ok. 8000 K są określane jako "daylight" ( naśladujące światło dzienne) i służą zarówno roślinom, jak i efektowi wizualnemu.

Inna sytuacja jest w akwarium morskim - w którym w zasadzie nie ma życia roślinnego, a oświetlenie stanowi tylko symulację oświetlenia praktycznie zenitalnym swiatłem słonecznym przy niebieskim bezchmurnym niebie, na głębokości kilkunastu -kilkudziesięciu metrów. Stąd zwykle stosowane lampy 10000K i więcej - o niebieskim zabarwieniu, naturalnym dla tego środowiska. I, co tu ukrywac, znacznie większej mocy niż dla akwarium słodkowodnego.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Kyle » 2008-05-13, 21:53

No dobra, wyjaśniłeś mi wszystko ^^
Ale poczekam jeszcze na opinię kogoś innego, bo jak już pisałem widziałem milion różnych opinii, widziałem też akwa ze świetlówkami o wysokiej barwie, które radziły sobie bardzo dobrze. Mam tylko nadzieję, że myliłeś się z tym stwierdzeniem, że za kilkanaście dni rośliny mi zmarnieją z braku światła :D

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: maol » 2008-05-13, 21:57

...bo jeżeli masz akwaria bez roslin, np. Malawi lub Tanganike, spokojnie, jeżli lubisz niebieskie zabarwienie, możesz dac lampy 10 000K. Jednak nie licz na akwaria "roslinne" z takim oświetleniem - po prostu większość roslin nie wykorzystuje tego światła.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: matmax426 » 2008-05-13, 21:57

mozesz poczekac na opinie slantera ale on potwerdzi to co napisal maol :)
reasumujac: 6500k jest good i ja takie sobie kupuje :D

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Kyle » 2008-05-13, 22:03

No to pozostaje mi poczekać jakiś czas i zobaczyć co będzie z roślinami :P
Jeśli za jakiś czas zaczną marnieć to dam znać, a jeśli nie - tym bardziej dam znać :D

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Sil » 2008-05-16, 15:16

maol, niestety nie mogę zgodzić się z niektórymi stwierdzeniami zawartymi powyżej. Przede wszystkim temperatura barwowa mówi dokładnie o tym, co napisałeś na początku - jak my postrzegamy światło, czyli jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła. Nie mówi natomiast precezyjnie, jakie jest widmo światła w danej świetlówce, choć generalnie można przyjąć, iż świetlówki dzienne mają podbite długości fali ca 550 nm (czyli najjaśniejsze dla ludzkiego oka), natomiast roślinne - >650 nm (czerwone) i/lub < 450nm (niebieskie).
Jak ma się to do wzrostu roślin? Otóż, w przypadku światła o długości fali 550 nm otrzymujemy zazwyczaj imponujący strumień świetlny wyrażony w lumenach, ale niekoniecznie imponującą liczbę fotonów w jednostce czasu (PAR). Dlaczego? Przy długości fali 550 nm wystarczy 10 fotonów na sekundę, aby człowiek je dojrzał - dla 650 nm potrzeba 126 fotonów na sekundę, a przy długości 450 nm - aż 214 fotonów na sekundę, aby wywołać taki sam efekt. Z tego względu świetlówki o podbitym widmie czerwonym i/lub niebieskim (choć mniej jasne dla naszego oka) dają w "naturalny" sposób więcej światła (fotonów)... i dla przypomnienia: to właśnie fotony uderzając w cząsteczki chlorofilu napędzają fotosyntezę ;) .
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: maol » 2008-05-16, 15:20

Zgadzam się w całej rozciągłości :-) Uściśliłeś mnie :-). A co do tych fotonów - podkreślę, że fotosyntezy nie wywołuja wszystkie fotony, a tylko te, które maja odpowiednią, bardzo ściśle określoną energię - a co za tym idzie - dla nas jest to barwa widzianego "prążka" widma światła.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Kyle » 2008-05-16, 16:14

To wychodzi na to, że tak naprawdę czy świetlówka ma 6500 czy 10000 wielkiej różnicy nie robi :P

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: maol » 2008-05-16, 19:12

Nie. Chodzi o to, że sprawność energetyczna w najważniejszym dla nas pasmie tych świetlówek jest diametralnie różna, choć obie zawieraja niezbędne dla roslin widmo.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Slanter » 2008-05-16, 20:25

Bardziej na chlopski rozum: O ile kolor swiatla w kelvinach jest wygodnym i prostym wskaznikiem uzytecznosci lamp dla potrzeb akwarium roslinnego, dobrze jest jednak zwrocic uwage na inne wypadkowe. To prawda, ze swietlowki o pelnym spektrum znane dalej jako swietlowki w kolorze pomiedzy 5000K i 6500K sa najlepsze dla akwarium roslinnego. Kolor swiatla nie wskazuje jednak jaki rodzaj swiatla (dlugosc fali swietlnej w nanometrach) dana swietlowka emituje. Jesli chcesz zdrowy rozwoj liscia (swiatlo niebieskie) i dobre wydluzenie lodygi (swiatlo czerwone), potrzebowac bedziesz przede wszystkim swietlowki ktora posiada abydwa spektra dla potrzeb fotosyntezy. Sumujac, potrzebna jest mieszanka swiatla niebieskiego i czerwonego dla roslin i zielonego dla Ciebie (jasnosc postrzegana przez oko ludzkie). Jesli swiatlo w akwarium wyglada bardzo jasno a rosliny wygladaja super zielono to znaczy, ze Twoje swiatlo emituje mocno w zielonym spektrum. To nie znaczy, ze jest to dobre swiatlo dla roslin. Rosliny nie pozytkuja zielonego spektrum dla potrzeb fotosyntezy.
Poza doborem swiatla optymalnego do fotosyntezy, powinienes rowniez dobrac swiatlo ktore bedzie sluzyc Twoim estetycznym upodobaniom. Domieszka spektrum zielonego jest wiec rowniez wazna. Zielone spektrum nada akwarium jasniejszy wyglad i podkresli zielen roslin, czerwone spektrum podkresli czerwien ryb i czerwonych roslin, spektrum niebieskie podkresli kolor niebieski ryb. W techniczne szczegoly nie bede juz sie wdawal gdyz poprzednicy w powyzszych postach opisali to dosc dokladnie.

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: matmax426 » 2008-05-16, 21:23

czyli na chlopski rozum:
mam w akwa 4 świetlówki w tym: np 2x 6500k, 1x 4000k 1 x 10000k i jest dobrze?

[ Dodano: 2008-05-16, 21:24 ]
oczywiście wszystkie dla uproszczenia tej samej mocy np 18W

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Slanter » 2008-05-16, 21:31

matmax426, jesli wszystko rosnie, glonow brak i wyglad Ci odpowiada to na chlopski rozum jest dobrze :D

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: Kyle » 2008-05-16, 21:31

Biorąc pod uwagę to co piszesz to mam dobre świetlówki.

Obrazek

Obrazek

Przynajmniej tak wnioskuję po widmie :P I ich opisie:
Duży udział w obszarze widma barwy niebieskiej i czerwonej
i
Szczególnie duża energia w paśmie światła niebieskiego,

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Wpływ temp. barwowej na rośliny

Post autor: macio » 2008-05-16, 21:32

Ja już się trochę pogubiłem to ile w końcu k mają daylighty a ile roślinne?
Teraz kostka ;D

ODPOWIEDZ